Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

NIK: Składowisko odpadów w Zgierzu zagraża środowisku

7
Podziel się

Fenole, cyjanki, metale ciężkie, siarczany i chlorki przedostają się do wód gruntowych w Zgierzu - to ustalenia Instytutu Ochrony Środowiska, który badał teren wysypiska odpadów z dawnych zakładów „Boruta” na zlecenie Najwyższej Izby Kontroli.

Pożar składowiska toksycznych odpadów w Zgierzu
Pożar składowiska toksycznych odpadów w Zgierzu (Agencja Gazeta, Tomasz Stańczak)
bDnzWXnV

NIK publikuje pierwsze ustalenia i wnioski, jakie płyną z kontroli wysypiska w Zgierzu. Ekspertyzę na zlecenie Izby przeprowadził Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, który jednoznacznie stwierdza, że składowiska odpadów poprodukcyjnych (niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne) z dawnych zakładów „Boruta” stanowią zagrożenie dla środowiska.

"Odcieki zanieczyszczają płytko występujący poziom wód gruntowych i wraz z nimi mogą zanieczyścić wody Bzury. Dzieje się tak z powodu braku izolacji składowiska ze strony północnej - brak jest z tej strony uszczelnienia skarpy" - czytamy w komunikacie Najwyższej Izby Kontroli.

- W próbkach wody, pobranych do analizy, znaleziono duże ilości siarczanów, chlorków, fenoli, metali ciężkich. Duże zagrożenie stanowi też metan, który powstaje podczas rozkładu odpadów oraz wysoka temperatura - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. - To wszystko prowadzi do samoistnie powstających pożarów, których dymy są toksyczne.

bDnzWXnX
Zobacz także: Oglądaj też: NIK kontroluje składowisko w Zgierzu

Na składowisku znajdują się odpady poprodukcyjne przechowywane w beczkach, przykryte warstwą popiołów, piasku lub gruzu i warstwą odpadów komunalnych.

Na składowisku przechowywano też eternit, początkowo zabezpieczony folią, która jednak "z czasem uległa zniszczeniu, a eternit częściowo pokruszeniu, co stwarza ryzyko unoszenia przez wiatr cząstek rakotwórczego azbestu".

bDnzWXod

Jest jednak jedna dobra wiadomość. Z ekspertyzy wynika, że składowisko nie zagraża ujęciom podziemnym, które zaopatrują w wodę mieszkańców Zgierza i północno-zachodniej części Łodzi.

Na początku lipca NIK wszczął pilną inspekcję zgierskiego składowiska odpadów. Na terenie byłych zakładów przemysłowych zakopano 200 tys. beczek z niebezpiecznymi substancjami, które zagrażają mieszkańcom 60 tys. Zgierza. Zdaniem ekologów teren powinien zostać poddany rekultywacji, ale nie ma kto jej przeprowadzić, bo Zakłady Boruta zostały zlikwidowane w 1999 r. Powołana do tego spółka Eko-Boruta nie pali się do działań.

- Sytuacja na terenie byłych zakładów chemicznych Boruta w Zgierzu wygląda bardzo źle. Nie do przyjęcia jest fakt, że nie prowadzono żadnych działań zabezpieczających i rekultywacyjnych. Nie wiemy nawet dokładnie co tam jest składowane i ile tego jest - powiedział Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Po obu stronach składowiska leżą dwa inne nielegalne składowiska. Na jednym w 2017 r. wybuch pożar, który strażacy gasili dwa dni. Z kolei walka z ogniem na drugim, które płonęło w 2018 r. trwała tydzień.

bDnzWXoe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnzWXoy
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Jan
rok temu
Wyrówna się , postawi piękne bloki , zasieje trawkę i będzie dobrze. Jak na terenach dawnej fabryki Ursusa pod Warszawą. Jak robili badania gruntu to pokazywano im skąd mają brać próbki.
kiessy45
rok temu
Może niech to ktoś teraz zeżre. Instytucje, które nadzorują takie wysypiska, and władze lokalne należałoby pozwalniać wszystkich. Wypłaty dla tych ludzi też należy doliczyć do strat.
ZK590
rok temu
a co na to lokalne Bizancjum władzy? Pany Bogu świeczkę a diabłu ogarek. Trzeba siedzieć cicho nie narażać się komu nie trzeba, nie wychylać się przed wyborcami, kogo trzeba poklepać to poklepać, z kim się sfotografować to się sfotografować i gruba kasa leci
bDnzWXoz
Zgierzanin
rok temu
Przecież to kolega Kwiatkowskiego z NIK dał pozwolenie na składowisko a dokładnie Starosta J. Bzura zawsze była zanieczyszcona bo wylewali do niej chemikalia i codziennie inny kolor był a teraz szum niech Ci co dali decyzję na składowanie odpadów że swoich kieszeni płacą za utylizacje
alik
12 miesięcy temu
350 m od byłych zakładów Boruta wybudowano ładne osiedle....