Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

56 km wygodnej drogi za cztery lata. Powstaje kluczowa ekspresówka

61
Podziel się:

W województwie podlaskim ma powstać w sumie około 177 km drogi ekspresowej S19 - przypomina portalsamorzadowy.pl. Spory odcinek tej trasy ma być gotowy już w 2028 roku. S19 to część szlaku Via Carpatia wzdłuż wschodniej granicy Polski. Droga będzie miała w sumie ok. 570 km długości.

56 km wygodnej drogi za cztery lata. Powstaje kluczowa ekspresówka
Na Podlasiu powstaje kluczowa ekspresówka. 56 km wygodnej drogi już za cztery lata - zdjęcie ilustracyjne (GDDKiA)

Pod koniec maja białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyliczał, że na północ od Białegostoku w realizacji są trzy odcinki trasy S19. Ekspresówka ta ma docelowo biec od granicy z Białorusią w Kuźni Białostockiej, przez okolice stolicy województwa podlaskiego, Bielsk Podlaski i dalej na południe przez województwa mazowieckie, lubelskie i podkarpackie, aż do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Białostocka GDDKiA podawała dwa tygodnie temu, że od marca tego roku jest już w budowie ponad 10-kilometrowy odcinek S19 Krynice - Dobrzyniewo - Białystok Zachód. Umowa na projekt i budowę została podpisana z konsorcjum firm PORR i Unibep na kwotę 405,6 mln zł. Są też już podpisane umowy na odcinki S19 Czarna Białostocka - Białystok Północ (13 km) i S19 Białystok Północ - Dobrzyniewo (9,47 km). Oba fragmenty zbuduje firma Unibep. Podjęła się tego zadania za - odpowiednio - 347,79 mln zł i 320,88 mln zł.

Z kolei w przypadku czwartego odcinka na północ od Białegostoku sprawa jest bardziej skomplikowana. Przetarg na budowę 24-kilometrowego odcinka S19 Sokółka - Czarna Białostocka wygrała firma Stecol, ale od tego wyboru zostały złożone odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, a jej decyzja podtrzymująca wybór została zaskarżona do sądu - podają drogowcy.

Zdążą do 2028 roku?

Zgodnie z planem wszystkie cztery odcinki o łącznej długości ponad 56 km mają być gotowe do 2028 roku. Z kolei na pierwszym odcinku S19 Kuźnica - Sokółka Północ prace są zaawansowane już w ponad połowie i prawdopodobnie w drugim kwartale 2025 roku odcinek będzie gotowy - podaje portalsamorzadowy.pl.

Jak tłumaczy GDDKiA, start budowy S19 na południe od Białegostoku zależny jest od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Zostały złożone do niego odwołania od drugiej już decyzji środowiskowej dla odcinka Białystok Zachód - Ploski, wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku. "Tym samym budowa drogi ekspresowej na południe od Białegostoku czeka na rozstrzygnięcie organu odwoławczego" - wyjaśniają drogowcy.

Chcą połączyć Europę Północną i Południową

Droga S19 będzie miała w Podlaskiem 177 km długości. Jej budowa jest podzielona na 15 odcinków, z czego obecnie 10 jest w fazie projektowania i budowy. W sumie łączna długość trasy S19 (od granicy z Białorusią do granicy ze Słowacją) to ok. 570 km.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km. W skład szlaku Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 przebiegające przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
popo
18 godz. temu
Jeśli podlaskie popiera PiS to po co inwestować w ten region?
Ursula von
21 godz. temu
TRZEBA ZROBIC MAJDAN NA BIALORUSI I DROGA SIE PRZYDA
Brawo Ty
wczoraj
Brawo, dwupasmówka do Kuźnicy do zamkniętego przejścia z Białorusią.
Ebi
wczoraj
S11... S10???.... PIS ukarało Wielkopolskę, bo na nich nie głosowała.... Wierni dostaną szybciej drogę... A tymczasem DK11 to droga śmierci i korków latem... Tragedia....
Szydera
wczoraj
I wszyscy razem, Sto lat to za mało sto lat to za mało. xDDDD
...
Następna strona