Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Nowa prognoza wzrostu PKB. Ekonomiści Citi skorygowali założenia

146
Podziel się:

Ekonomiści Citi podali, że nawet przy dynamicznym odbiciu PKB w ujęciu kwartał do kwartału, całoroczny wzrost gospodarczy w 2023 roku pozostanie niski. Skorygowali swoją prognozę wzrostu PKB w 2023 roku do 0,3 proc. wobec 1,0 proc. przed miesiącem.

Nowa prognoza wzrostu PKB. Ekonomiści Citi skorygowali założenia
Ekonomiści Citi obniżyli prognozę wzrostu PKB (GETTY, NurPhoto)

Ekonomiści piszą, że dane miesięczne sugerują, że PKB ponownie obniżyło się w I kw. w porównaniu z końcem 2022 r. W kolejnych kwartałach spodziewają się wyraźnego odbicia gospodarczego, na co wskazuje między innymi poprawa wskaźników koniunktury, a także perspektywa wzrostu realnych płac.

"Nawet przy dynamicznym odbiciu PKB w ujęciu kwartał do kwartału, całoroczny wzrost gospodarczy w 2023 roku pozostanie niski. Będzie to efekt bardzo niskiego punktu startowego związanego z głęboką recesją pod koniec minionego roku. Efekt ten będzie obniżał PKB w tym roku o niemal dwa punkty procentowe, co wydaje się wyjątkową sytuacją (historycznie efekty przeniesienia dodawały do wzrostu co roku około 1,5 p.p.). Co więcej, w przypadku Polski efekt przeniesienia będzie zdecydowanie mniej korzystny niż w innych krajach UE" - dodano.

Nowa prognoza wzrostu PKB

"Biorąc pod uwagę niekorzystny efekt przeniesienia oraz słabe dane o sprzedaży detalicznej, które obniżają punkt startowy dla kolejnych kwartałów, skorygowaliśmy naszą prognozę wzrostu PKB w 2023 roku do 0,3 proc. wobec 1 proc. przed miesiącem" - napisano.

Ekonomiści dodają, że zawirowania w amerykańskim i europejskim systemie finansowym stanowią dodatkowe ryzyko dla wzrostu w kraju. Szok zewnętrzny wpływałby na polską gospodarkę raczej przez tradycyjne kanały makroekonomiczne (globalne spowolnienie) niż przez efekt zarażenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(146)
Henryk ze Szc...
2 miesiące temu
Czym bliżej wyborów tym więcej będzie fachowców (ekonomistów)którzy u wróbla się śpiewać uczyli.
piotr
2 miesiące temu
Pis to najgorsze zło jakie spotkało Polaków od ponad 30 lat
Lech
2 miesiące temu
Smutne są intencje tego judzenie przeciw Polskiemu Rządowi. Ekonomiści mówią, ekonomiści piszą ...... Są renomowane światowe instytucje zajmujące się wystawianiem ocen i ratingu poszczególnym państwom. Ostatnio one o Polsce wypowiadają się bardziej optymistycznie, jak ci anonimowi ekonomiści. Ciekawy jestem, jaki jest cel takiego judzenia.
emeryt
2 miesiące temu
narodowcy PiS pogrążają Polskę w nacjonalistycznym bagnie, wciąż oddalamy się o demokratycznego świata zachodu w stronę totalitaryzmu katolicko-nacjonalistycznego, czyli takiej współczesnej formy kato-nazizmu
Jest b.zle
2 miesiące temu
Dzięki Kaczyńskiemu od stycznia poszły w górę czynsze z ogrzewaniem od 100-300 proc.szczegolnie w mniejszych miastach.s za co żyć.moze tak kaczynskinpowie Polakom.nie ciemnemu ludowi jak przeżyć miesiąc.przez rok 3-4 mln Polaków żyje na samym dnie w ubóstwie.tak podało pisowskie GUS.soytajcie się tych przestępców z PiSu jak odwiedza wasze miasta jak przeżyć miesiąc?
...
Następna strona