Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Płot na granicy z Białorusią prawie gotowy

82
Podziel się:

- Wykonawcy deklarują, że skończą prace do czwartku. Na ponad 160 kilometrach ustawione są już przęsła, a prawie wszystkie z tych odcinków odebraliśmy — poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Już ruszyła także budowa bariery elektronicznej.

Płot na granicy z Białorusią prawie gotowy
Mur na granicy z Białorusią jest już gotowy (East News, Piotr Molecki)

Budowa płotu, który postawiono na podlaskim odcinku granicy polsko-białoruskiej, rozpoczęła się 25 stycznia i ma być ukończona do końca czerwca, czyli do czwartku. Do tego czasu obowiązuje też zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i lubelskim.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Straży Granicznej, wykonawcy inwestycji deklarują, że ukończą prace zgodnie z planem.

- Na ponad 160 km są już ustawione przęsła. Odebraliśmy prawie wszystkie z tych odcinków — poinformowała por. Anna Michalska.

Oprócz muru granicę zabezpieczy także bariera elektroniczna. Dlatego od 1 lipca pewne restrykcje będą obowiązywać już tylko na Podlasiu, gdzie będzie ona instalowana. Wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w szerokości 200 metrów od linii granicy. W Lubelskiem, gdzie granica przebiega po Bugu, ograniczeń nie będzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Potężne ogrodzenie na granicy Unii Europejskiej. Wszystko przez uchodźców z Afganistanu

Zapora mierzy 5,5 m wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Podczas realizacji inwestycji zużyto ponad 50 tysięcy ton stali. Zastosowane zostaną nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą, jak czujniki ruchu i  kamery.

Wykonawcami inwestycji była firma Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Cała inwestycja kosztowała ponad 1,5 mld zł.

Polska zdecydowała się na budowę zapory na granicy z Białorusią, aby zahamować napływ imigrantów z kraju rządzonego przez Aleksandra Łukaszenkę. Kryzys na granicy rozpoczął się latem rok temu. Z dnia na dzień rosła liczba prób przedostania się nielegalnie z Białorusi do Polski.

Najwięcej prób było w październiku — łącznie 17 447. W całym 2021 r. polscy strażnicy graniczni odnotowali prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, a po jej przekroczeniu zatrzymali 2744 osoby, głównie z Iraku, Afganistanu, Syrii, ale też z m.in. z Rosji, Somalii, Iranu, Turcji i Tadżykistanu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(82)
Raffi
2 lata temu
Gratulacje, a dla tych od zwierzątek to niech się zastanowią jakie wartości są najważniejsze !!!
adg
2 lata temu
Plujecie na Rosję a sami jesteście od nich gorsi.
xyz
2 lata temu
Przy okazji zwolennicy wolnej migracji zwierząt muszą wiedzieć,że przepuszczanie zwierząt na białoruś nie ma sensu,ponieważ kilkaset metrów dalej białorusini mają swoje ogrodzenie.Zbudowane za kasę z UE kiedy jeszcze im się pilnować chciało granicy.Przepuszczenie przez Polskę zwierząt dalej przez granicę sprawi,że zostaną one zamknięte w przestrzeni szerokiej na kilkaset metrów i jedyne co to będą się bujały od płotu do płotu,ewentualnie szły wzdłuż niego.A zważywszy,że na białorusi do niektórych zwierząt będących pod ochroną w Polsce się strzela (np.wilki) to nawet lepiej,że nie przejdą.
Sympatyk
2 lata temu
I bardzo dobrze. Teraz już tylko do prądu podłączyć i gra gitara. Koniecznie 20 tys. volt.
Pielęgniarz
2 lata temu
Pierwsze objawy nielegalnego wtargnięcia beżowych? Uczucie pełności w odbycie i gorący oddech na plecach.
...
Następna strona