WAŻNE
TERAZ

Afera w Szpitalu Południowym. Jest oświadczenie Dawida Kacprzyka

Nadchodzi fala upałów. Ministerstwo zapowiada kontrole w firmach

W związku z prognozowaną falą upałów Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie wzmożonych kontroli. Inspektorzy mają sprawdzać, czy pracodawcy zapewniają pracownikom odpowiednie warunki podczas wysokich temperatur.

Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-BąkSzefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Źródło zdjęć: © East News | Marysia Zawada/REPORTER
Magda Żugier

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, by Państwowa Inspekcja Pracy dokładniej przyjrzała się warunkom pracy podczas nadchodzących upałów. Resort poinformował, że ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o przeprowadzenie wzmożonych kontroli w zakładach pracy.

Jak wyjaśniono w komunikacie, działania mają służyć sprawdzeniu, czy pracodawcy wywiązują się z obowiązków związanych z ochroną pracowników przed skutkami wysokich temperatur. Resort podkreśla, że upały mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa osób wykonujących pracę zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach.

Pracodawcy mają konkretne obowiązki

Ministerstwo przypomina, że zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca odpowiada za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz powinien dostosowywać organizację pracy do zmieniających się warunków atmosferycznych.

"Czy to nie jest tragiczne?". Tak Europa reagowała na kolejne agresje Putina

Obowiązujące przepisy nakładają również obowiązek zapewnienia bezpłatnych napojów pracownikom wykonującym pracę na otwartej przestrzeni, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza.

Takie same zasady dotyczą osób pracujących w pomieszczeniach, jeśli temperatura wynikająca z warunków atmosferycznych jest wyższa niż 28 stopni. Napoje powinny być dostępne przez cały czas i w ilości odpowiadającej potrzebom pracowników.

Przepisy przewidują także dodatkowe wymagania w zakładach, gdzie temperatura związana z procesami technologicznymi stale przekracza 30 stopni Celsjusza. W takich przypadkach pracodawca powinien zapewnić pomieszczenia przeznaczone do odpoczynku, wyposażone w urządzenia obniżające temperaturę powietrza.

Szczególna ochrona wybranych grup

Resort zwraca uwagę, że szczególne regulacje obejmują pracowników młodocianych oraz kobiety w ciąży i karmiące. Osoby młodociane nie mogą wykonywać pracy w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza lub wilgotność względna powietrza jest wyższa niż 65 proc.

Dodatkowe ograniczenia dotyczą również kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, które nie powinny wykonywać prac w warunkach gorącego mikroklimatu.

Ministerstwo przypomina także o prawach samych pracowników. Zgodnie z Kodeksem pracy mogą oni powstrzymać się od wykonywania obowiązków, jeśli warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. W takiej sytuacji zachowują prawo do wynagrodzenia.

Wybrane dla Ciebie