Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Media: oto nazwisko nowego szefa NATO

4
Podziel się:

Według portalu POLITICO Europe nowym sekretarzem generalnym NATO zostanie Mark Rutte. O wyborze odchodzące premiera Holandii zakulisowo mówiło się od dawna.

Media: oto nazwisko nowego szefa NATO
Mark Rutte (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Jak czytamy w politico.eu, Mark Rutte będzie następnym sekretarzem generalnym NATO po tym, jak komplet 32 członków Sojuszu zgodziło się na jego wybór. Ustępujący premier Holandii ma zastąpić Jensa Stoltenberga, który szefem NATO jest od października 2014 r.

Mark Rutte nowym szefem NATO? Wszyscy członkowie "za"

"Po akceptacji ze strony Węgier i Słowacji tym razem Rumunia potwierdziła swoje poparcie dla Rutte. Jednocześnie prezydent Rumunii Klaus Iohannis poinformował w czwartek o rezygnacji z ubiegania się o najwyższe stanowisko w NATO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oddamy baterię Patriot Ukrainie? Ekspert: "Są tam bardziej potrzebne"

Rutte od początku mógł liczyć na przychylność szeregu ważnych państw NATO, w tym USA. Niemniej, w marcu Iohannis potwierdził wcześniejsze nieoficjalne doniesienia, że również zamierza ubiegać się o stanowisko sekretarza generalnego na miejsce odchodzącego Stoltenberga.

Wybór następnego sekretarza generalnego NATO spodziewany jest na szczycie Sojuszu w Waszyngtonie w pierwszej połowie lipca. Swoją kadencję nowy szef NATO rozpocznie 2 października 2024 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Ommomm
miesiąc temu
Dwa dni temu bylo wiadomo, ze Rutte w końcu ugłaskał Orbana, który go blokował. Coz; idą ciężkie czasy dla Polaków. NATO to obecnie więcej niż Unia jeśli chodzi o interes Polski. Dodatkowo, jeśli za kilka miesięcy wygra Trump to sytuacja międzynarodowa się jeszcze bardziej skomplikuje. Idą ciężkie czasy dla Polaków.
krakus
miesiąc temu
Na podstawie tego jak się pan Rutte zachowywał wobec Polski w PE, jego kłamliwych oszczerstw, nie można po nim spodziewać się niczego dobrego. Ale wg doniesień miedialnych sprzyjał Rosji więc jeśli go wybiorą to może być fatalny czas dla państw-członków ze wschodniej flanki NATO. Ale nie ma co załamywać rąk tylko trzeba się samemu zabezpieczać, jednak to zależy przede wszystkim od tych, którzy aktualnie są u władzy, ich wielka odpowiedzialność
...
miesiąc temu
Zalosne...
edc
miesiąc temu
upadly premier szefem nato to i nato upadnie pod takimi rzadami.