Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Mastercard i Visa ograniczyły konkurencję. Sieci handlowe mogą dochodzić odszkodowania

1
Podziel się

Dwaj najwięksi operatorzy kart kredytowych Visa i Mastercard przegrali batalię sądową z sieciami handlowymi. Brytyjski Sąd Najwyższy uznał nakładane przez nie prowizje za nieuprawnione.

Dwaj najwięksi operatorzy kart kredytowych nie zgadzają się z werdyktem.
Dwaj najwięksi operatorzy kart kredytowych nie zgadzają się z werdyktem. (Flickr)
bDZNVHDV

Visa i Mastercard ograniczały konkurencję ustalając wysokość prowizji od handlu detalicznego, uznał brytyjski Sąd Najwyższy podtrzymując werdykt niższej instancji - donosi "Rzeczpospolita".

Sprawę wniosły na początku lat 90. sieci handlowe Asda, Sainsbury, Morrisons i Argos. Chodziło o wielostronną opłatę za wymianę - tak zwaną MIF. Operatorzy kart pobierali ją od sieci, kiedy klienci płacili kartą kredytową.

Jak pisze dziennik, Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok z 2018 roku uznając, że te opłaty naruszały zarówno unijne, jak i brytyjskie ustawy o konkurencji.

bDZNVHDX

Teraz, dzięki wyrokowi Sieci handlowe mogą dochodzić odszkodowania. Mają szansę odzyskać miliardy funtów domagając się odszkodowania.

Zobacz także: Oglądaj także: Chcą ratować firmę. Proponują obniżki swoich wynagrodzeń

Co na to operatorzy? Mastercard nie uznała decyzji Sądu Najwyższego jako ostatecznej i zamierza walczyć w dalszych sesjach sądowych, ale nie wcześniej jednak niż w 2021 r - pisze "Rz". Również Visa nie zgadza się orzeczeniem. "Visa popiera decyzję o skierowaniu tej sprawy do specjalistycznego trybunału, aby dowody mogły zostać właściwie rozpatrzone" - poinformowała.

bDZNVHEd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDZNVHEy
KOMENTARZE
(1)
Rly serio?
11 miesięcy temu
Czekaj bo łącze kropki. MC I Visa pobierały MIF od sklepów? Który to opłaca backend przerabiający transakcje??