Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Najdotkliwszy cios w portfele Polaków jest jeszcze przed nami

55
Podziel się:

Ceny żywności od wielu miesięcy lecą w górę. Nawet sezonowe obniżki, które co roku miały miejsce na rynku, w 2022 r. są praktycznie niezauważalne. Ekonomiści dobrych informacji nie mają. Żywność będzie nadal drożeć, a szczyt inflacji w branży prawdopodobnie przypadnie na końcówkę roku.

Najdotkliwszy cios w portfele Polaków jest jeszcze przed nami
To nie koniec podwyżek cen żywności w Polsce. (East News, ZOFIA BAZAK)

Inflacja w czerwcu 2022 r. w Polsce wyniosła 15,6 proc., czyli tyle ile spodziewał się rynek. To najwyższy odczyt od marca 1997 r., czyli od ponad 25 lat. Po czerwcowych danych ekonomiści Credit Agricole postanowili zrewidować swoje przewidywania co do wzrostu cen w kraju.

Inflacja w Polsce w górę. Credit Agricole przedstawia nowe szacunki

Obecnie eksperci francuskiego banku uważają, że inflacja ogółem wyniesie w Polsce 13,6 proc. r/r w tym roku i 8,4 proc. w 2023 r. (poprzednio odpowiednio 13,3 proc. i 8,1 proc.). Ich zdaniem wzrost cen żywności osiągnie swój szczyt dopiero pod koniec tego roku.

"Mimo niższego punktu startowego podtrzymujemy naszą ścieżkę cen żywności i napojów bezalkoholowych (14,3 proc. w 2022 r. wobec 3,2 proc. w 2021 r. oraz 9,7 proc. w 2023 r.). Wynika to, z tego że tegoroczna susza będzie najprawdopodobniej bardziej dotkliwa, niż pierwotnie zakładaliśmy" - czytamy w raporcie banku.

Jednocześnie nadal uważają oni, że dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych osiągnie swoje maksimum lokalne w IV kw. na poziomie ok. 18 proc. r/r.

Zgodnie z ich zrewidowaną prognozą eksperci Credit Agricole oczekują, że szczyt inflacji przypadnie w III kw. tego roku na poziomie 15,9 proc. Dodają oni, że:

W naszym scenariuszu założyliśmy, że czas obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej zostanie wydłużony do końca 2023 r. Jeśli tarcza zostałaby wygaszona wcześniej, to zgodnie z naszymi szacunkami inflacja ukształtowałaby się w okolicach 10 proc. średniorocznie w 2023 r. Uważamy, że rząd będzie chciał uniknąć materializacji takiego scenariusza biorąc pod uwagę wybory parlamentarne zaplanowane na 2023 r.

Ceny żywności w górę

Swoje zdanie przedstawili w tym aspekcie także ekonomiści Banku Pekao. Zwrócili oni uwagę, że choć ceny żywności w czerwcu nadal rosły (o 0,7 proc. w stosunku do maja), to jednak w niższym tempie niż w poprzednich miesiącach. Według nich to efekt przemijania szoku związanego z wybuchem wojny na Ukrainie, dzięki czemu szereg cen towarów rolno-spożywczych spowalnia swoje wzrosty, czy też ich ceny spadają.

"Jednakże dalej poziomy cen utrzymują się na znacznie wyższej pozycji niż przed wybuchem wojny. Czerwiec jest też pierwszym miesiącem sezonowych spadków cen owoców i warzyw. Niemniej jednak w porównaniu do poprzedniego roku ceny żywności są już wyższe o ponad 14 proc. r/r. Szczytu cen żywności spodziewamy się jednak dopiero pod koniec obecnego roku" – wskazano w komentarzu.

Według prognoz Pekao bliżej końca roku żywność może zdrożeć nawet o prawie 20 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
mike
miesiąc temu
Jakie dość 31% ułomnych umysłowo wspiera ten rząd ze wszystkich sił , co zresztą widać na iwentach partii ! Nic nie jest w stanie oświecić tych Polaków !
niewiwem
miesiąc temu
tylko Tusk może uratowć
flokofsigels
miesiąc temu
Spoko, jak Platfusy nie wygrają wyborów to wszystko będzie dobrze.
polak maly
miesiąc temu
Jak może inflacja spadać, jak wartość złotego ciagle pikuje w dół.Jesli dzisiaj ktoś sprawdzi kursy walutowe i porówna do kursów z roku 2020 dowie się, ze spadek wartości złotego to już 30%.Przecież, żeby kupić coś za granica musimy zamienić złotówki na dolary lub euro.W związku z powyższym wszystkie towary wyprodukowane za granica drożeją.Towary wyprodukowane w kraju tez będą droższe, bo jeśli są atrakcyjne, to mogą być sprzedawane także za granica po cenach tam obowiązujących.Tym samym w kraju są na nie wyższe ceny.Spirala rozkręca się, proszę sprawdzić kursy z dwóch, trzech ostatnich dni.Minister pytany dziś o kurs złotego do walut obcych twierdzi, ze nic się nie zmienia.Tak trzymać.
Trybunał Stan...
miesiąc temu
Ale o co chodzi ??? Przecież inflacja w Polsce jest tylko 3,3 % !!!! Taką zapisał w budżecie geniusz Mateusz Nędza Morawiecki !!!!!
...
Następna strona