Niemiecka gospodarka przyspiesza. PKB wzrósł silniej od prognoz
Produkt krajowy brutto Niemiec zwiększył się o 0,4 proc. w pierwszym kwartale 2025 roku w porównaniu z poprzednim kwartałem - podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. To wynik o 0,2 punktu procentowego lepszy od wstępnych szacunków z końca kwietnia.
"Powodem nieco wyższego wzrostu w porównaniu z pierwszymi szacunkami był zaskakująco dobry rozwój koniunktury w marcu" - wyjaśniła Ruth Brand, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego. "Przede wszystkim produkcja w sektorze przetwórczym oraz eksport rozwijały się lepiej niż początkowo zakładano" - dodała Brand. Tak silny wzrost PKB odnotowano ostatnio w trzecim kwartale 2022 roku, kiedy to wyniósł 0,6 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W jakim miejscu jest Polska? Siewiera: Byliśmy zawsze ostatni
Handel zagraniczny i konsumpcja prywatna napędzają wzrost
Wymiana handlowa z zagranicą znacząco wzrosła w pierwszym kwartale 2025 roku. Eksport towarów i usług zwiększył się o 3,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Szczególnie wzrosła sprzedaż produktów farmaceutycznych oraz samochodów i części samochodowych - kluczowych towarów eksportowych na rynek amerykański. Prawdopodobnie przyczyniły się do tego efekty wyprzedzające w związku z narastającym konfliktem handlowym z USA. Import również wzrósł, ale w mniejszym stopniu - o 1,1 proc.
Wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych wzrosły o 0,5 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku, co stanowi wyraźne przyspieszenie w stosunku do poprzednich kwartałów. Natomiast wydatki konsumpcyjne państwa spadły o 0,3 proc., prawdopodobnie z powodu tymczasowego zarządzania budżetem federalnym i niektórych landów, co ograniczyło szczególnie wydatki rzeczowe. Łącznie konsumpcja wzrosła o 0,2 proc. kwartał do kwartału.
Inwestycje również zwiększyły się w porównaniu z końcem 2024 roku. Zarówno nakłady na budynki i budowle (+0,5 proc.), jak i na wyposażenie (+0,7 proc.) były wyższe niż w poprzednim kwartale, co w obu przypadkach stanowi drugi z rzędu wzrost. Ogółem inwestycje brutto w środki trwałe zwiększyły się o 0,9 proc.
Zróżnicowana sytuacja w poszczególnych sektorach gospodarki
Wartość dodana brutto w pierwszym kwartale 2025 roku była o 0,6 proc. wyższa niż w czwartym kwartale 2024 roku, co nastąpiło po czterech kolejnych spadkach. Zarówno sektor budowlany (+0,9 proc.), jak i przetwórstwo przemysłowe (+1,0 proc.) zwiększyły swoją produkcję po wcześniejszych spadkach. W przemyśle szczególnie dobrze radziły sobie przemysł chemiczny, maszynowy oraz motoryzacyjny, podczas gdy produkcja wyrobów metalowych spadła.
W sektorze usług sytuacja była zróżnicowana. Branże informacji i komunikacji (+1,7 proc.) oraz handlu, transportu i gastronomii (+1,1 proc.) znacząco zwiększyły swoją wartość dodaną. Usługi dla przedsiębiorstw utrzymały poziom z poprzedniego kwartału (0,0 proc.), natomiast spadki odnotowano w usługach finansowych i ubezpieczeniowych (-0,8 proc.), pozostałych usługach (-0,3 proc.) oraz w sektorze usług publicznych, edukacji i zdrowia (-0,2 proc.).
W porównaniu z pierwszym kwartałem 2024 roku, wartość dodana brutto spadła o 0,7 proc. Szczególnie duże spadki odnotowano w budownictwie (-3,5 proc.) i przetwórstwie przemysłowym (-1,6 proc.), podczas gdy sektor usług utrzymał poziom z poprzedniego roku (0,0 proc.).
Gospodarkę Niemiec w pierwszym kwartale 2025 roku napędzało około 45,8 miliona osób pracujących, co oznacza spadek o 60 tysięcy osób (0,1 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Średnia liczba przepracowanych godzin na osobę pracującą wzrosła o 0,4 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2024 roku, a całkowita liczba przepracowanych godzin zwiększyła się o 0,2 proc.
W porównaniu międzynarodowym Niemcy wypadły nieco lepiej niż średnia unijna. W Unii Europejskiej PKB wzrósł o 0,3 proc. kwartał do kwartału, podczas gdy w Niemczech o 0,4 proc. Wśród dużych gospodarek UE najlepszy wynik osiągnęła Hiszpania (+0,6 proc.), a wzrost odnotowały również Włochy (+0,3 proc.) i Francja (+0,1 proc.). W Stanach Zjednoczonych natomiast PKB spadł o 0,1 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku.