Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Niemiecki bank centralny pierze pieniądze. Stawką dziesiątki milionów euro

7
Podziel się:

W wyniku powodzi w krajach związkowych Nadrenia Północna-Westfalia i Nadrenia-Palatynat, cześć trzymanej tam gotówki uległa zniszczeniu. Bank centralny w Niemczech - Bundesbank - podjął się niemożliwego i próbuje ratować uszkodzone banknoty o łącznej wartości ponad 50 milionów euro.

Niemiecki bank centralny pierze pieniądze. Stawką dziesiątki milionów euro
Niemiecki bank centralny pierze pieniądze. Wyczyści ponad 50 milionów euro (money.pl, Rafał Parczewski)

Gotówka została częściowo zniszczona w kontakcie z wodą podczas lipcowej fali powodzi. Banknoty są często mocno zanieczyszczone błotem, ściekami i olejem opałowym. Pieniądze podlegają obecnie czyszczeniu, suszeniu i sprawdzaniu przez specjalistów z banku federalnego w Moguncji, podaje niemiecka prasa.

Jak doprecyzowuje Bloomberg, bank federalny Niemiec poinformował, że w tym roku tylko od połowy lipca do końca sierpnia wpłynęło 51 milionów euro w zniszczonych banknotach z terenów dotkniętych powodzią w zachodnich Niemczech.

Tym, co wpływa na powodzenie akcji jest szybkość czyszczenia. Proces prania musi odbyć się tak szybko, jak to możliwe, zanim banknoty zbiją się w jedną masę i staną się twarde jak beton, wyjaśnia Johannes Beermann, członek zarządu banku federalnego, w rozmowie z niemieckim "Bildem".

Zobacz także: Polka przeżyła kataklizm w Niemczech. "Tam już nic nie ma"

Niemcy liczą straty

Przypomnijmy, że w skutek lipcowej fali powodzi szkody w samej Nadrenii Północnej -Westfali - według szacunków - wynoszą ponad 13 mld euro. Szkody w Nadrenii-Palatynacie są podobnie duże.

Niemiecki rząd i kraje związkowe uzgodniły fundusz odbudowy o wartości 30 mld euro. Pieniądze zostaną wydane na odbudowę zalanych terenów. To znacznie większa kwota niż w przypadku poprzednich powodzi.

W wyniku powodzi zostało poważnie uszkodzonych m.in. ponad 50 mostów, 180 przejazdów kolejowych a także wiele dworców. Na terenach dotkniętych powodzią kolej będzie musiała m.in. od nowa zbudować albo wyremontować m.in. siedem tras kolejowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Tak?
3 lata temu
A jaka jest wartość papieru z którego zostały wyprodukowane?
Pola.K
3 lata temu
Polacy także powinni policzyć straty. W Polsce w samej tylko Warszawie Niemcy zniszczyli kilka tysięcy różnych małych i dużych budynków. Nigdy za to nie zapłacili bo zapomnieli. A potem się okazało że zrobili to nie biedni Niemcy tylko naziści z faszystami do kupy. Ale jednak dziwnym trafem właśnie Niemcy mają jeszcze wiele schowanych u siebie i w bankach Szwajcarii olbrzymie ilości zdobyczy wojennych. Zrabowanych w całej Europie. Dzięki temu bardzo łatwo być krajem bogatym. Alianci im w tym nie przeszkodzili. A Polsce owszem przeszkodzili i to bardzo. Oddając nas pod bratnie skrzydła Narodu Radzieckiego. Bracia wszystko co się dało wywozili na wschód. Jechały tam całe fabryki. W zamian dostaliśmy od nich miliony ... par butów do podzelowania. I utrwalaczy zdobyczy władzy ludowej których pociotki do dzisiaj żyją i mają się doskonale jako najzagorzalsi z demokratów. Nawet do parlamentu europejskiego poplecznicy ich wybierają. A dzisiejsza opozycja z Wałęsą na czele podobno się w 1989 roku ostro z nimi rozprawiła. Sam Wałęsa razem z Michnikiem i innymi opozycjonistami OBALIŁ wtedy w Abramowie hektolitry gorzały za ich zdrowie.
zdaleka
3 lata temu
mogli zrobić polimerowe tak jak w UK i po problemie
chichot
3 lata temu
Straszne są dzieje obrotu pieniądza w historii, od szlachetnego kruszcu, poprzez 'papier toaletowy', do niewidzialności.. a może słowo 'Bóg' - to nazwa starożytnej waluty ?
Bitcoin Chill
3 lata temu
To jest tylko akcja propagandowa, pokazująca jak cenną niby ma wartość pieniądz który jest dodrukowywany na świecie w sposób niszczący jego wartość. Oglonadasz Tv? Video On, Audio OFF