Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Niezwykły eksperyment. Turcja obniża stopy przy 83-proc. inflacji

31
Podziel się:

Inflacja w Turcji we wrześniu 2022 r. przyspieszyła do 83 proc. rok do roku, co jest najwyższym poziomem od blisko ćwierćwiecza. Jeśli ktoś jednak myślał, że taki odczyt spowoduje zwrot w tureckiej polityki monetarnej, to się mylił. Główna stopa procentowa Banku Centralnego Republiki Tureckiej (TCMB) została w czwartek znowu obniżona, tym razem aż o 150 punków bazowych, z 12 do 10,5 proc.

Niezwykły eksperyment. Turcja obniża stopy przy 83-proc. inflacji
Turecki prezydent Tayyip Erdogan jest odporny na krytykę z zewnątrz, a opozycję wewnątrz kraju praktycznie wyeliminował (Getty Images, Oliver Bunic)

Prognozy mówiły o obniżce o 100 punktach bazowych.

Ponieważ polityka obniżania stóp procentowych w sytuacji galopującej inflacji uważana jest powszechnie za niestandardową, to nie brakuje żartobliwych komentarzy. "Turcy ewidentnie chcą przetestować, jak funkcjonuje gospodarka przy realnej stopie wynoszącej -100 proc." – komentują analitycy Pekao.

Tureccy bankowcy mają pewnie mniej do śmiechu, bo pozostają pod silnym naciskiem ze strony prezydenta tego kraju Tayyipa Erdogana, który od lat jest zwolennikiem teorii, że wysokie stopy procentowe to najgorsze, co może spotkać gospodarkę. Erdogan nie ma oporów, by forsować swoją teorię poprzez wywieranie nacisków na turecki bank centralny.

Inflacja szaleje, a turecka lira traci na wartości niemal z dnia na dzień

Erdogan twierdzi, że wysokie stopy procentowe sprzyjają bogatym, a utrudniają życie biednym obywatelom. Ciężko sobie jednak wyobrazić, jak biedni Turcy mogą czuć się lepiej, gdy na co dzień muszą borykać się z 83-procentową inflacją. Szczególnie że najszybciej rosną w Turcji ceny transportu (118 proc. rok do roku) oraz żywności – 93 proc. Tymczasem turecka lira straciła blisko połowę swojej wartości do dolara w 2021 r. i jeszcze blisko jedną trzecią do tej pory w 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szwecja i Finlandia w NATO. Dwa kraje zwlekają z wyrażeniem zgody

55 tys. lir tureckich w 2015 r. wystarczyło, jak zauważa onedio.com, by kupić Volkswagena Golfa. W tym momencie ta kwota nie wystarczy, by nabyć iPhone'a 14 Pro Max, który kosztuje prawie 57,2 tys. lir.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
8 Gwiazdek
rok temu
ERDOGAN, kaczynski, ORBAN, PUTIN....JEDNA MAFIA
pis STOP
rok temu
Turcja to Polska po III KADENCJI PisU
na kredyt
rok temu
PREZENTY OD pis BEDA SPLACAC WASZE WNUKI
Fakty
rok temu
TAK BEDZIE W POLSCE JESLI pis WYGRA
dfgfd
rok temu
Dziwi mnie, że tą nagrody Nobla z ekonomii nie dostał prezes NBP. Frank, dolar, euro - po 5 zeta!!! Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Inflacja ponad 17%, lokaty na 6-7%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emreytura nie jest Ci potrzebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
...
Następna strona