Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Niemcy chcą się zbroić. Większość za zwiększeniem wydatków na armię

Podziel się:

Dwie trzecie obywateli Niemiec chce, by rząd wydawał więcej pieniędzy na obronność - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej YouGov dla agencji dpa.

Niemcy chcą się zbroić. Większość za zwiększeniem wydatków na armię
Czołg Leopard 2A6 w barwach niemieckiej armii (Wikimedia Commons, Markus Rauchenberger, U.S. Army Europe, domena publiczna)

Jak podaje "Deutsche Welle", 45 proc. Niemców chce, by rząd przeznaczał 2 proc. PKB na obronność, a 21 proc. respondentów chciałoby, aby było to jeszcze więcej. Tylko 18 proc. pytanych uważa, że wystarczy przeznaczać na armię mniej niż 2 proc. produktu krajowego brutto.

Według szacunków NATO w tym roku Niemcy wydadzą na obronność około 1,57 proc. PKB. W przyszłym roku ma to już być 2 proc. To wartość, którą w 2014 roku zobowiązały się osiągnąć w ciągu dekady wszystkie kraje NATO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliony rubli z budżetu Rosji na Grupę Wagnera. "W Rosji wszystko jest możliwe"

W zeszły piątek, na krótko przed szczytem NATO w Wilnie na Litwie, postanowiono przyjąć te dwa procent jako cel minimalny. "Deutsche Welle" zaznacza, że w tym roku aż 20 z 31 państw należących do NATO wyda na obronność mniej niż 2 proc. PKB.

Europa się zbroi

W wielu krajach nakłady na armię jednak rosną. W 2022 roku wydatki na zbrojenia wzrosły w Europie o 13 procent, najwięcej od zakończenia zimnej wojny - wynika z raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem SIPRI. - Żyjemy w niespokojnych czasach i wyraźnie widać to w statystykach dotyczących wydatków na zbrojenia - mówił w kwietniu wicedyrektor SIPRI Joakim Vaverka.

Wśród krajów, które po inwazji Rosji na Ukrainę najbardziej zwiększyły nakłady na obronę, są państwa bałtyckie, nordyckie i Europa Środkowo-Wschodnia. Na pierwszym miejscu wśród europejskich krajów jest Finlandia, która w 2022 roku przygotowywała się do wejścia do NATO i która dołączyła do sojuszu na początku kwietnia 2023 roku. Kraj ten zwiększył swój budżet wojskowy o 36 proc. - najwięcej od 1962 roku. Druga jest Litwa, która powiększyła wydatki o 27 proc., a trzecia Szwecja ze wzrostem o 12 proc.

Polska w czołówce

Polska zwiększyła budżet na zbrojenia o 11 proc. i zajmuje pod tym względem czwarte miejsce w Europie. W tym roku wydamy na obronność około 3 proc. PKB, a w ubiegłym było to około 2,5 proc. Największy procent wydały w 2022 roku Grecja (niemal 3,8 proc. PKB) i USA (niemal 3,5 proc.)

Z kolei wśród państw, które w 2022 roku w niewielkim stopniu zwiększyły wydatki na wojsko, były: Francja (wzrost o 0,6 proc.) i Niemcy (wzrost o 2,3 proc.), choć jednocześnie kraje te należą do czołówki państw wydających najwięcej w liczbach bezwzględnych na zbrojenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP