Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

NFZ ogłasza odwilż pandemii COVID-19. Szpitale tymczasowe wkrótce się zamkną

Podziel się:

Minister Zdrowia zdecydował o zakończeniu specjalnego trybu finansowania części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ma to związek z malejącą liczbą zakażeń na koronawirusa. Warto jednak zaznaczyć, że wciąż dziennie wykrywanych jest kilkanaście tysięcy nowych zachorowań. Portal Prawo.pl ustalił także, że nie będzie już szpitali tymczasowych.

NFZ ogłasza odwilż pandemii COVID-19. Szpitale tymczasowe wkrótce się zamkną
Szpital tymczasowy we Wrocławiu (MPK Wrocław)

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował informację o zmianach w finansowaniu świadczeń covidowych od 1 kwietnia 2022 roku. Z początkiem przyszłego miesiąca leczenie chorych na koronawirusa rozliczane będzie w ramach obowiązujących umów placówek z NFZ.

Portal Prawo.pl ustalił, że nie będą już finansowane szpitale tymczasowe i specjalne oddziały covidowe, które powstały w wyniku kurczących się liczby łóżek w "normalnych" placówkach. Zakażeń jest coraz mniej. Na tyle, że Ministerstwo Zdrowia uznało, iż chorzy na koronawirusa mogą być leczeni na standardowych zasadach, jak pozostali pacjenci.

Szpitale tymczasowe i oddziały covidowe są powoływane na zlecenie wojewodów. I z ich decyzjami — jak uważa Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich — powinno być skoordynowane wygaszanie w konkretnych placówkach. By nie było tak, że np. dany szpital wciąż jest zobligowany przez wojewodę do prowadzenia oddziału covidowego, ale łóżka nie będą już finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Zobacz także: Barbarzyńska strategia Rosji. "Niemcy robili to w Warszawie"

Piotr Kasztelowicz, lekarz z oddziału zakaźnego Szpitalu Powiatowego w Chełmży, twierdzi, że większość oddziałów covid powinna wrócić do normalnej roli niecovidowej. Niemniej: - Powinny jednak pozostać w każdym województwie nieliczne, ale stałe oddziały covidowe w wybranych szpitalach wieloprofilowych, które będą zabezpieczać nadal leczenie tych pacjentów w sytuacji przejścia pandemii w endemię z wybuchaniem okresowo ognisk epidemicznych - mówi w rozmowie z portalem Prawo.pl.

NFZ zapewnia, że szczepienia i rehabilitacja pocovidowa wciąż finansowana będzie ze specjalnego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Z końcem marca 2022 r. skończy się natomiast wypłacanie specjalnych dodatków covidowych dla medyków, za pracę przy walce z pandemią koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Prawo.pl