Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kijek
Łukasz Kijek
|
aktualizacja

Najpierw zastawiła dom. Dziś ma 500 milionów złotych przychodów

85
Podziel się:

- Nigdy nie myślałam, że wyląduję w biznesie - mówi Marta Półtorak, która razem z mężem zbudowała firmę z przychodami powyżej 500 milionów złotych. Prezes Marma Polskie Folie była gościem najnowszego odcinka "Biznes Klasy". Zobacz całą rozmowę na YouTube.

Najpierw zastawiła dom. Dziś ma 500 milionów złotych przychodów
Marta Półtorak, prezes Marma Polskie Folie. Firma produkuje m.in. folie dla rolnictwa i ogrodnictwa oraz membrany dachowe (Biznes Klasa, Facebook, Marma)

"Biznes Klasa" to program money.pl dostępny w serwisie YouTube. Szef redakcji Łukasz Kijek prowadzi w nim rozmowy z obecnymi i byłymi szefami największych firm, a także z ludźmi z otoczenia biznesu - o ich życiu, biznesie, zarobkach i wielu innych. Gościem najnowszego odcinka była Marta Półtorak, prezes Marma Polskie Folie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudowała ogromny biznes, jeden z największych w Europie! - Marta Półtorak w Biznes Klasie

Od zera do 500 milionów złotych przychodów

Marma Polskie Folie zatrudnia dziś ponad 1000 pracowników i generuje blisko 500 milionów złotych przychodu rocznie. Spółka jest jednym z największych przetwórców tworzyw sztucznych w Europie.

Marta Półtorak zarządza też spółką Develop Investment, właścicielem Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall w Rzeszowie. Prowadzi ponadto spółkę Hotele Grupy Marma, która w 2012 roku otworzyła pierwszy na Podkarpaciu hotel Hilton Garden Inn w Rzeszowie. A wszystko zaczęło się od kredytu zaciągniętego pod zastaw domu.

- Jeżeli ma się dom zastawiony po to, żeby wziąć kredyt na linię technologiczną, to nie można się obrazić, wziąć teczkę i powiedzieć "no od 15 ja już nie pracuję" - mówi Marta Półtorak.

W "Biznes Klasie" szefowa Marmy zdradza, że dziś pewnie by tak nie zrobiła, bo były momenty, w których z mężem drżała o finansową przyszłość.

Był niejeden taki moment, proszę mi wierzyć, to naprawdę dopinguje do pracy. To naprawdę doskonałe, jeśli ma się do stracenia wszystko. Jeśli firma rośnie, ma kapitał, ma majątek, to źle podjęta decyzja sprawi, że firma może będzie się trochę wolniej rozwijała. Natomiast na początku źle podjęta decyzja równała się tym, że nie ma nic - dodaje.

Chińska lekcja biznesowa. "Wolimy się uczyć na cudzych błędach"

Marma stawia na produkcję w Polsce, choć były próby z rynkiem chińskim. Okazały się one jednak szybką lekcją biznesową.

- Mieliśmy tam partnera. Mówię mieliśmy i dostarczaliśmy, bo oni bardzo szybko się uczą. Więc w związku z tym najpierw kupili, a potem postarali się zrobić coś podobnego. I oczywiście Chińczycy mają trochę inne przepisy gospodarcze. Biorąc pod uwagę to, że rząd chiński dopłaca do firm chińskich, to powoduje nierówność konkurencji. Co więcej, z reguły to jest tak, że firmy tam są tworzone na większościowym kapitale chińskim. Wszystko jest fajnie, jeżeli się biznes rozwija, prawda? Jak on już jest dojrzały, to wtedy firma chińska przyjmuje, więc nie chcielibyśmy się uczyć na własnych błędach, wolimy na cudzych. Rynek europejski jest również dobrym rynkiem - opowiada.

Marta Półtorak nie ukrywa, że na takie wsparcie rządzących, a nawet znacznie mniejsze nie mogą liczyć polscy przedsiębiorcy. - Nasi politycy niechętnie mówią dobrze o własnych przedsiębiorcach, bo mogliby być przypadkiem podejrzani o korupcję, bo lobbying jest złym słowem w wydaniu polskim - stwierdza.

Co by było, gdyby na świecie nie było dziś plastiku?

Według Eurostatu w 2020 r. każdy mieszkaniec Unii Europejskiej wytworzył średnio 34,6 kg odpadów pochodzących z plastiku. Tylko 13 kg z nich zostało poddane recyklingowi. - Ochrona środowiska jest rzeczą nadrzędną. nasza firma absolutnie jest za tym, żeby chronić środowisko naturalne. My też tutaj mieszkamy, więc dla nas jest to bardzo ważne - deklaruje Marta Półtorak.

Co by było, gdyby na świecie nie było dziś plastiku?

- Wrócilibyśmy do ery kamienia łupanego. Czy lepszy jest papier, do produkcji którego po pierwsze musimy wyciąć drzewo, po drugie zużyć hektolitry wody, a problemem będzie woda? W niektórych miejscach, proszę zobaczyć, zaczyna brakować wody, więc tutaj czasami idziemy w taki ślepy zaułek, poddajemy się modzie, nie słuchamy nauki, nie słuchamy niczego, tylko usprawiedliwiamy swoje sumienie, że nie będę używał od jutra plastiku .No nieprawda, nie jesteśmy w stanie tego zrobić, ale absolutnie musimy zmienić swoje podejście do pewnych rzeczy - twierdzi Marta Półtorak.

Kobiety w biznesie

Z raportu EFL "Kobiety w MŚP pod lupą" z 2024 r. wynika, że 8 proc. kobiet w Polsce prowadzi własną działalność gospodarczą. Natomiast aż 55 proc. kierowanych przez nie firm to mikroprzedsiębiorstwa. Co szósta Polka prowadzi biznes zatrudniający od 50 do 249 pracowników.

- Powiem coś bardzo niepolitycznego. Ja nie jestem za tym, żeby były sztuczne parytety. Aczkolwiek uważam, że kobiety mają zawodowo trudniej, ponieważ kobieta musi się wykazać większymi umiejętnościami, większą determinacją w stosunku do mężczyzny. W całej swojej karierze zawodowej nie spotkałam się z sytuacją, kiedy bym była dyskryminowana ze względu na płeć. Bardziej liczyła się moja wiedza, konsekwencja, sposób prowadzenia negocjacji. To był po prostu biznes. Jeśli zapytamy kobietę czy chce awansować i podjąć bardziej odpowiedzialne obowiązki, to mówi: nie wiem. A facet? Oczywiście! Kiedy mam zaczynać? - mówi Marta Półtorak.

W poprzednich odcinkach "Biznes Klasy" Łukasz Kijek rozmawiał z:

Wszystkie odcinki "Biznes Klasy" dostępne są pod tym linkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
Mmm
2 tyg. temu
przychód..., a ile ma zysku netto?
xxx
2 tyg. temu
Czemu w ogóle mówią o przychodach? Przecież chodzi o to ile zostaje w kieszeni, po podatkach.
Krecha
2 tyg. temu
Też bym zainwestował i zastawił ale nie mam z czego.
Stary dziad c...
2 tyg. temu
Na początku lat 90-tych nasz telefon w Rzeszowie różnił się od jej telefonu jedną cyfrą. Ileż to spraw niechcący się człowiek dowiedział! Nic nie powiem. Ale potwierdzam, że od początku była szefową tej firmy. W końcu zadzwoniliśmy, przedstawili jej problem, udzielili kilku praktycznych rad, no i zmieniła ten telefon.
Wpropagaandzi...
2 tyg. temu
500 milionów i ciągle jaj mało... Są rzeczy za które nie zapłacisz kartą MasterCard..lol
...
Następna strona