Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

NFZ da 88 zł na dentystę. Nie starczy nawet na najtańszą plombę

37
Podziel się:

Ponad 3,3 mld zł NFZ przeznaczy w 2024 r. na świadczenia stomatologiczne dla Polaków. A to oznacza, że statystycznie na jedną osobę Fundusz przeznaczy 88 zł - informuje "Fakt". Minister zdrowia odpowiada, że większość Polaków i tak leczy zęby prywatnie.

NFZ da 88 zł na dentystę. Nie starczy nawet na najtańszą plombę
NFZ przeznaczy w sumie na leczenie stomatologiczne ponad 3 mld zł (Adobe Stock, Igor Mojzes)

Resort zdrowia przedstawił plan na 2024 r. "Fakt" zaznacza, że w przyszłym roku czeka nas "gigantyczny zastrzyk pieniędzy ze składki zdrowotnej". W 2024 r. mamy zapłacić 153 mld zł "podatku zdrowotnego", czyli o 19 mld zł więcej niż w 2023 r.

Dziennik przypomina, że od 2022 r. składki zdrowotnej nie można już odliczać od podatku. A to oznacza, że obywatele przekazują na zdrowie 9 proc. swojej pensji czy świadczenia emerytalnego.

Dentysta na NFZ. Świadczenie

W 2024 r. NFZ chce przeznaczyć na świadczenia medyczne 156,8 mld zł, z czego 3,3 mld zł na stomatologa. Czyli statystyczny Polak otrzyma 88 zł. To mniej niż koszt najtańszej plomby białej (100 zł i więcej).

"Fakt" wylicza, że w Polsce działa ok. 5 tys. gabinetów dentystycznych, w których można leczyć zęby na NFZ. Te znajdują się przede wszystkim w miastach, do tego trzeba czekać w kolejce. Bez względu na to czy boli nas ząb, czy też nie.

W Kujawsko-Pomorskiem na wizytę, gdy pacjent nie zgłaszał bólu, trzeba czekać 28 dni. Niewiele krócej na Podkarpaciu (24 dni). Natomiast na Lubelszczyźnie pacjent średnio musi czekać na wizytę na NFZ 5 dni, a w Świętokrzyskiem 6 dni.

Dlaczego, biorąc pod uwagę statystykę, budżet jest tak skromny? W opinii ministra zdrowia i tak leczymy się prywatnie.

- Mamy pewien segment stomatologii publicznej, ale zdecydowana większość usług dla pacjentów jest finansowana prywatnie. To wynika z jednej strony z pewnego wzorca przyzwyczajenia - mówił rok temu dla "Faktu" Adam Niedzielski.

Pacjenci na NFZ mogą liczyć na włożenie wspomnianej plomby białej, leczenie kanałowe od kła do kła (dorośli), a dzieci i kobiety w ciąży oraz połogu mogą leczyć kanałowo wszystkie zęby. Możliwe jest również wstawienie częściowej protezy "od pięciu brakujących zębów lub w przypadku bezzębia - protezy całkowitej szczęki lub żuchwy. Świadczenia protetyczne przysługują 1 raz na 5 lat. Naprawa protezy zębowej przysługuje raz na 2 lata".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Evbn
miesiąc temu
Dentyści w lubelskim twierdzą że nie mogą przyjąć na NFZ bo nie mają puli tylko na dzieci do 18 r.z. a mają podpisane kontrakty z NFZ. W rezultacie od dorosłych przy wzycie biorą PESEL, a po pobierają opłaty za leczenie. Kto to wymyślił
Iwona
11 miesięcy temu
Czy leczysz Polaku na NFZ czy prywatnie to i tak jest bisabolol koszty są zaporowe dlatego dentystów mnje min wywalono na dział gospodarcza w 2000 bo zakłady pracy nie miały nalmjrjszej ochoty utrzymywać gabinetów suatogicxnych wcseoich placowkoach dentyści maja sytuacje okropna o czym się nie moei no po co ?ale kto ma odrobine refleksyjności to zdaje sobie spreawe jak wyglada praca na działalności ja Nys znam dentysty bogatego chyba ze z bogatego domu jest albo druga strona robi kasę w innym resorcie pora z lekarzami dentystami coś zrobić najlepiej godne umowy o prace a urlopem płatnym itp pozdrawiam ministerstwo zdrowsi i lekarzy w izbach lekarskich którzy nas wyrolowali !!!!’
Oburzony
11 miesięcy temu
„ wysokiej „ klasy specjalistka dentystka zagarnęła lekką ręką ok. 10 tys. zł za leczenie kilku zębów, dzieląc każdy ząb na pięć powierzchni ( cztery boczne i jedna górna ), kasując za każdą „ powierzchnię” ok. 200 ,- zł, mówiąc przy tym, że dziąsła jej nie interesują tylko zęby. Po ok. dwóch latach zęby leczone przez tę konowałkę nadawały się tylko do usunięcia, albo do leczenia kanałowego. Pacjent nie ma znaczenia, tylko kasiora, trzy domy i kilka samochodów. Skandal i hańba ...........
bezzębny
12 miesięcy temu
Popieram nierząd , on wie co robi . Obywatel gdyby miał zęby mógłby ugryżć rząd , a tak minister niezdrowia będzie bezpieczny , a już o obaleniu rządu nie wspomnę .
Jakub
12 miesięcy temu
to może ciemny ministerku ta większość Polaków przestanie płacić składki na ta piramide finansowa jaka jest ZUS???
...
Następna strona