Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. NKU
|

Negocjacje górników z rządem. Związkowcy chcą węglowej elektrowni w Ostrołęce

16
Podziel się

W poniedziałek miały miejsce kolejne już negocjacje rządu z górnikami. Jaki jest efekt spotkania w Katowicach? - Są kwestie, w których się zgadzamy, i kwestie wymagające uzgodnień - komentuje wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Negocjacje górników z rządem. Związkowcy chcą węglowej elektrowni w Ostrołęce
Soboń: "Są kwestie, w których się zgadzamy, i kwestie wymagające uzgodnień" (PAP)
bDJKHlGZ

Poniedziałkowe spotkanie rządu ze związkowcami trwało blisko siedem godzin. Celem było dopracowanie umowy społecznej dotyczącej transformacji polskiego górnictwa.

- To są uzgodnienia w co najmniej kilku obszarach, jeśli chodzi o polski rząd: to kwestie pracownicze, społeczne, rozwojowe, związane z wykorzystaniem funduszy europejskich, wreszcie kwestie związane z klimatem, polityką energetyczną państwa oraz kwestie związane z pomocą publiczną i jej wykorzystaniem do wsparcia procesu wygaszania produkcji poprzez subwencje - wyliczał wiceminister Soboń.

Podstawą negocjacji miał być projekt umowy opracowany przez związkowców. Soboń jeszcze przed spotkaniem deklarował, że dokument będzie analizowany "punkt po punkcie".

bDJKHlHb
Zobacz także: Ta branża nie narzeka na epidemię. Rekordowe wyniki dzięki remontom

- Przeanalizowaliśmy tę propozycję punkt po punkcie, szczegółowo wyjaśniając, jak rozumiemy te propozycje i jak nad nimi pracować, aby one były wspólne. Są kwestie, w których się zgadzamy, ale są też takie kwestie, które wymagają uzgodnień - podkreślił wiceminister.

Zdaniem szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza, stronie społecznej zależy na gwarancji inwestycji w czyste technologie węglowe, które zapewnią rynek dla określonej ilości węgla.

bDJKHlHh

Kolorz dodał, że rząd został poinformowany o postulacie, jaki zgłaszają związkowcy. Chcą by nowy blok energetyczny w Elektrowni Ostrołęka był zasilany węglem, a nie gazem, jak przewidują obecne założenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJKHlHC
Źródło:
KOMENTARZE
(16)
Stop Carbo
miesiąc temu
Proponuję aby Kolorz wybudował sobie elektrownię węglową u siebie na działce ogrodowej a jeżeli brak miejsca to obok kopalni byłoby blisko z transportem węgla do pieców
Z.D
miesiąc temu
" Jest, ..., zwyczaj w tym kraju, iż gdy kto kona, to mu krewni w ostatniej chwili poduszkę spod głowy wyszarpują, ażeby się zaś dłużej nie męczył. ... postanowiliśmy tę właśnie przysługę oddać Rzyczypospolitej. ... wszystkiego zagarnąć nie zdołamy, przeto chcemy, aby choć część, i to nie lada jaka, dla nas przypadła. ... tedy powiem inaczej. Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną ... i kto żyw naokoło. A my ... powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy. " Górnika nie obchodzi na jakim poziomie żyją inni Polacy, co dzieje się upadającymi firmami, pracownikami upadających firm. Oni chcą wyszarpać dla siebie dobre życie, gwarancje pracy i płacy. Bo oni są inni, lepsi niż reszta Polaków. Bo im się należy, tak po prostu.
ReAl
miesiąc temu
Chyba maja trochę ciasno pod sufitem, a stolicy do Katowic nie chcą przenieść, by mieli bliżej na strajki jeździć, no i chyba zapomnieli o gwarancjach socjalnych dla wnuczków.
bDJKHlHD
Ewa
miesiąc temu
beda teraz truc mieszkancow Ostrołęki i okolic bo górnicy tak chcę i basta a my bedziemy to utrzymywac
Polak
miesiąc temu
Bezczelni ślązacy probują szantażować rząd, naród i wszystkich ludzi próbujących zatrzymać ocieplanie się klimatu. Setki miliardow zostały wpompowane w nierentowne kopalnje, a to towarzystwo nadal wyciąga ręcę po więcej. Pogonić w cholerę jak zrobiła to Thatcher w UK, marzą im się trzyanstki, deputaty i cholera wie co jeszcze, a reszta narodu za miskę ryżu ma pracować.
...
Następna strona