Notowania

gospodarka
11-02-2019 (21:33)

Na dachu biurowca powstanie obserwatorium, które połączy się z satelitą

Obiekt stanie na dachu nowej siedziby firmy, która pracuje nad satelitą Intuition-1. Obserwatorium ma służyć do dwustronnej komunikacji z urządzeniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MSF Studios)
W nowym budynku, oprócz tradycyjnych pomieszczeń biurowych, mają się znaleźć laboratoria i pomieszczenia o kontrolowanych warunkach środowiskowych.

Obserwatorium będzie częścią siedziby firmyfirmy KP LABS - członka konsorcjum FP Space - która zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla przemysłu kosmicznego.

Konsorcjum pracuje obecnie nad budową komercyjnego satelity Intuition-1. Celem jego misji ma być prowadzenie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem kamery hiperspektralnej (umożliwiającej obserwację zarówno tradycyjnego obrazu, jak i pomiar promieniowania) i systemeu zaawansowanego przetwarzania danych na pokładzie.

W nowym budynku, oprócz tradycyjnych pomieszczeń biurowych, mają się znaleźć laboratoria i pomieszczenia o kontrolowanych warunkach środowiskowych. W biurowcu powstanie też obserwatorium z kopułą o średnicy 5,5 m oraz zielony taras widokowy.

- Precyzyjną obserwację nieba umożliwi teleskop, który przy pomocy specjalnego modułu ma również pozwolić na nawiązanie komunikacji z satelitą - powiedział Rafał Żogała z KP LABS.

Zobacz też: Polskie firmy w kosmosie

Dane z satelity Intuition-1 mają znaleźć zastosowanie m.in. w rolnictwie, przy prognozach plonów, mapach upraw czy mapie gleb. Na podstawie informacji z satelity można też tworzyć zanieczyszczeń czy analizy zagospodarowania gruntów.

Intuition-1 ma trafić na niską orbitę okołoziemską w 2022 roku. Projekt realizują: KP Labs i FP Instruments; jest on dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, polski satelita, kosmos
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2019

DnaGdzie? W Pacanowie, Samoklęskach czy Toruniu?

11-02-2019

MxW którym mieście?

12-02-2019

M.Myślałem, że chodzi o przekop w mierzei

Rozwiń komentarze (32)