Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce. Prace na finiszu

6
Podziel się:

Ekipy wiercące najgłębszy w Polsce, siedmiokilometrowy odwiert geotermalny powstający w Szaflarach koło Zakopanego, przystąpiły do drążenia ostatniego odcinka - poinformował dr inż. Piotr Długosz, projektant odwiertu. Obecna głębokość odwiertu to 5 tys. 345 m, a docelowo ma mieć 7 km.

Najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce. Prace na finiszu
Odwiert geotermalny Bańska (gmina Szaflary) osiągnął już głębokość ponad 5 km (East News, Pawel Murzyn)

Jak przekazał Długosz, pełniący też nadzór i dozór geologiczny, obecna głębokość odwiertu to 5 tys. 345 m, a ekipy rozpoczynają wiercenie ostatniego odcinka o średnicy 5 cali.

Sukces odwiertu na Podhalu

- Ponieważ nie mamy otworu porównawczego, a sąsiednie otwory geotermalne kończą się na głębokości 5 tys. metrów, spodziewamy się, że po przewierceniu utworów triasu znowu powrócimy do utworów kredy. Są to utwory mezozoiczne - seria tak zwana wierchowa. Podejrzewam, że na tym odcinku prędkość wiercenia będzie podobna jak wyżej, czyli około 40-50 m na dobę - powiedział PAP Długosz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

Dodał, że jest to już ostateczna średnica odwiertu, czyli 5 cali.

Tym wiertłem chcemy dotrzeć na głębokość docelową, to jest 7 km - wskazał.

Jak mówił, biorąc pod uwagę wcześniej napotkane pokłady wody geotermalnej o temperaturze ok. 120 st. C w utworach triasowych, na głębokości docelowej 7 km również pokaże się pokład gorącej wody.

- Mamy na uwadze, że to teren nigdy wcześniej nie zbadany, więc wszystkiego można się spodziewać. Na głębokości około 5 km jest źródło wody geotermalnej o temperaturze około 120 st. C. Po przewierceniu ostatniego interwału przystąpimy do badań i wówczas przekonamy się, jaka jest wydajność napotkanego źródła - stwierdził.

Prace przy pionierskim odwiercie geotermalnym idą zgodnie z planem, zakończenie wiercenia ekipy przewidują na koniec marca.

Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach rozpoczęło się w kwietniu ub.r. Według założeń na dnie odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze powyżej 150 st. C.

Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu. Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Realistka
5 miesięcy temu
Teraz widać ile PiS przepalił pieniędzy w nietrafione inwestycje i w Rydzyka. A można było przeznaczyć te pieniądze na pożyteczne dla społeczeństwa sprawy. Szok!
Jasiek
5 miesięcy temu
Przecież Szaflary są koło Nowego Targu, a nie Zakopanego. Ktoś tu chyba nie uważał na lekcjach geografii.
!!!!!!
5 miesięcy temu
To bardzo niebezpieczne. Poniżej 6 km to już tereny zajmowane przez diobły. Na miejscu przez cały czas powinien być kapelan.
Prezydent2025
5 miesięcy temu
Z tego artykułu i poprzednich wynika że to właściwie projekt naukowy poparty poprzednimi wynikami z odwiertami o głębokości 5 km. Projekt popieram.
dddd
5 miesięcy temu
to woda nie paruje ?