Notowania

Miliardy przejdą koło nosa. Polska dostanie mniej pieniędzy

Polski rząd przespał ważną dyskusję, miliardy złotych z unijnych środków nie trafią na nasze konto. Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mniej pieniędzy na transformację. Polska przespała ten temat

Unijne miliardy na sprawiedliwą transformację popłyną do Polski strumieniem słabszym, niż oczekiwano. A potrzeby Polski są wielkie - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, nie mamy powodów do zadowolenia. Ten jest filarem Europejskiego Zielonego Ładu.

Think tank Forum Energii tłumaczy w swojej analizie, że pierwotnie fundusz miał być ukierunkowany na regiony węglowe. Wówczas Polska byłaby jego największym beneficjentem, bo z 237 tys. górników w Europie niemal połowa zatrudniona jest w Polsce. Jednak chętnych w kolejce po pieniądze ustawiło się wielu.

Obejrzyj: Polska kłótnia w PE. Śmiszek komentuje

"Ostateczne ponad 100 regionów w UE będzie mogło się ubiegać o środki, bo już nie chodzi o odejście od węgla, tylko od emisji ze wszystkich paliw kopalnych" - przestrzegają Aleksandra Gawlikowska- Fyk i Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii.

Fundusz będzie dysponował kwotą 7,5 mld euro, z czego Polska może liczyć na maksymalnie 2 mld euro, bo taki limit środków na nasz kraj został zapisany w rozporządzeniu.

"W praktyce tworzony jest mechanizm dźwigni, ponieważ 7,5 mld euro ma być uzupełnione środkami państw członkowskich. Komisja oczekuje, że każde państwo dołoży co najmniej 1,5-krotność (a maksymalnie 3-krotność) tego, co otrzyma z FST. Łącznie ma to dać od 30 do nawet 50 mld euro" - tłumaczą ekspertki w analizie.

Kwota robi wrażenie, ale wieści dla Polski i tak nie są dobre. "Choć Polska zaproponowała utworzenie funduszu, to przespaliśmy dyskusję o jego kształcie: - twierdzą ekspertki z Forum Energii.

"W ostatnim roku Komisja intensywnie pracowała nad koncepcją funduszu. To był czas, żeby przedstawiać swoje propozycje. Teraz, po publikacji projektu rozporządzenia, które będzie przyjmowane zwykłą większością głosów w Radzie Europejskiej, zmiany będą bardzo trudne" - dodają.

- Bez akceptacji dla celu neutralności klimatycznej na poziomie krajowym, regiony węglowe nie będą mogły otrzymać dodatkowego wsparcia - podkreśla w "Pulsie Biznesu" Zofia Wetmańska, analityk WiseEuropa.

Jednocześnie i tak będą musiały się mierzyć z konsekwencjami dalszego zaostrzania unijnych instrumentów polityki klimatycznej, na przykład rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 - dodaje.

Think tank Forum Energii tłumaczy, że fundusz jest instrumentem, który ma "przybliżyć Unię do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. i zapobiec ewentualnemu wykluczeniu społecznemu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ke, rząd, transformacja, Europejski Zielony Ład, energetyka, unijne środki, miliardy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-01-2020

na zdrowie100 tyś górników głosujących na PiS jest ważniejsze od zdrowia 36 milionów Polaków, dlatego dalej będą nas truć węglem za nasze pieniądze … Czytaj całość

16-01-2020

PolGdzie byli donosiciele zapewne zalatwiali aby Polska nic nie dostala.

16-01-2020

mpap dobra radaPrzecież władza PiS pieniędzy nie potrzebuje. Liczą się wyłącznie zmiany ustrojowe, a że Polakom będzie się żyło gorzej, to nie ich problem. Już … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (331)