Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mniej nauczycieli i zwiększanie klas. Samorządy przygotowują strategię na nowy rok szkolny

142
Podziel się

Rok szkolny 2020/2021 będzie prawdziwym wyzwaniem dla szkół, a przede wszystkim dla samorządów. Część z nich już dziś przyznaje, że będzie zwiększać klasy, redukować kadrę pedagogów lub ograniczać inwestycje. Wszystko po to, aby budżet się spiął.

Zmniejszenie kadry i zwiększenie klas - to ma być lek na braki w budżecie.
Zmniejszenie kadry i zwiększenie klas - to ma być lek na braki w budżecie. (WP.PL, WP.PL)
bDIYJdLp

O problemach samorządów informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta wskazuje, że ich przyczyną jest zaniżona subwencja oświatowa, a także podwyżki pensji nauczycieli, które rząd zaplanował na wrzesień 2020 roku.

Pensje nauczycieli mają urosnąć o 6 proc. Jednak w budżecie na ten cel zaplanowano 100 mln złotych, a nie ponad 835 mln złotych. Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy to faktem, że liczba nauczycieli zmniejszyła się o ok. 7 tys. etatów, dlatego też nie ma potrzeby na zabezpieczenie aż takich środków.

Dziennik pisze, że planowana podwyżka płac bez zabezpieczenia jej w subwencji oświatowej "doprowadzi do finansowej katastrofy" samorządy. Szczególnie, że pensje nauczycieli były już podnoszone w 2019 roku, co przełożyło się na wzrost innych dodatków. Nie bez znaczenia jest tutaj też wyłączenie z płacy minimalnej dodatku stażowego dla pozostałych pracowników administracyjnych zatrudnionych w szkołach (np. woźnych, sprzątaczek, czy pracowników administracyjnych). Dlatego też gminy muszą przeciwdziałać nowym problemom.

bDIYJdLr
Zobacz także: Zobacz też: Nauczyciele odchodzą do dyskontów. Broniarz: mają dużo samozaparcia

Rozwiązaniem ma być m.in. łączenie klas. Polegałoby to np. na zlikwidowaniu jednego oddziału i przerzuceniu z niego dzieci do innych jednostek. Dzięki temu szkoła mogłaby zredukować zatrudnienie.

bDIYJdLx

Przepisy zabraniają tworzenia oddziałów powyżej 25 uczniów tylko w klasach I-III szkół podstawowych. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w starszych już dokonywać wskazanych przetasowań.

Do realizacji takiego pomysłu przyznało się na łamach "DGP" już część samorządów. O zaleceniu projektowania klas o powiększonej liczebności mówią m.in. przedstawiciele Białegostoku i Zielonej Góry.

Nowy pomysł budzi oburzenie samorządowców. Chociaż podkreślają oni, że rozumieją sytuację samorządów.

bDIYJdLy

- Niektóre firmy informatyczne stworzyły już specjalne oprogramowanie i na tej podstawie organy prowadzące arbitralnie chcą ustalać ogólną liczbę etatów wsparcia pedagogicznego w szkole (pedagog, psycholog, bibliotekarz, logopeda, opieka w świetlicy itp.) - mówi Sławomir Wittkowicz, przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury w FZZ, cytowany przez "DGP".

- Oznacza to przede wszystkim ograniczenie dzieciom i młodzieży dostępu do wysokiej jakości bezpłatnej edukacji. Takie działania są skandaliczne i winny spotkać się z interwencją MEN i kuratorów oświaty - ocenia Wittkowicz.

Zamiast redukcji kadry i powiększania klas, część samorządów zdecyduje się na wstrzymanie inwestycji w szkołach, takich jak remonty. Pomysł ten rozważają już m.in. Warszawa i Radom.

bDIYJdLz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIYJdLS
KOMENTARZE
(142)
szurik
rok temu
Nie trzeba redukować kadry pedagogów. Ona sama się redukuje. Znam przypadek szkoły, w której zwolnił się nauczyciel fizyki i nie da się znaleźć nikogo w zamian. To już się dzieje samo.
Katarzyna
rok temu
Jestem nauczycielem i rozkładam ręce nad głupotą rządzących. Klasy 34 osobowe to nauka w gorszym wydaniu, brak indywidualizacji nauczania i mniej czasu dla pojedynczego ucznia, co przekłada się na jakość nauki. Niestety to przyszłe pokolenia są opoką każdego kraju. Nasz chyba upadnie...
Germanistka
rok temu
Jak się cieszę, że nie pracuję juz jako nauczycielka! Szkoła to miejsce pracy dla desperatów. Szykany z każdej strony, zarówno rodziców, uczniów, jak i dyrekcji. Do rodziców: nie szanujecie nauczycieli, obmawiacie i wyśmiewacie się z nich w domu przy swoich dzieciach, dyskredytujecie naszą wiedzę i umiejętności, macie zero szacunku, piszecie emaile po nocach z żądaniem wyjaśnień, oczekujecie opieki 24h, nie interesujecie się swoimi dziećmi i ich rozwojem itd. , a to wszystko zemści się na was w przyszłości.
bDIYJdLT
Tu i teraz
rok temu
nie tak dawno większość rodziców pluła na nauczycieli i oskarżała ich o wszystko co najgorsze...a teraz niech uczą własne pociechy sami...
discopoland
rok temu
ZWOLNIĆ WSZYSTKICH NAUCZYCIELI!!!!!!!NATYCHMIAST. WSZYSTKIE KLASY POŁĄCZYĆ W JEDNĄ I ZATRUDNIĆ DO NAUKI JAKIEGOŚ DISCOPOLWCA
...
Następna strona