Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spór zbiorowy w UPC. Część pracowników ma trafić do firmy zewnętrznej

0
Podziel się:

Związkowcy domagają się lepszych warunków przejścia do firmy Ericsson.

Spór zbiorowy w UPC. Część pracowników ma trafić do firmy zewnętrznej
(UPC)

UPC Polska chce przenieść 200 pracowników działu technicznego do firmy zewnętrznej Ericsson. Załodze nie podobają się jednak warunki, na których mają zmienić pracodawcę. Efekt? Spór zbiorowy pomiędzy związkiem UPC Solidarność, a zarządem UPC Polska, który może przerodzić się w strajk.

Co proponuje UPC pracownikom? M.in. gwarancję, że w ciągu 12-miesięcznego okresu ochronnego ich warunki zatrudnienia nie zostaną zmienione. Związkowcy domagają się jednak wydłużenia tego okresu.

Chcą także, aby pracownicy, którzy nie chcą przejść do zewnętrznej firmy, otrzymali odprawy. - Postulat odpraw pieniężnych obejmować miałby również pracowników, z którymi spółka rozwiąże w przyszłości umowy z przyczyn niezależnych od pracownika - komentuje Zbigniew Kaleta, przewodniczący komisji związkowej NSZZ Solidarność UPC Polska, w przesłanym do money.pl stanowisku.

Do pierwszej tury rozmów pomiędzy związkowcami, a UPC Polska doszło w styczniu. Ale związki nie były zadowolone z negocjacji i ogłosiły, że protokołu ustaleń nie podpiszą.

Skąd pomysł na przeniesienie pracowników? Michał Fura, rzecznik prasowy UPC Polska tłumaczy, że działania te są efektem nowej strategii spółki.

- Istotnym czynnikiem realizowanej strategii jest zabezpieczenie odpowiedniego poziomu operacyjnej i komercyjnej skuteczności, którą zapewnić może współpraca z doświadczonymi partnerami zewnętrznymi, w tym outsourcing utrzymania sieci - przekonuje.

Celem strategicznym UPC na najbliższe lata jest znaczące wzmocnienie pozycji spółki na polskim rynku. Obecnie dociera ona do 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce, co jest wynikiem znacznie gorszym w stosunku do operatorów komórkowych. Dla porównania, w zasięgu Orange Polska znajduje się 79 proc. populacji, co geograficznie stanowi około 43-45 proc. powierzchni kraju.

Liczba klientów UPC Polska korzystających z internetu szerokopasmowego w 2015 roku wyniosła milion. W ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła ona o prawie 33 tysiące. W przypadku telewizji, wzrost wyniósł niespełna 26 tys. osób.

Groźba strajku

Tymczasem związkowcy nie chcą ustąpić. Komisja Zakładowa skierowała do Zarządu UPC Polska pismo o ustanowienie mediatora do rozwiązania trwającego sporu wraz z konkretną kandydaturą.

Związkowcy poinformowali również, że obecnie są na etapie przygotowań do przeprowadzenia w firmie referendum strajkowego.

- Kierując się dobrem klienta oraz mając na uwadze dobro firmy, wyrażamy głęboką nadzieję, że nie zostaniemy zmuszeni do podejmowania tak drastycznych form protestu, mogących pozostawić sieć bez należytej obsługi w przypadku wystąpienia ewentualnych awarii - dodał Zbigniew Kaleta, przewodniczący związku UPC Solidarność.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)