Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mniej nauczycieli i zwiększanie klas. Samorządy przygotowują strategię na nowy rok szkolny

142
Podziel się

Rok szkolny 2020/2021 będzie prawdziwym wyzwaniem dla szkół, a przede wszystkim dla samorządów. Część z nich już dziś przyznaje, że będzie zwiększać klasy, redukować kadrę pedagogów lub ograniczać inwestycje. Wszystko po to, aby budżet się spiął.

Zmniejszenie kadry i zwiększenie klas - to ma być lek na braki w budżecie.
Zmniejszenie kadry i zwiększenie klas - to ma być lek na braki w budżecie. (WP.PL, WP.PL)
bEpXNfmJ

O problemach samorządów informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta wskazuje, że ich przyczyną jest zaniżona subwencja oświatowa, a także podwyżki pensji nauczycieli, które rząd zaplanował na wrzesień 2020 roku.

Pensje nauczycieli mają urosnąć o 6 proc. Jednak w budżecie na ten cel zaplanowano 100 mln złotych, a nie ponad 835 mln złotych. Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy to faktem, że liczba nauczycieli zmniejszyła się o ok. 7 tys. etatów, dlatego też nie ma potrzeby na zabezpieczenie aż takich środków.

Dziennik pisze, że planowana podwyżka płac bez zabezpieczenia jej w subwencji oświatowej "doprowadzi do finansowej katastrofy" samorządy. Szczególnie, że pensje nauczycieli były już podnoszone w 2019 roku, co przełożyło się na wzrost innych dodatków. Nie bez znaczenia jest tutaj też wyłączenie z płacy minimalnej dodatku stażowego dla pozostałych pracowników administracyjnych zatrudnionych w szkołach (np. woźnych, sprzątaczek, czy pracowników administracyjnych). Dlatego też gminy muszą przeciwdziałać nowym problemom.

bEpXNfmL
Zobacz także: Zobacz też: Nauczyciele odchodzą do dyskontów. Broniarz: mają dużo samozaparcia

Rozwiązaniem ma być m.in. łączenie klas. Polegałoby to np. na zlikwidowaniu jednego oddziału i przerzuceniu z niego dzieci do innych jednostek. Dzięki temu szkoła mogłaby zredukować zatrudnienie.

bEpXNfmR

Przepisy zabraniają tworzenia oddziałów powyżej 25 uczniów tylko w klasach I-III szkół podstawowych. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w starszych już dokonywać wskazanych przetasowań.

Do realizacji takiego pomysłu przyznało się na łamach "DGP" już część samorządów. O zaleceniu projektowania klas o powiększonej liczebności mówią m.in. przedstawiciele Białegostoku i Zielonej Góry.

Nowy pomysł budzi oburzenie samorządowców. Chociaż podkreślają oni, że rozumieją sytuację samorządów.

bEpXNfmS

- Niektóre firmy informatyczne stworzyły już specjalne oprogramowanie i na tej podstawie organy prowadzące arbitralnie chcą ustalać ogólną liczbę etatów wsparcia pedagogicznego w szkole (pedagog, psycholog, bibliotekarz, logopeda, opieka w świetlicy itp.) - mówi Sławomir Wittkowicz, przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury w FZZ, cytowany przez "DGP".

- Oznacza to przede wszystkim ograniczenie dzieciom i młodzieży dostępu do wysokiej jakości bezpłatnej edukacji. Takie działania są skandaliczne i winny spotkać się z interwencją MEN i kuratorów oświaty - ocenia Wittkowicz.

Zamiast redukcji kadry i powiększania klas, część samorządów zdecyduje się na wstrzymanie inwestycji w szkołach, takich jak remonty. Pomysł ten rozważają już m.in. Warszawa i Radom.

bEpXNfmT

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpXNfnm
KOMENTARZE
(142)
najlepsza dec...
rok temu
byłem bardzo ambitnym nauczycielem matematyki, a obecnie pracuję jako programista. najlepsza decyzja mojego zycia
Nnn
rok temu
W niektórych szkołach w klasach jest po 15;18 uczniów
aga
rok temu
najbardziej roszczeniowa grupa spoleczna bez przerwy chcą podwyżek i może jeszcze wiec3j wolnego bo sie przepracowali na feriach i korypedycjach.
bEpXNfnn
as
rok temu
Nauczyciele sami rezygnują z pracy w szkołach w dużych miastach
Nela
rok temu
Powiem tak,:jak widzę nauczycieli i ich żądania o podwyżki,to mi się nóż w kieszeni otwiera. Do czego to doszło,że praktycznie połowa dzieci chodzi na korepetycje z każdego przedmiotu? Materiał w 8 klasie,gdzie dziecko nie daję sobie rady? Zadań domowych po uszy! Pytam:od czego jest szkoła? Niech idą na produkcje,niech zobaczą jaki to miód,nie będzie przerw co 45 minut,nie ma kilka godzin i do domu. Co to w ogóle ma być płatny 2-miesięczny urlop wakacyjny!!! Czy zwykły pracownik tak ma? Nikt!
...
Następna strona