Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Nie mogą pobrać bonu turystycznego. Powód? Brak zakładki. Skarg coraz więcej

201
Podziel się:

Po tygodniach od startu nowego świadczenia - bonu turystycznego o wartości 500 złotych - wiele osób ciągle nie może go pobrać. Zawiodły procedury i współpraca między państwowymi organizacjami. Rozwiązania problemu nie widać.

Nie mogą pobrać bonu turystycznego. Powód? Brak zakładki. Skarg coraz więcej
Nie dostałeś bonu? Pisz do Polskiej Organizacji Turystycznej (money.pl)
bEDpFXJx

Teoretycznie wystawianiem bonów zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w praktyce cała operacja wymaga zaangażowania innych podmiotów.

Listę osób pobierających świadczenie 500+ udostępnił ZUS-owi resort pracy i polityki społecznej. Z naszych informacji wynika, że jest ona niekompletna i zawiera sporo błędów.

W efekcie część osób, którym bon turystyczny się po prostu należy, nie może go pobrać. Ile jest takich przypadków? Nie wiadomo, nikt nie ma takich danych. Możemy jednak oszacować, że bonu nie otrzymała naprawdę znacząca liczba potencjalnych uprawnionych. Na naszą skrzynkę #dziejesie przychodzi sporo sygnałów od czytelników na ten temat, facebookowe grupy z ofertami i poradami dotyczącymi bonów są dosłownie zasypane wpisami o braku dostępności bonu.

bEDpFXJz
Zobacz także: Patologie w bonie turystycznym. "Nie powinny przysłaniać intencji"

ZUS - niewinny

- Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. Jeżeli zakładka "Polski Bon Turystyczny" nie jest widoczna u osoby, która jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ (tzn. u osoby, która składała wniosek o 500+), może to wynikać z braku odpowiedniej informacji w zbiorze udostępnionym ZUS do przygotowania bonów - przyznaje w rozmowie z money.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu.

bEDpFXJF

Część osób wpada w tzw. pułapkę na ojców. Problem opisywaliśmy już w money.pl – chodzi o to, że bon może pobrać tylko ten rodzic, który fizycznie pobiera 500+, złożył wniosek i na jego konto przychodzi świadczenie.

Jednak obecnie większość skarg, które docierają do nas i które można znaleźć w sieci, jest składanych przez osoby w pełni uprawnione do pobrania bonu.

Tak jest na przykład w przypadku pana Dominika.

bEDpFXJG

- Na moim profilu PUE ZUS nie ma zakładki "polski bon turystyczny". Od 14 dni infolinia bonu kieruje do ZUS-u. ZUS zaś twierdzi, że on tylko udostępnia platformę i należy się kierować do Polskiej Organizacji Turystycznej. POT zaś tłumaczy, że nie może przetwarzać danych osobowych. I powstaje błędne koło – opowiada nam pan Dominik.

Dodaje, że siedem razy dzwonił na infolinię, trzykrotnie podając swoje wrażliwe dane, łącznie z numerami PESEL swoich dzieci i swoim. Mimo zapewnień nikt się z nim później nie skontaktował.

- Napisałem też trzy maile na bon@zus.pl i nikt nie odpisał. Interweniowałem również na profilu PUE ZUS, gdzie odpisano mi, że muszę wystąpić pisemnie do POT. Tej samej instytucji, która telefonicznie twierdzi, że nie może moich danych przetwarzać i musi wydać decyzję administracyjną – rozkłada ręce pan Dominik.

bEDpFXJH

Co robić w takim przypadku?

- W takiej sytuacji należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez właściwy organ – mówi nam Paweł Żebrowski.

POT potwierdza te informacje.

bEDpFXJI

- Po otrzymaniu wniosku wydajemy decyzję administracyjną po przeprowadzeniu postępowania - mówi w rozmowie z money.pl Martyna Rozesłaniec z POT.

Wniosek można wysłać pocztą tradycyjną pod adres Polskiej Organizacji Turystycznej (ul. Janińska 32, 32-020 Wieliczka) lub elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej. Wzór wniosku jest dostępny na stronie www.bonturystyczny.gov.pl. POT rozpatrzy wniosek i wyda decyzję. Termin realizacji wniosku zależy od liczby zgłoszeń.

Z wpisów na internetowych forach wynika, że ludzie wysyłają na adres POT zaświadczenia o pobieraniu świadczenia 500+ i po bardzo różnym czasie oczekiwania - od tygodnia do ponad dwóch - znajdują w PUE ZUS odpowiednią zakładkę.

Problem w tym, że POT dość wybiórczo odpowiada na korespondencję. Z relacji osób czekających na bon wynika, że urzędnicy POT odpisują, iż wniosków jest "bardzo dużo", a na realizację zgłoszenia mają zgodnie z prawem 30 dni.

Przypominają też, że z bonu można skorzystać do marca 2022 roku, co część osób, które otrzymały takie wiadomości, określiła jako "bezczelność".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDpFXKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(201)
Anna
3 miesiące temu
Ja złożyłam wniosek w marcu i nadal cisza. Dodzwonić się nie można, na maile nie odpowiadają. Z kolei ZUS rozkłada ręce i twierdzi, że to nie ich sprawa. Skoro na rozpatrzenie wniosku mają 30 dni to do kogo można złożyć skargę, że nie działają zgodnie z prawem?
Aga
3 miesiące temu
Czekam na odpowiedź od POT od połowy maja, to jakaś paranoja, zero odpowiedzi, telefon wiecznie zajęty lub nikt nie odbiera ☹️
Gosia
3 miesiące temu
Reklamację złożyłam pod koniec kwietnia.5 maja odpisali, że mam nr sprawy i będą ją rozpatrywać. Jednak ile to nie wiem, bo ich żadne terminy nie obowiązują. Tego nie mogę zrozumieć, bo KPA jest jednakowe dla wszystkich. Zarezerwowałam wakacje dla dzieciaków i myślę codziennie czy będę mogła z tych bonów skorzystać, bo potem nigdzie się nie wybieramy. Ta cała procedura tez jest dziwna, bo po co każą do wniosku dołączyć decyzje z OPS o przyznaniu 500+, jeśli sami występują do nich o taką decyzję...
bEDpFXKb
Ptr
4 miesiące temu
Podbijam temat, ponad rok od złożenia reklamacji i pisania co jakiś czas a problem dalej nie rozwiązany
Ms
11 miesięcy temu
czekam na odpowiedź od POT dwa miesiące. Zlewka totalna!!!! A bonu jak nie ma tak nie ma!
...
Następna strona