Notowania

NASA i POLSA podpisały porozumienie. Dotyczy wspólnej eksploracji kosmosu

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz National Aeronautics and Space Administration (NASA) będą współpracować przy eksploracji kosmosu. Organizacje podpisały stosowne porozumienie dotyczące współpracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Porozumienie między NASA a POLSA podpisali: Michał Szaniawski i James Bridenstine. (Fot: NASA/Bill Ingalls)

Porozumienie między POLSA i NASA podpisali Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski oraz Administrator NASA James Bridenstine.

- Podpisywane dziś wspólne porozumienie w sprawie współpracy kosmicznej, jest tylko pierwszym krokiem, ale potwierdza, że Polska i Stany Zjednoczone są gotowe podjąć poważną współpracę partnerską w zakresie robotyki i eksploracji kosmicznej oraz działań na rzecz ochrony planetarnej, rozwoju nauki i zastosowania korzyści płynących z jej rozwoju - powiedział Szaniawski już po podpisaniu dokumentu i dodał, że polska strona "z przyjemnością dołączy do tej podróży".

Porozumienie obu agencji dotyczy współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej i wypływających z niej wspólnych korzyści. Podpisane zostało w czwartek 24 października podczas 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie.

Zobacz także: NASK - Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

- Bardzo się cieszę na informacje o nowym etapie współpracy pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a NASA. Wierzę, że pozwoli ona na jeszcze szybszy rozwój tego obiecującego sektora i przyniesie korzyści dla obu stron - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wytłumaczyła też, że inwestycje w sektor kosmiczny to "ogromna szansa", zarówno dla naukowców, jak i przedsiębiorców.

Przez ostatnie 40 lat wykorzystano podczas misji kosmicznych ponad 80 instrumentów stworzonych przez polskich inżynierów oraz naukowców. Wśród ich znaczących osiągnięć są między innymi sensory i próbniki oraz inne komponenty lądowników Mars Curiosity i InSight NASA.

Boris Johnson chce, by wybory odbyły się 12 grudnia
Boris Johnson chce wcześniejszych wyborów. To oficjalne

W polskim sektorze kosmicznym działa obecnie ponad 350 przedsiębiorstw. Polska jest również od siedmiu lat członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Już niedługo zacznie brakować kierowców TIR-ów.
Czarne chmury nad branżą transportową. Pogłębia się problem braku kierowców

- Dziś kosmos jest bliżej naszego codziennego życia niż wielu z nas się wydaje (…). Nie jest on odległą dziedziną, ale jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu, z której dobrodziejstw korzystamy na co dzień. Ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla krajowej i światowej gospodarki - oceniła Emilewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: eksploracja kosmosu, nasa, polsa, porozumienie, gospodarka, wiadomości, kosmos
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2019

Jacek-3Dorzucę się do wysłania Jarka w kosmos.

24-10-2019

StachoBudżet POLSA jest tak symboliczny, że raczej ta współpraca pozostanie na papierze.

24-10-2019

1123Jaki kosmos! U nas oczyszczalnie ścieków nie wydolne tu trzeba inwestować.

Rozwiń komentarze (11)