Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Niepewność we Francji szkodzi europejskim rynkom. Tak może uderzyć w złotego

13
Podziel się:

Analitycy banku ING wskazują, że rosnąca niepewność przed lipcowymi przedterminowymi wyborami parlamentarnymi we Francji negatywnie wpływa na nastroje na rynkach finansowych w Europie. Ich zdaniem, może to również niekorzystnie odbić się na wycenie polskiego złotego. Ten jednak na razie się szybko umacnia.

Niepewność we Francji szkodzi europejskim rynkom. Tak może uderzyć w złotego
Sytuacja polityczna we Francji może odbić się na złotym (GETTY, NurPhoto)

Wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się nieco ponad tygodniem, skłoniły prezydenta Francji do podjęcia kluczowej decyzji. Emmanuel Macron ogłosił przedterminowe wybory. Odbędą się 30 czerwca. Jak ta decyzja wpływa na europejską gospodarkę?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Złoty ucierpi? Polityczna burza we Francji uderza w gospodarkę

Przeanalizowali to eksperci banku ING. Zwracają uwagę, że "do lipcowych wyborów we Francji sytuacja pozostanie niepewna, bo możliwe są różne scenariusze w tym ten z wygraną skrajnej prawicy, ale bez zdolności koalicyjnej, co oznacza brak reform i jeszcze większą niedecyzyjność w UE". Jak zaznaczają, "szkodzi to europejskim aktywom".

Raport wskazuje, że "od trzech tygodni trwa ucieczka kapitału z rynków wschodzących. Fundusze z pozycjami carry trade poniosły duże straty i musiały redukować zaangażowanie na wszystkich rykach EM". Równolegle, jak podkreślają, "spadły oczekiwania na jakiekolwiek obniżki stóp Fed w tym roku". W efekcie "kurs €/US$ cofnął się z 1,09 do 1,07, a €/PLN wzrósł do 4,38 z około 4,25 pod koniec maja".

Perspektywy dla złotego

Analitycy ING zwracają uwagę, że "po weekendzie inwestorzy często odbudowują pozycje na ryzykownych aktywach. Niekoniecznie musi to oznaczać trwałe umocnienie złotego". Jednak, jak zauważają, "ew. dalszy spadek pary €/US$ powinien oznaczać dalszy odpływ kapitału z regionu".

W ich ocenie, "powrót €/PLN poniżej 4,30 powinien nastąpić szybko. W trzecim kwartale 2024 roku nadal widzimy perspektywę zejścia €/PLN do około 4,20 w oparciu o sprzyjające fundamenty krajowe" - piszą.

Umacnianie obligacji na rynkach bazowych

Eksperci ING przeanalizowali też inne dane. Jak podkreślają w raporcie, mimo spadku oczekiwań na obniżki stóp Rezerwy Federalnej, jak wskazuje bank, "obligacje na rynkach bazowych umacniają się".

Inwestorzy "przenoszą kapitały z gospodarek rynków wschodzących na bezpieczne aktywa, m.in. obligacje". Na tym tle, jak zauważają, "słabo radzą sobie SPW". Ich zdaniem, "słaby złoty i ogólnie negatywne nastawienie do aktywów na rynkach wschodzących zniechęcają do zakupów polskiego długu".

Eksperci przyjrzeli się też danym zza oceanu. I tu widać wpływ sytuacji w Paryżu. Zdaniem analityków ING, wtorkowe dane makro z USA powinny wspierać scenariusz małych lub nawet żadnych, obniżek stóp Fed w 2024". Jak stwierdzają, "Relatywnie lepiej niż Treasuries mogą radzić sobie papiery niemieckie z uwagi na niepewność co do sytuacji politycznej we Francji" - piszą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Moim zdaniem
miesiąc temu
Złoty jest przewartościowany do euro i to znacznie.
JAN 3
miesiąc temu
za złoto kupować CZOŁGI SAMOLOTY STATKI , ZBROIC POLSKĘ NA POTĘGĘ !!!
Pamiętam
miesiąc temu
A kiedy nasze złoto do Frankfurtu ...,prezes blokuje ...nie dobrze Tusk dostanie z Berlina ...
🤣🤣🤣
miesiąc temu
Nie osłabienie a wzmocni. Francja to euro. Jak euro w dół złoty w górę
gfdgfd
miesiąc temu
ja sie wyzbywam zlotowek, nim Forex na to zareaguje, bo potem bedzie za pozno, jak wszyscy co handluja walutami zaczna wyprzedawac zlotowke