Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Mrozy w Polsce. Problemy z ogrzaniem mieszkań dotyczą 4,2 proc. Polaków

27
Podziel się:

W Unii Europejskiej co 14. mieszkaniec narzekał na zimno w domu. W Polsce ten problem jest niższy od średniej.

Mrozy w Polsce. Problemy z ogrzaniem mieszkań dotyczą 4,2 proc. Polaków
Problemy z ogrzaniem mieszkań dotyczą 4,2 proc. Polaków (Shutterstock)
bEEdbJOt

Problemy z odpowiednim ogrzaniem domu miało 4,2 proc. Polaków - wynika z analizy HRE Investments w oparciu o dane Eurostatu za 2019 r.

- To znaczy, że na zimno narzeka jedna osoba na 24. Mimo że zajmujemy dopiero 29. miejsce (na badanych 35 krajów) pod względem dochodów ludności, plasując się w gronie krajów o najniższych dochodach, to niedogrzanie jest u nas rzadkim problemem - wyjaśnia analityk HRE Investments Bartosz Turek.

Jak wyglądamy na tle UE? W 2019 r. co 14. mieszkaniec UE narzekał na zimno w domu lub mieszkaniu i przynajmniej przez część roku nie był w stanie sobie z tym problemem poradzić.

bEEdbJOv

W najgorszej sytuacji byli Macedończycy, Bułgarzy i Litwini. W krajach tych co czwarty lub nawet co trzeci obywatel przyznawał, że nie jest w stanie odpowiednio ogrzać swojej nieruchomości.

Według Bartosza Turka winą za niedogrzanie co do zasady można obarczać niskie dochody ludności i, paradoksalnie, ciepły klimat.

Zobacz także: Pogoda. "Bestia ze wchodu" anomalią? "Będzie ich więcej"
bEEdbJOB

- Działa to też w drugą stronę. W krajach bogatych i tych, w których zima potrafi dać w kość, problem niedogrzania niemal nie występuje. W sumie trudno się dziwić - niedogrzanie w trakcie siarczystych mrozów jest śmiertelnie niebezpieczne. To właśnie dlatego w takich krajach, jak Szwajcaria, Islandia czy Norwegia problem niedogrzania niemal nie występuje. W Szwajcarii za zimno ma w domu jedna osoba na ponad 300, a na Islandii czy w Norwegii jedna na 100 - wskazał analityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEdbJOW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
rzeszowiak
7 miesięcy temu
Za komuny wylaczali prad i mogles im nadmuchac do D. Wymiennikownia ciepla w bloku nie dzialala a od swieczki nie bylo ciepla. Ludzie ratowali sie spalaniem gazu na kuchenkach gazowych a nawet w piekarnikach i malutkie dzieci trzymali w kuchniach. To byl jedyny ratunek w tamtych latach.
Buc19
7 miesięcy temu
W blokach mohery śpią w ubraniu bo oszczędzają na ogrzewaniu bo rydzykowi trzeba przekaż wysłać.
Ehh
7 miesięcy temu
Pozbawili ludzi prawa do pieców palenia w kominkach zostawili im ogrzewanie elektryczne podnieśli ceny prądu średni rachunek za zimowe miesiące na prognozie za ogrzewanie 90 metrów grzejnikami na prądzie to 4500zl więc ludzie którzy raz tak dogrzewali dom teraz wyłączyli grzejniki i marzną
bEEdbJOX
jas
8 miesięcy temu
Największym przekrętem są podzielniki ciepła w blokach mieszkalnych.Spóldzielnia zamawia cieplo w MPEC ,ciepło przelatuje przez rury bez strat , lokatorzy siedzą w kurtkach bo oszczędzają a i tak muszą zapłacić za tą nie zużytą energię o czym nie wiedzą.Takie instalacje powinny być karalne.
Grzesiek
8 miesięcy temu
Mam dwa mieszkania jedno w Niemczech drugie w Polsce o podobnym metrażu i usytuowane są w podobnym klimacie. W o kresie zimowym płacę średnio po sto euro w obu krajach. Ale w Niemczech temperatura wewnętrzna jest około 27 stopni a w Polsce 21 stopni. Obserwuję to od paru lat i mój wniosek jest następujący. W Polsce gaz jest oszukany jego kaloryczność jest manipulowana. Skąd taki wniosek. W Niemczech gaz jest zawsze niebieski błyskawicznie podgrzewa natomiast w Polsce bardzo często jest jasny koloru żółtego czyli pompują powietrze a jego możliwości grzania są znacznie mniejsze. Wielu Polaków nie stać jest na ogrzewanie gazowe szczególnie jeżeli są oszukiwani przez dostawców gazu. Zostaliście oszukani przez państwo i dostawców gazu. Palenie węglem czy drewnem wcale nie musi zanieczyszczać środowiska gdyż istnieją nowoczesne systemy oczyszczające spaliny. A najtańszym jest system czyszczący którego działanie polega na działaniu fajki wodnej.
...
Następna strona