Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Jego macki sięgają coraz dalej. Tajemniczy miliarder "wykupuje" Europę

136
Podziel się:

Daniel Křetínský od kilku lat powiększa swoje biznesowe imperium o kolejne kraje Europy. Włożył pieniądze w biznesy w Niemczech i Francji. Inwestuje w handel i media. Próbował tego także w Polsce. Przed laty jego firma Czech Media Invest kupiła grupę Eurozet. Szybko ją jednak sprzedała.

Jego macki sięgają coraz dalej. Tajemniczy miliarder "wykupuje" Europę
Daniel Křetínský (w środku) podczas meczu West Ham United (GETTY, 2023 Chris Brunskill/Fantasista)

Daniel Křetínský wyrasta na jednego z najpotężniejszych biznesmenów z Europy Środkowo-Wschodniej – pisze portal Interia, cytując francuski "Le Monde". Najważniejszym biznesem Czecha jest holding Energeticky Prumyslovy (EPH), który działa w sektorze energetycznym. "Kryzys energetyczny pomógł mu odnotować w 2022 roku rekordowy zysk w wysokości 4,6 mld euro" – pisał niedawno dw.com.

Křetínský'ego kojarzyć mogą polscy radiosłuchacze. W 2018 r. jego firma przejęła Grupę Eurozet, nadawcę Radia Zet. Jednak zaledwie kilka miesięcy później podjęła decyzję o jej sprzedaży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chiński sprzęt groźny jak nigdy. Ekspert: ja nie kupuję

Daniel Křetínský jednym z najbogatszych Czechów

Jego majątek wyceniany jest na 8,4 mld euro (według "Forbesa"). Křetínský jest na drugim miejscu listy najbogatszych Czechów. Z wykształcenia prawnik, karierę zawodową zaczynał – jak przypomina "Le Monde" – w banku, ale szybko zainteresował się węglem i gazem.

Czeski miliarder ma słabość do inwestowania nie tylko w sektor energetyczny, ale i media oraz sieci handlowe. W 2019 r. jego firma została udziałowcem niemieckiego Metro AG, które w Polsce zarządza siecią sklepów Makro. We Francji zainwestował przede wszystkim w media – grupę telewizyjną TF1, a także wspominany wyżej dziennik "Le Monde" i magazyn "Elle".

Z jego zaangażowaniem w kultowy dla Francuzów "Le Monde" był zresztą niemały problem. W 2019 r. Křetínský chciał wykupić większy pakiet udziałów. Było to w niesmak zarówno dotychczasowym inwestorom, jak i dziennikarzom. Próbowali tę transakcję zablokować. Francuzi są zdecydowanie niechętni przejmowaniu rodzimych biznesów przez zagranicznych inwestorów.

Dziennikarze 'Le Monde' wzięli Křetínský'ego pod lupę i stwierdzili, że zbudował swoją fortunę głównie dzięki inwestycjom w elektrownie i kopalnie węgla w Europie. Jest również właścicielem części rurociągu, który dostarcza rosyjski gaz przez Słowację na Zachód. Dlaczego międzynarodowy magnat energetyczny miałby być zainteresowany antykremlowską gazetą, która zainwestowała znaczne pieniądze w pisanie o zmianach klimatycznych? – pisał wówczas o Křetínským "The New York Times".

Niemcy: Křetínský wyróżnia się wśród biznesowych magnatów

W Wielkiej Brytanii i Holandii zainwestował w państwową pocztę. W Niemczech Křetínský znów włożył pieniądze w media, m.in. tabloid "Blesk". "W 2014 r. jego Czech News Center Holidng przejął od joint venture Ringier Axel Springer Media tamtejsze portfolio niemiecko-szwajcarskiej spółki, w tym popularny tabloid "Blesk". Obecnie jego jedynym udziałowcem jest Czech Media Invest, w całości należący do EPH" – przypomina Interia.

Czech jest też udziałowcem angielskiej drużyny piłkarskiej West Ham United i Sparty Praga.

Miesiąc temu media w Niemczech informowały, że Křetínský chce zainwestować w niemiecki gigakoncern ThyssenKrupp, jednego z największych producentów stali na świecie.

Křetínský ma znacznie bardziej wyrafinowany wizerunek niż inni czescy biznesmeni ery postkomunistycznej. Przejęcia, jakich dokonuje w całej Europie, dały mu międzynarodowy status, który osiągnęło niewielu magnatów biznesowych z Europy Środkowej – pisało o nim przy tej okazji Deutsche Welle.

Wkrótce po sfinalizowaniu przejęcia jednego z największych detalistów we Francji Grupy Casino (należy do niej m.in. sieć sklepów Leader Price) – miliarder będzie jednym z największych pracodawców nad Sekwaną – informuje Interia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(136)
Robert
8 miesięcy temu
Jak Francuzi za pół darmo wykupili u nas firmy to dobrze było , a jak coś ich kupić to płacz i lament . Bardziej kunktatorskiej nacji w Europie nie ma . Na świecie są . Dobrze że tych caracali nasi nie kupili i elektrowni atomowej im nie dadzą budować . Do budowy elektrowni to piasek by nawet z Francji przywieźli .
Znawca
8 miesięcy temu
Biznes to biznes. My cale nasze polskie spoleczenstwo tepilismy socjalizm i chcielismy drapieznego kapitalizmu. A wiadomo w kapitalizmie nie ma socjalu. Tu sie livzy biznes i pieniadze. Ciagla pogon za pieniadzem. W kapitalizmie nie ma rownosci.Bogaci bagaca sie na biednych na ich glupocie i niewiedzy np. Mejza,ktory bogacil sie na biednych chorych ludziach
Gosc
8 miesięcy temu
Tak wygląda kapitalizm !!!!!!!
Kacze opowieś...
8 miesięcy temu
I grube powiązania z pseudo biznesmenami z Rosji tego jeszcze nie sprawdzili. Tak właśnie wspiera się oligarchów ha ha bajki bajeczki dla szarych szeregów.
Skiwka
8 miesięcy temu
Jeżeli na kryzysach rożne osoby się bogacą, to spodziewajmy się jednego. Będzie ich coraz więcej. Ku chwale Januszy biznesu ahoj
...
Następna strona