Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
03.10.2019 20:50

Media publiczne. Nowy system finansowania najwcześniej w 2021 roku

- Nowy system finansowania mediów publicznych – najpewniej wprost z budżetu – może wejść w życie najwcześniej w 2021 roku - powiedział Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. (Fot: WP)

Zdaniem Czabańskiego, system finansowania mediów publicznych z abonamentu RTV się wyczerpał i nic nie wskazuje na to, by wzrosła liczba obywateli, którzy regularnie uiszczają opłatę.

Szef Rady Mediów Narodowych przyznał, że w kolejnej kadencji parlament musi się zająć zmianą finansowania mediów.

- Obecnie ok. miliona gospodarstw domowych rzetelnie i od lat płaci abonament RTV. Są to ludzie, którzy zarówno przestrzegają prawa, jak i widzą potrzebę istnienia mediów publicznych. Wydaje mi się, że gdy będziemy systemowo załatwiać tę sprawę, to trzeba tych ludzi docenić. Wydaje mi się, że godnym „rozstaniem” z tymi ludźmi w momencie przejścia na inny system finansowania byłoby przekazaniem im nieodpłatnie radioodbiorników cyfrowych - powiedział Czabański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jak wylicza, obecnie takie urządzenia kosztują od 80 do 100 złotych, przy czym przy dużym zamówieniu można liczyć na niższe ceny. Taka inwestycja zatem, zdaniem Czabańskiego, nie zrujnuje budżetu.

- Jedną z przeszkód w rozwoju radiofonii cyfrowej, w której zresztą nie chcą uczestniczyć największe grupy komercyjne, jest mała liczba aparatów cyfrowych w Polsce. Tego rodzaju ruch, który zaproponowałem, dość radykalnie zmieniłby tę sytuację. Byłoby to z korzyścią nie tylko dla osób, które otrzymałyby te odbiorniki, ale z korzyścią dla radiofonii cyfrowej. To drugie oznacza radykalne poszerzenie rynku radiowego, gdyż tradycyjne częstotliwości są już zajęte przez główne grupy radiowe. „Cyfra” oznaczałaby wejście dużej konkurencji na rynek radiowy, czyli to, o co nam chodzi - powiedział Czabański.

Zdaniem przewodniczącego RMN, najbardziej prawdopodobny scenariusz to wprowadzenie finansowania wprost z budżetu państwa. Takie rozwiązanie będzie jednak wymagało przynajmniej konsultacji z Komisją Europejską i może wejść w życie najwcześniej w 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, abonament rtv
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2019

Obatel...Finansujemy Dom Publiczny banasia można i Publiczna TV. Ten sam poziom.

03-10-2019

RyśSkasować absurdalny abonapodatek i niech się sami finansują!!

04-10-2019

XSWEDXCI CO PŁACĄ TO SĄ W WIĘKSZOŚCI nie dlatego "że widzą potrzebę istnienia mediów publicznych" TYLKO DLA ŚWIĘTEGO SPOKOJU I ZE STRACHU NIESTETY

Rozwiń komentarze (359)