Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Maski opadły. Na to nie ma miejsca w planach NBP

22
Podziel się:

Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki przekazał, że obecnie nie ma przestrzeni do wspierania polityki gospodarczej. – Bank centralny ma swój bardzo jasno określony cel – podkreślał Kotecki.

Maski opadły. Na to nie ma miejsca w planach NBP
Na zdjęciu Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego (GETTY, NurPhoto)

– Bank centralny ma swój bardzo jasno określony cel, a rząd ma swoje cele. Nawet w ustawie o NBP jest wprost napisane, że dopóki nie zrealizujemy swojego celu – mowa o banku centralnym – to nie powinniśmy wspierać w żaden sposób polityki gospodarczej – powiedział Kotecki podczas seminarium organizowanego przez Szkołę Główną Handlową

Cel inflacyjny NBP

– Dla banku centralnego najważniejszy jest cel inflacyjny, a inflacja dziś jest cztery razy wyższa niż ten cel, więc przestrzeni na jakiekolwiek wspomaganie polityki gospodarczej przez bank centralny, w chwili obecnej, nie ma – wskazał jasno członek rady RPP.

Członek RPP zaznaczył jednak, że przestrzeń do dialogu między polityką monetarną i fiskalną istnieje.

Nie oznacza, że nie ma przestrzeni na pewien dialog tych dwóch stron, dotyczący planów, chociażby planów redukcji deficytu. Bank centralny dziś nie ma pojęcia, jaka jest ścieżka redukcji deficytu w następnych kilku latach, a wiemy, że decyzje w zakresie polityki pieniężnej, stóp procentowych, oddziałują na gospodarkę z dużymi opóźnieniami – powiedział Kotecki.

– Podejmując dziś decyzję, tak naprawdę nie wiemy, w jakich warunkach ten maksymalny efekt oddziaływania zmiany stóp procentowych będzie miał miejsce, jeśli chodzi o tę drugą stronę, czyli politykę budżetową. Czy ona będzie luźniejsza, czy będzie ciaśniejsza i jak bardzo. Tutaj bym widział miejsce na pewien dialog, informowanie się i spotkania. Jednak części wspólnej, jeśli chodzi o cele, nie ma – dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
pisowskamafia
8 miesięcy temu
Rżną polaków na kase od początku jak władze przejrła pisowska mafia.. inflacja 10% a depozyty 6% czyli każdego dnia tracimy 4% oszczędności, polaków nie stać na kredyty a ci złodzieje za okradanie nas wypłacają sobie milionowe pensje. Po wyborach wszystkich za kratki!!!
myto
8 miesięcy temu
glapa jest tu gdzie jest w podziękowaniu od jarka za dług umorzony gdy był w bgk, umorzył długi środowiska jarka zaciągnięte na przejęcie majątku narodowego
nie bankster
8 miesięcy temu
Inflacja jest na rękę rządowi i bankom, zapłacą maluczcy jak zwykle a wcześniej wymienieni osiągają krociowe wpływy i zyski
jaki problem.
8 miesięcy temu
czas podnieść oprocentowanie lokat do 15%. Od razu inflacja by spadła.
Xxx
8 miesięcy temu
To tak zwana interwencja słowna, a w październiku stopy znowu w dół
...
Następna strona