Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Media publiczne. Nowy system finansowania najwcześniej w 2021 roku

359
Podziel się:

- Nowy system finansowania mediów publicznych – najpewniej wprost z budżetu – może wejść w życie najwcześniej w 2021 roku - powiedział Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych.

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. (WP.PL, WP)

Zdaniem Czabańskiego, system finansowania mediów publicznych z abonamentu RTV się wyczerpał i nic nie wskazuje na to, by wzrosła liczba obywateli, którzy regularnie uiszczają opłatę.

Szef Rady Mediów Narodowych przyznał, że w kolejnej kadencji parlament musi się zająć zmianą finansowania mediów.

- Obecnie ok. miliona gospodarstw domowych rzetelnie i od lat płaci abonament RTV. Są to ludzie, którzy zarówno przestrzegają prawa, jak i widzą potrzebę istnienia mediów publicznych. Wydaje mi się, że gdy będziemy systemowo załatwiać tę sprawę, to trzeba tych ludzi docenić. Wydaje mi się, że godnym „rozstaniem” z tymi ludźmi w momencie przejścia na inny system finansowania byłoby przekazaniem im nieodpłatnie radioodbiorników cyfrowych - powiedział Czabański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jak wylicza, obecnie takie urządzenia kosztują od 80 do 100 złotych, przy czym przy dużym zamówieniu można liczyć na niższe ceny. Taka inwestycja zatem, zdaniem Czabańskiego, nie zrujnuje budżetu.

- Jedną z przeszkód w rozwoju radiofonii cyfrowej, w której zresztą nie chcą uczestniczyć największe grupy komercyjne, jest mała liczba aparatów cyfrowych w Polsce. Tego rodzaju ruch, który zaproponowałem, dość radykalnie zmieniłby tę sytuację. Byłoby to z korzyścią nie tylko dla osób, które otrzymałyby te odbiorniki, ale z korzyścią dla radiofonii cyfrowej. To drugie oznacza radykalne poszerzenie rynku radiowego, gdyż tradycyjne częstotliwości są już zajęte przez główne grupy radiowe. „Cyfra” oznaczałaby wejście dużej konkurencji na rynek radiowy, czyli to, o co nam chodzi - powiedział Czabański.

Zdaniem przewodniczącego RMN, najbardziej prawdopodobny scenariusz to wprowadzenie finansowania wprost z budżetu państwa. Takie rozwiązanie będzie jednak wymagało przynajmniej konsultacji z Komisją Europejską i może wejść w życie najwcześniej w 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(359)
bw
5 lata temu
brawo p.czabański, pamiętajcie o tych co płacą, a nie wykręcają się od opłat,
Aqq
5 lata temu
Jedyne media jake należy opłacać to prąd, woda i ścieki. A tą całą telewizję "publiczną" jak dla mnie to mogą zamknąć.
Aqq
5 lata temu
Jedyne media jake należy opłacać to prąd, woda i ścieki. A tą całą telewizję "publiczną" jak dla mnie to mogą zamknąć.
Taki Tam
5 lata temu
Wiecie, gdzie mam ten wasz prezent. No, nie będę pisał.
mm
5 lata temu
Telewizja Polska S.A. jest jednoosobową Spółką Akcyjną Skarbu Państwa, działającą na podstawie Ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji oraz Kodeksu Spółek Handlowych. Stanowi on (Kodeks Spółek Handlowych), że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. TVP SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA - jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP, która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach. Obowiązywały w niej ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim pupilom krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA. Jako spółka prawa handlowego mogła już podnosić pensje, biznes - to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd. Reasumując Ci - co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy. Nie orientują się, że nie muszą tego robić. Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane. A Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. Pozdrawiam.
...
Następna strona