Fotolia

Marcin Borciuch, 7 lutego 2019 10:38

MON zainwestuje miliardy złotych w budowę i remonty dróg zamiast w rozwój i modernizację naszego wojska

Tweetnij Komentuj

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) miało przeznaczyć pięć miliardów złotych w ciągu najbliższych dziesięciu lat na rozwój i modernizację polskiego wojska. Tymczasem zdecydowano, że pieniądze te zostaną zainwestowane w remont i budowę dróg. Nieoficjalnie mówi się, że zmiana decyzji ma związek z bazą wojskową USA w Polsce.

MON: Pieniądze na drogi zamiast na wojsko – powód oficjalny

MON miał przeznaczyć na modernizację sprzętu wojskowego pół miliarda złotych rocznie. Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka pieniądze te jednak trafią na budowę i remont dróg. Jak informuje wydział prasowy MON, chodzi o „zapewnienie mobilności wojsk NATO w Europie ” oraz spełnienie przyjętej w Brukseli inicjatywy „4 x 30” – od 2020 roku państwa NATO będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni od ogłoszenia alarmu.

- By w pełni zrealizować zadania związane z przemieszczeniem Sił Zbrojnych RP oraz sił sojuszniczych, należy stworzyć odpowiednią infrastrukturę wojskową i cywilną. Ze środków Funduszu Dróg Samorządowych będą finansowane m.in. zadania obronne polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg o znaczeniu obronnym, to stworzy korzystniejsze warunki do przyjęcia sił wzmocnienia – wyjaśnia MON.

MON: Pieniądze na drogi zamiast na wojsko – powód nieoficjalny

Nieoficjalnie uważa się, że MON zmienił decyzję ze względu na negocjacje z USA w sprawie ich stałej bazy wojskowej w Polsce. Z doniesień z komisji spraw zagranicznych Senatu USA wynika, że raport amerykańskiego Departamentu Obrony ws. stałej obecności sił USA w Polsce może pojawić się znacznie wcześniej, niż dotąd zakładano, a Polska jest traktowana bardzo poważnie.

Rząd chciał, by w Polsce stacjonowała amerykańska dywizja pancerna. Stany Zjednoczone na to się jednak nie zgodziły. Chcą, by na naszym terytorium znalazła się baza ze składem uzbrojenia i amunicji, strukturami dowodzenia, rozpoznania pola walki oraz żołnierzami. Wymagają jednak dostosowania do tego infrastruktury.

Krytyka decyzji MON

Zdaniem ekspertów, zmiana decyzji o finansowaniu jest działaniem MON na szkodę Sił Zbrojnych RP oraz zmusi do rezygnacji z ważniejszych i pilniejszych obowiązków obronnych. - Jest to sprzeczne z głoszonym poglądem, że modernizacja jest traktowana priorytetowo przez resort obrony – mówił Tomasz Dmitruk z serwisu dziennikzbrojny.pl.

Źródło: money.pl

Tagi: mon ministerstwo obrony narodowej mariusz błaszczak usa wojsko polska nato baza wojskowa

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .