Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wcześniej szacował, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc. Konsensus PAP Biznes wskazywał poziom 5,4 proc.
GUS pokazał dane o bezrobociu za luty
Jak podał we wtorek GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lutym 846,6 tys. wobec 837,6 tys. miesiąc wcześniej. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 104,3 tys. wobec 131,1 tys. poprzednio.
Tymczasem na początku marca resort pracy podał, że w lutym stopa bezrobocia wyniosła 5,5 proc. To wzrost o 0,1 pkt proc. w porównaniu ze styczniem. Po raz ostatni wzrost stopy bezrobocia w lutym w odniesieniu do stycznia zanotowano w 2023 r. i również wyniósł on 0,1 pkt proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Miesiące rozpoczynające i kończące rok są zazwyczaj tymi, w których notujemy nieznaczny wzrost poziomu bezrobocia" - zaznaczyło ministerstwo pracy.
Stopa bezrobocia w końcu lutego kształtowała się w przedziale od 3,3 proc. w województwie wielkopolskim do 9,1 proc. w podkarpackim i warmińsko-mazurskim. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia rejestrowanego w 9 województwach wzrosła o 0,1 pkt proc., w pozostałych nie zmieniła się.
Według wstępnych danych MRPiPS, pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 79,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej - 9,3 tys. (10,5 proc.) mniej niż w poprzednim miesiącu i 17,5 tys. (18,1 proc.) mniej niż w lutym 2024 r.
Z kolei według danych liczonych metodologią Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w styczniu wyniosła 2,6 proc. To o 0,1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem i o 0,4 pkt proc. mniej niż w styczniu 2024 r. W tym czasie średnia w Unii Europejskiej wyniosła 5,8 proc., a w strefie euro 6,2 proc.
Polska zajęła (razem z Czechami) pierwsze miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej. Trzecia była Malta z bezrobociem na poziomie 3 proc.