Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Morawiecki: 700 mld złotych może trafić do Polski. Rząd negocjuje z Unią Fundusz Odbudowy

52
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki podsumował dziś kolejny etap negocjacji Funduszu Odbudowy, który ma wesprzeć Wieloletnie Ramy Finansowe. Polska stara się w nim zintegrować kilka perspektyw. Na jakie pieniądze z Brukseli możemy liczyć?

Premier przedstawił plan Polski na negocjacje z Brukselą ws. Funduszu Odbudowy.
Premier przedstawił plan Polski na negocjacje z Brukselą ws. Funduszu Odbudowy. (PAP)

Tuż po posiedzeniu Rady Europejskiej premier Morawiecki zapowiedział, że do Polski może trafić na kilka najbliższych lat nawet 700 mld zł. - Te środki mogą wesprzeć odbudowę gospodarki po koronawirusie - zapowiedział Morawiecki.

Premier przekonywał na konferencji prasowej, że od początku apelował, by Europa zdecydowała się na ambitny budżet. - Myślę, że ten plan jest już stosunkowo blisko, niedługo domkniemy negocjacje. Dziś mówimy o nowych środkach z tej najbliższej perspektywy - mówił Morawiecki.

Zobacz także: Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"

Jak zapewniał, Polska nigdy nie broniła swoich racji tak skutecznie. Nie tylko stoi za nami Grupa Wyszehradzka, ale także Rumunia czy inne kraje, które dzielą naszą perspektywę.

- Europa to wielki zbiór różnych racji i punktów widzenia. Trzeba potrafić w skuteczny sposób docierać do decydentów i dyskutować z nimi. Rozmawiałem w ostatnich tygodniach kilka razy z przewodniczącą KE i przewodniczącym RE - mówił premier.

Jak relacjonował, Polska w tych negocjacjach proponuje pewne kompromisy, gdzie nasz kraj jest w centralnym miejscu, gdzie stykają się różne perspektywy.

- Dziś poszliśmy krok dalej, proponujemy nowe rozwiązania, oparte o nowe zasoby własne, ale progresywne z punktu widzenia Europy Środkowej - jak opłaty od wielkich korporacji za to, że mogą sprzedawać produkty i usługi konsumentom na jednolitym rynku - mówił szef rządu.

Premier kilkukrotnie zapewniał, że najprawdopodobniej wspomniane 700 mld zł trafi do Polski. - Wysłuchano naszych racji również jeśli chodzi o przyspieszenie dopłat dla rolników, tutaj wsparł nas komisarz Wojciechowski. Znacząco również zwiększone kwota na transformacje energetyczna i politykę spójności - zapewniał Morawiecki.

Przestrzegła jednak, że to nie koniec negocjacji, ale krok w dobrym kierunku. Jak to określił niektóre małe, ale bogate kraje mają tu pewne wątpliwości. - Bronią swego bogactwa, zapominają jednak, że zyskują na korzystaniu ze wspólnego rynku i my im o tym przypominamy, tak by wszyscy zgodzili się na kompromis - mówił premier Morawiecki.

Jak dodał, zakończenie negocjacji na poziomie europejskim ws. funduszu odbudowy UE o wartości 750 mld euro, dla wszystkich państw członkowskich, możliwe jest w lipcu lub w sierpniu.

Przypomnijmy, Komisja Europejska przedstawiła pod koniec maja projekt instrumentu ożywienia gospodarczego - funduszu odbudowy. 750 mld euro w grantach i pożyczkach ma wesprzeć w głównej mierze kraje, które szczególnie ucierpiały na skutek pandemii koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
jes
2 lata temu
To już było ogłoszone Morawiecki i Duda zwołali konferencje w telewizji godzina 8,30 i ogłosili wieki sukces w negocjacjach z UNIA i wielką zasługę w tym Dudy i Morawieckiego. Ci panowie tak walczyli i wywalczyli , tylko że to dopiero początek walki Może być zależny od praworządności w Polsce i tu może być problem , zobaczymy. Poprzedni rząd wywalczył 450 miliardów złotych, zobaczymy jaki będzie efekt końcowy , bo teraz to tylko kampania wyborcza.
keram4591
2 lata temu
mateszek- klamczuszek w natarciu,nosek juz jemu wydluzyl sie do ziemi,ciekawe kiedy sie zaplacze w swoim nosku :))))))
mirek
2 lata temu
Pinokio jeszcze kasy nie widział a już między swoich rozdzielił
Hyu
2 lata temu
Ani słowa prawdy. Jedyne co ustalono to Termin kolejnego spotkania w połowie lipca
Hyu
2 lata temu
Ani słowa prawdy. Jedyne co ustalono to Termin kolejnego spotkania w połowie lipca
...
Następna strona