Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Mieszańcy protestują. Rząd nie wie, co zrobić z milionami martwych ptaków

16
Podziel się:

Ptasia grypa zbiera żniwo na polskich fermach drobiu. Żadna gmina nie chce, żeby na jej terenie składowano martwe ptaki. W jednej z mazowieckich wsi w trakcie przygotowywania grzebowiska na martwe zwierzęta potrzebna była asysta ponad 200 policjantów.

Mieszańcy protestują. Rząd nie wie, co zrobić z milionami martwych ptaków
Zdjęcia zostały zrobione w marcu i kwietniu 2021 w powiecie żuromińskim (Greenpeace Polska, Greenpeace)

Polska ma problem z ptasim truchłem. Wszystko przez ptasią grypę i konieczność gazowania milionów zwierząt hodowanych przemysłowo.

Gminy, w których mają być zakopane martwe ptaki, protestują, bo nikt nie chce, żeby gmina stała się miejscem składowania ogromnych ilości odpadów biologicznych.

Kilka tygodniu temu było głośno o pomyśle zakopania martwych ptaków na poliginie w Orzyszu na Mazurach. Takie rozwiązanie miał zaproponować wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Samorządowcy oprotestowali ten pomysł i ostatecznie nie doszedł on do skutku. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, że nie ma takiej możliwości na terenie poligonu. Podobnie było w przypadku powiatu żuromińskiego, gdzie miało powstać grzebowisko dla padłego drobiu. Starostwo nie wydało jednak na to zgody.

Zobacz także: Rolnicy żądają powołania krajowego sztabu kryzysowego. Piszą do premiera

Stołeczna ”Wyborcza” opisuje sytuację, do której doszło we wsi Zawady Dworskie (powiat ciechanowski). Miało tam powstać grzebowisko, ale w wyniku sprzeciwu mieszkańców i samorządu pomysł nie został zrealizowany. Sytuacja była napięta. Na miejscu było ponad 200 policjantów. Całą operację powstrzymał wójt i nagły remont drogi dojazdowej do wykopanego na jednej z działek dołu.

Jak na razie w Polsce stwierdzono ponad 270 ognisk ptasiej grypy. Od początku roku w związku z tą epidemią padło 10 mln zwierząt. W Polsce hoduje się rocznie ponad 1,3 miliarda sztuk kurcząt brojlerów. Zagłębie ferm drobiarskich znajduje się na terenie północnego Mazowsza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
rolnik .
3 lata temu
Jeśli nie można truchła spalić , to może przekompostować . Po przekompostowaniu wszystko ulegnie rozkładowi i można będzie wszystko włożyć pod głęboką orkę na polu , tak aby ziemia wszystko przykryła i uległa użyznieniu .
spalić w
3 lata temu
spalarni-tanek a popiół przyda się na nawóz i po kłopocie a nie jęczeć bo nie ma komu posprzątać --jarek i tusk maja dwie lewe ręce --oni tylko biznes z nas robią-na trupach też- jak widać minister rolnictwa jakiś gamoń
Józef 79
3 lata temu
Jak testy są te same co koronkę to nie dziwi mnie ilość ognisk. Ile unia dopłaca za gazowanie? Nic sięnie zmieniaw tej Europie. Gaz zawszena pierwszymmiejscu a po nim głód.
over
3 lata temu
Czy nie można zutylizować w elektrociepłowni?
Nemo👹
3 lata temu
Dwustu policjantów to pilnuje jednego prezesa