Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Powrót do szkół. Niedzielski: rząd rozpatruje różne scenariusze, dwa równie prawdopodobne

94
Podziel się

Do września wszyscy chętni powinni zostać zaszczepieni – powiedział Adam Niedzielski. Zapytany o scenariusze, jakie rozważa rząd w związku z powrotem do szkół, powiedział, że wybór nastąpi między utrzymaniem obecnych ograniczeń a poluzowaniem ich w odniesieniu do dzieci z klas 1-3. Obie opcje są na tę chwilę tak samo prawdopodobne.

Powrót do szkół. Niedzielski: rząd rozpatruje różne scenariusze, dwa równie prawdopodobne
Adam Niedzielski uważa, że do września wszyscy chętni zostaną zaszczepieni
bDzdiqRh

Adam Niedzielski przyznał w programie "Sprawdzam" w TVN24, że nie jest w stanie powiedzieć, czy po 17 stycznia obostrzenia będą ograniczane. Zaznaczył kilkakrotnie w trakcie rozmowy, że nie chce spekulować w tym temacie. Zapytany wprost, czy rząd ma na stole trzy scenariusze: pozostawienie obostrzeń w obecnym kształcie, luzowanie i zniesienie – odparł, że według jego oceny brane najbardziej pod uwagę są dwa inne scenariusze.

- Na stole są dwie inne opcje: utrzymanie poziomu obecnego reżimu oraz puszczenie dzieci z klas 1-3 do szkoły, ale nie w skali całego kraju, lecz w regionach charakteryzujących się niskimi wskaźnikami zakażeń – powiedział Adam Niedzielski.

bDzdiqRj

Prowadzący zapytał ministra, czy rząd ustalił roboczo jakiś próg dziennych zachorowań, przy zachowaniu którego możliwy będzie powrót do szkół. Niedzielski odparł, że "roboczo stawiamy sobie, że jeśli będzie powyżej 10 tys., to na pewno nie będą przywrócone".

Zobacz także: Prof. Zajkowska: tempo szczepienia przyspieszy

Nie odpowiedział wprost, czy w związku z różną skalą trudności pandemicznych w różnych regionach rozważany jest na nowo podział Polski na trzy strefy charakteryzujące się różną skalą ograniczeń. Przyznał natomiast, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

bDzdiqRp

- Południe ma moment, w którym pojawia się spadek liczby nowych przypadków. Trudno w kontekście takiego zróżnicowania sytuacji myśleć o tym, że dobrym rozwiązaniem jest rozwiązanie uniwersalne – powiedział minister.

Zapytany został również o program szczepień. Wprawdzie po 15 stycznia rozpoczną się zapisy wszystkich uprawnionych do szczepień z pierwszej grupy, ale minister przyznał, że pierwszeństwo będą mieli najstarsi Polacy.

- Chcemy dokonać wyboru w ramach pierwsze grupy i będzie dotyczył roczników najbardziej zaawansowanych wiekowo. To nie jest przypadkowe, bo szczepiąc najbardziej zagrożonych, dopuszczamy do sytuacji, że pandemia wprawdzie nie zniknie, ale stanie się mniej śmiertelna – powiedział.

bDzdiqRq

Jego zdaniem program szczepień powinien być realizowany na tyle sprawnie, że "do września wszyscy chętni powinni zostać zaszczepieni".

bDzdiqRK
KOMENTARZE
(94)
Jaco
1 tyg. temu
Ich to już szkoda słuchać. Naród powinien się przebudzić w końcu
Józef S.
1 tyg. temu
Apel, Ludzie przestańcie się testować! Nie będzie tzw zakażeń to i Niedzielski nie będzie miał podkładki do obostrzeń i dzieci normalnie pójdą do szkół.
Jan
1 tyg. temu
Przy tych ich progach jakoś codziennie chodzimy do pracy jak gdyby nigdy nic, jak dwa, trzy lata temu i co? Otóż, oko, wszyscy zdrowi a jedyny przejaw tego wirusa to tylko wynik z plusem. I to ma być pandemia. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Prawdzi i madrzy rządzący jak się okazuje zniknęli po 89 roku. Ot kapitalizm.
bDzdiqRL
Żenada
1 tyg. temu
Żenada, słuchać się nie da, jak by było bezpiecznie to by puścili do szkół. Trzeba być pewnym takiej decyzji, to o dzieci chodzi i ich rodziny - bańki Czarnka nie pomogą, - prowizorka.
ela
1 tyg. temu
szykowac szubienice i bereza kartuska 2 dla 'naszych' rzadzicieli i tych z ue z bruxeli; albo oni albo my
...
Następna strona