Minionej doby potwierdzono 26 965 zakażeń koronawirusem, zmarło 470 osób z COVID-19. - To minimalny wzrost, co znowu potwierdza, że jesteśmy w punkcie apogeum tej fali. Teraz pozostają znaki zapytania, co będzie dalej, czy będziemy obserwowali spadki (zakażeń - red.) i tego mamy nadzieję się spodziewać, czy jednak będziemy mieli do czynienia z takim ustabilizowanym wysokim poziomem i to jest scenariusz nieciekawy – powiedział szef resortu zdrowia.
Obowiązkowe szczepienia na koronawirusa? Minister wylicza, które grupy powinny zostać nimi objęte
- Ja uważam jednak, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, natomiast w przypadku pewnych grup, które są najbardziej z jednej strony narażone, a z drugiej też odpowiadają w sensie społecznym za pewne zwiększone ryzyko transmisji, to z punktu widzenia mojego te grupy rzeczywiście powinny podlegać obowiązkowi szczepień – powiedział Niedzielski.
Obowiązkowe szczepienia. Minister zdrowia: nie będą wprowadzone z dnia na dzień
Dopytywany, czy taki obowiązek miałby dotyczyć medyków i nauczycieli, Niedzielski potwierdził. "Nauczyciele też" – powiedział. Ocenił, że obowiązkowe szczepienia powinny dotyczyć także służb mundurowych "ze względu na pełnione obowiązki". Zdaniem ministra nie ma natomiast konieczności objęcia obowiązkiem szczepień pracowników handlu.
Jednocześnie minister Niedzielski zapewnił, że zmiany te nie będą wprowadzane "z dnia na dzień". Minister mówił, że jego zdaniem obowiązkiem szczepień powinni być objęci medycy, nauczyciele i służby medyczne.
Od końca grudnia 2020 r. w Polsce wykonano 42 mln 033 tys. 71 szczepień na koronawirusa. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 456 289 osób. Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 236 866 osób, a dawkę przypominającą – 2 886 618 osób.