Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nastolatki o finansach dowiadują się głównie od rodziców. Rzecznik Finansowy przedstawia dane

1
Podziel się:

Polskie nastolatki wiedzę o finansach czerpią najczęściej od rodziców - informuje Rzecznik Finansowy. Dodaje, że ich wiedza prezentuje się całkiem nieźle na tle państw OECD.

Rzecznik Finansowy uważa, że polska młodzież dosyć nieźle radzi sobie z finansami (zdj. ilustracyjne).
Rzecznik Finansowy uważa, że polska młodzież dosyć nieźle radzi sobie z finansami (zdj. ilustracyjne). (Pexels, Anna Shvets)

Z badania PISA, które przeanalizował Rzecznik Finansowy wynika, że polska młodzież radzi sobie całkiem nieźle z finansami i zajmuje czwarte miejsce wśród państw OECD - podaje Polska Agencja Prasowa.

Głównym źródłem wiedzy nastolatków są rodzice - to na nich wskazało 94 proc. wszystkich badanych. Badanie nie pozostawia jednak suchej nitki na polskich nauczycielach, których jako źródło wiedzy wskazało zaledwie 34 proc. uczniów. Średni wynik dla państw OECD to 50 proc.

Nikogo nie zaskoczy fakt, że internet jest drugim najpopularniejszym źródłem wiedzy dla młodzieży. Wiedzę z sieci czerpie ok. 79 proc. polskich uczniów.

Zobacz także: Zobacz też: Matryca VAT w praktyce. Ceny mogą spaść tylko na chwilę

Informacje o funduszach młodzi częściej, niż od pedagogów, biorą od własnych znajomych. Na to źródło wiedzy wskazało 58 proc. polskich nastolatków (średnia OECD wynosi 51 proc.). Niewiele mniej wybrało telewizję lub radio (55 proc., średnia OECD - 50 proc.).

- Nastolatkowie niedługo wkroczą w dorosłość i staną się konsumentami korzystającymi również z usług rynku finansowego i ważne, by potrafili podejmować rozsądne i świadome decyzje w zakresie ekonomii i finansów" - mówi Rzecznik Finansowy Mariusz Jerzy Golecki, cytowany w informacji przez PAP.

- Wniosek? Warto edukować nie tylko młodzież, ale i jej rodziców, skoro to rodzice są w tak znaczącym stopniu źródłem wiedzy o finansach - tłumaczy cytowany w informacji dr hab. Tomasz Bekrycht, kierujący Zespołem Edukacji i Statystyki w biurze Rzecznika Finansowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Artur
4 lata temu
Młodzi, wkraczający w dorosłość, ludzie muszą przede wszystkim z kwestii ekonomicznych umieć planować budżet domowy, zwłaszcza by w nim zmieścić dowolne wydatki proinwestycyjne, trzymać dyscyplinę finansów osobistych ( nie wydaje więcej niż zarabiam, a nawet staram się coś odłożyć z tej kwoty, wiem, iż to w tym konsumpcyjnym świecie jest nie łatwe, ale w dorosłym życiu procentuje ) oraz jak się da wystrzegać się długotrwałych przedsięwzięć opłacanych nawet najkorzystniejszym warunkowo kredytem, gdyż czasy są arcyniepewne, a nie każdy rodzi się w BOGATEJ rodzinie.