Lutowy raport PMI dla niemieckiego sektora produkcyjnego pokazuje wyraźne oznaki łagodzenia recesji, pomimo utrzymujących się spadków w kluczowych obszarach. Wskaźnik produkcji wzrósł do 48,9 punktu z poziomu 46,3 w styczniu, osiągając najwyższą wartość od dziewięciu miesięcy, co sugeruje znacznie wolniejszy spadek aktywności produkcyjnej.
Główny wskaźnik HCOB Germany Manufacturing PMI, będący miarą ogólnych warunków biznesowych, wzrósł do 46,5 punktu w lutym z 45,0 w styczniu. Choć wciąż pozostaje poniżej granicy 50,0 punktów wyznaczającej "linię ożywienia", jest to najwyższy odczyt od stycznia 2023 roku. Wzrost głównego wskaźnika był przede wszystkim napędzany wolniejszym spadkiem nowych zamówień, które wykazały najmniejszy spadek od prawie trzech lat.
Istotnym czynnikiem poprawy sytuacji było zmniejszenie negatywnego wpływu spadającej sprzedaży eksportowej, która podobnie jak całkowite nowe zamówienia, spadła tylko nieznacznie w skali miesiąca i w jednym z najwolniejszych temp od początku obecnego okresu spadku, który rozpoczął się na początku 2022 roku. Dane szczegółowe wskazują na wzrost zagranicznego popytu na dobra pośrednie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zatrudnienie spada mimo oznak stabilizacji produkcji
W przeciwieństwie do poprawiających się wskaźników produkcji i zamówień, zatrudnienie w fabrykach spadło w gwałtownym i przyspieszonym tempie, które było najszybsze od trzech miesięcy. Obok informacji o niezastępowaniu odchodzących pracowników i nieprzedłużaniu umów czasowych, ankietowane firmy wielokrotnie wspominały o zwolnieniach.
Kombinacja wolniejszego spadku napływających nowych zleceń i znacznie zmniejszonej zdolności kadrowej oznaczała, że spadek zaległości w realizacji zamówień - obserwowany od połowy 2022 roku - ponownie złagodniał w lutym. Był to czwarty raz w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, kiedy zaobserwowano taką sytuację. Ogólnie rzecz biorąc, zaległości zmniejszyły się tylko nieznacznie i w drugim najwolniejszym tempie w obecnej sekwencji spadków.
Podobną sytuację zaobserwowano w przypadku aktywności zakupowej producentów. W tym obszarze tempo kurczenia się pozostało jednak znaczące, ponieważ firmy nadal sygnalizowały preferencję dla niższych stanów zapasów zakupionych materiałów. W lutym odnotowano kolejny gwałtowny spadek zapasów przedprodukcyjnych, choć tempo ich wyczerpywania spowolniło w porównaniu ze styczniem. Zapasy wyrobów gotowych spadły natomiast w nieco szybszym tempie niż w poprzednim miesiącu.
Perspektywy dla niemieckiego przemysłu
Lutowe badanie wykazało dalsze redukcje zarówno kosztów nakładów, jak i cen wyrobów w niemieckim sektorze produkcyjnym. Co więcej, odpowiednie stopy spadku przyspieszyły po jedynie umiarkowanych spadkach na początku roku. Brak presji inflacyjnej pokrywał się z oznakami nadwyżki mocy produkcyjnych w łańcuchach dostaw, a firmy zgłaszały najbardziej znaczącą poprawę terminów dostaw zakupów od sześciu miesięcy.
Najnowsze dane pokazały, że producenci są optymistycznie nastawieni do perspektyw produkcji na nadchodzący rok. Oczekiwania pozostały powyżej średniej historycznej, choć nieznacznie osłabły w porównaniu z 35-miesięcznym maksimum ze stycznia, wśród doniesień o obawach związanych z napięciami geopolitycznymi i taryfami.
Dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank, komentując dane PMI, stwierdził, że recesja w niemieckim przemyśle może zakończyć się w nadchodzących miesiącach. Szczególnie napawające nadzieją są napływające zamówienia, które spadły ponownie, ale wolniej niż w jakimkolwiek momencie od kwietnia 2022 roku. To samo dotyczy zaległości w realizacji zamówień. Recesja w produkcji znacznie osłabła w ciągu dwóch miesięcy.
W sektorze dóbr pośrednich produkcja nawet ponownie wzrosła, podczas gdy w innym kluczowym sektorze dóbr kapitałowych produkcja zbliżyła się do stabilizacji. Wskazuje to na możliwość wczesnego ożywienia ogólnego. Na tym etapie konieczna jest jednak duża ostrożność, ponieważ nadal nie jest jasne, czy tendencja wzrostowa w globalnej aktywności przemysłowej będzie się utrzymywać.
De la Rubia zauważył również, że redukcja zatrudnienia ostatnio gwałtownie przyspieszyła. Firmy zmniejszają liczbę pracowników miesiąc po miesiącu od połowy 2023 roku. Jednak wraz z zarysowującą się stabilizacją produkcji możliwe jest, że firmy stopniowo zmienią kurs i środki redukcji zatrudnienia zakończą się w nadchodzących miesiącach.
Są i dane negatywne. Popyt pozostaje słaby. Chociaż pojawiają się oznaki stabilizacji sytuacji zamówień, fakt, że czasy dostaw dostawców skróciły się w lutym, jest wskazówką dotyczącą wolnych mocy produkcyjnych i transportowych w gospodarce. Cykl zapasów nie odwrócił się jeszcze - zarówno gotowe produkty, jak i zakupione nakłady nadal odnotowują redukcje.