Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nadwyżka budżetowa. Premier podał najnowsze dane

63
Podziel się:

Nadwyżka budżetu po lipcu wyniosła ponad 30 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że deficyt budżetu na koniec roku będzie dużo niższy niż zaplanowano w ustawie budżetowej. Ekonomiści ostrzegają jednak, że to bezużyteczny wskaźnik.

Nadwyżka budżetowa. Premier podał najnowsze dane
Nadwyżka budżetowa. Premier Mateusz Morawiecki ujawnia najnowsze dane (PAP, Maciej Kulczyński)

- Po lipcu mamy ponad 30 mld zł nadwyżki. Ona oczywiście do końca roku będzie mniejsza, ona pewnie przekształci się w deficyt, ale dużo niższy deficyt niż planowany w ustawie budżetowej - powiedział Morawiecki w trakcie konferencji prasowej.

Ustawa budżetowa przewiduje, że na koniec 2021 roku deficyt budżetowy wyniesie 82,3 mld zł. Po czerwcu nadwyżka w budżecie wynosiła 28 mld zł.

Jednak ekonomiści zwracają uwagę, że saldo budżetu państwa stało się bezużytecznym wskaźnikiem kondycji finansów publicznych. W tym samym czasie, gdy budżet śrubuje nadwyżki, BGK rozkręca bowiem emisje długu.

Zobacz także: Zwyzywał ministra, zdania nie zmienia. "Wyciera sobie twarz 200 mln zł"

Wydatki na walkę ze skutkami pandemii z funduszu przeciwdziałania COVID-19 w BGK oraz tarcze antykryzysowe PFR nie są w żaden sposób ujęte w budżecie.

W okresie od stycznia do czerwca dochody z VAT były wyższe o 23 mld zł w stosunku do analogicznego okresu rok temu, a dochody z PIT - o 5 mld zł. Pomógł też przelew z NBP - Narodowy Bank Polski przelał na konto budżetu państwa rekordową kwotę ponad 8,8 mld zł. Dokładne dane o wysokości nadwyżki po lipcu oraz o dochodach i wydatkach budżetowych poda Ministerstwo Finansów.

Warto pamiętać, że do budżetu państwa nie wlicza się wydatków z funduszy centralnych, jak np. państwowych funduszy celowych, agencji, fundacji czy instytutów. Na tym nie koniec. Do budżetu państwa nie wlicza się też sektora społecznego, czyli NFZ, FUS, czy KRUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
emerytura sta...
3 lata temu
Te nadwyżki to kasa kapitału emerytalnego ludzi którzy przez ponad 40 lat na to zapracowali
Juszka
3 lata temu
PO - nie da się, nie ma pieniędzy. PiS - konkretne działanie, wszystko się spina. Brawo,
Marika
3 lata temu
wstyd czytać komentarze przeciwników rządu. ok, można mieć inne poglądy, to rozumiem ale opluwać za to, że rząd ma dobre wyniki? przecież my wszyscy z tego korzystamy bez względu na to na kogo głosowaliśmy.
gabriel
3 lata temu
Za czasów platformy złodziejskiej taka kwota nigdy by nie zaistniała . Taka prawda.
Paula
3 lata temu
Trudno uwierzyć w niektóre komentarze. Mamy nadwyżkę budżetową a ludzie narzekają. Chory hejt napędzany przez TVN zbiera owoce.
...
Następna strona