Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Rekord zakażeń. Naukowcy wyliczyli, że pandemia uderzy we wrześniu

214
Podziel się:

Miesiąc temu naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z money.pl powiedzieli, że wedle ich wyliczeń nauczanie zdalne wróci po 2-4 tygodniach. W przeciwnym razie liczba zakażeń co tydzień będzie rosła dwukrotnie. Dziś okazuje się, że ich czarny scenariusz się spełnia. Mamy przedsmak ponownego ataku wirusa.

Rekord zakażeń. Naukowcy wyliczyli, że pandemia uderzy we wrześniu
Koronawirus w Polsce - liczba zarażonych szybko rośnie (PAP, Leszek Szymański)

Jeszcze w sierpniu nad możliwymi scenariuszami dla otwarcia szkół od września pochylili się naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Jak przekonują, przed nami czas prawdziwie ciężkiej próby.

Według naukowców właśnie otwarcie szkół mogło zdecydowanie zmienić sytuację epidemiologiczną.

Zobacz także: Koronawirus i grypa. Czy jesienią czeka nas armagedon?

- Szkoły są o tyle groźnym miejscem, że nauczyciele mają kontakt z wieloma uczniami i pracownikami. To można ograniczyć w przedszkolach czy klasach 1-3. Z reguły takie dzieci mają jednego nauczyciela i jedną salę lekcyjną. Na dobrą sprawę nie muszą się przemieszczać, ale w starszych klasach wygląda to już zgoła inaczej - mówił dr Zieliński.

Według niego kluczowym elementem całej układanki jest współczynnik R. Informuje on o tym, ile osób na danym etapie pandemii zaraża jeden chory.

- Na razie jest na poziomie 1,1. W pesymistycznych wariantach szacujemy, że może on przekroczyć 2. Wtedy co tydzień liczba zakażonych może rosnąć dwukrotnie – mówił nam dr Zieliński, zaznaczając, że to scenariusz negatywny, a przyrost może być wolniejszy.

W szkołach jedna zarażona osoba może zakazić kilkadziesiąt innych, które rozniosą wirusa na kolejne kilkaset.

- Najbardziej prawdopodobne, że liczba zakażeń będzie się podwajała co dwa tygodnie. Jednak nawet i to może przeciążyć służbę zdrowia. Cała nadzieja w tym, że uda nam się na to zareagować, przywracając część obostrzeń i być może wracając do zdalnego nauczania - mówił Zieliński.

Dziś przekroczyliśmy 1000 nowych przypadków na dobę

1002 zakażenia koronawirusem to najwyższa dzienna liczba nowych przypadków. Od początku września widać wyraźny wzrost dziennej liczby nowych zakażonych. Wczoraj MZ informowało o 757 zakażeniach. Dotychczasowy rekord wynosił 903 nowe zakażenia - nowe dane przesunęły tę granicę o prawie 100 przypadków.

Rzecznik resortu zdrowia, komentując najnowszy bilans przypadków, powiedział, że w kraju nie ma obecnie dużych ognisk zakażeń, a sobotnie dane są efektem powrotu ludzi do normalnego trybu życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(214)
Tak
4 lata temu
dzieci nie muszą się przemieszczać. To jakiś żałosny żart. Każdy nauczyciel studiował rozwój dziecka i wie, że dziecko musi się poruszać a pomimo to nawet przed koronawirusem nauczyciele często nie robili przerw i trzymali dzieci w ławkach dla własnej wygody. A teraz mają pretekst żeby trzymać w klasie. Dramat... chyba zapomnieli, że te dzieci będą pracować na ich emerytury i aby to robić muszą być zdrowe fizycznie.
Tytus
4 lata temu
Panie Pijątkofski - nie powinien pan mierzyć się z obowiązkami ministra edukacji - to pana przerasta. Pana miejsce to osiedlowa szkoła ... i uczenie historii. To wszystko na co pana stać. Brak zgody na hybrydowe nauczanie w szkołach i spędzanie na siłę do działań stacjonarnych tak się właśnie kończy.
nik
4 lata temu
miała być kontynuacja pandemii we wrześniu to mamy medialną kontynuację porażka na maksa
TO JUŻ MARa -...
4 lata temu
KORONOWIRUS KOPERTUS JUŻ NAMIERZONY - ZOSTANIE IZOLOWANY W NAJCIEMNIEJSZEJ CELI WIĘZIENNEJ,ABY STRACIŁ MOC PO-BIERANIA KOLEJNYCH OFIAR.
TO BROŃ BIOLO...
4 lata temu
TO JUŻ ROZSIEWAJĄ,ABY WYROBIĆ SIĘ PRZED KOŃCEM WRZEŚNIA. === Rekord zakażeń. Naukowcy wyliczyli, że pandemia uderzy we wrześniu
...
Następna strona