Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|

Nowe sposoby na ominięcie zakazu handlu

14
Podziel się:

Sieci sklepów niemal od samego początku wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę starają się znaleźć sposób na jego ominięcie. Najpierw były punkty pocztowe, teraz wypożyczanie sprzętu sportowego czy wprowadzenie placówek medycznych. Plany nieoficjalnie zamierza wprowadzić w życie sieć Biedronka i Dino. Jakie pomysły na ominięcie zakazu handlu mają supermarkety?

Nowe sposoby na ominięcie zakazu handlu
Biedronka czy Dino zdają się mieć swoje sposoby na ominięcie przepisów dotyczących handlu w niedzielę. (money.pl, Rafał Parczewski)

Zakaz handlu w niedzielę — nowe przepisy

W lutym 2022 r. weszły w życie zaostrzone przepisy dotyczące zakazu handlu, które uniemożliwiły marketom ominięcie zakazu poprzez funkcjonowanie także jako placówki pocztowe. Jednak niektóre pomniejsze sklepy zaczęły szukać innych możliwości i aby móc być otwartymi również w niedzielę, zaczęły oferować możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego. Inne tak jak sieć Intermarche, rozszerzyły działalność i zaczęły funkcjonować jako czytelnie, czyli dopuszczalne obiekty kultury

Ostatnio akcjonariusze Dino podjęli decyzję, aby w statusie spółki pojawiły się nowe obszary działalności takie jak wypożyczenie i dzierżawa sprzętu sportowego i rekreacyjnego oraz działalność obiektów kulturalnych. Sieć nie wprowadziła jeszcze nowych usług i nie ma oficjalnych informacji na temat tego, kiedy chce wcielić nowe obszary działalności w życie. 

Ile sklepy tracą na zakazie handlu w niedziele?

Według Biura Analiz Sejmowych, po wprowadzeniu w 2018 r. zakazu handlu w niedzielę tygodniowe obroty drobnych handlarzy spadły o 20-30 proc., a sprzedaż na stacjach benzynowych wzrosła o 13 proc. Zgodnie z raportem przygotowanych przez Związek Polskich Przedsiębiorców, zakaz handlu bardzo negatywnie odbija się na polskiej gospodarce. Obroty małych sklepów mogły spaść nawet o 6,3 proc. Wiele punktów jest zamykanych, ponieważ nie są w stanie konkurować z największymi graczami na rynku, czyli supermarketami. 

Dyskonty mają zasoby, które efektywnie wykorzystują w akcjach marketingowych i wpływają na zmiany zachowań konsumentów. Dzięki temu o wiele więcej osób robi zakupy w sobotę, przyciągniętych atrakcyjnymi ofertami. 

Najwięcej na wprowadzeniu zakazu handlu zyskały, oprócz stacji benzynowych, także dyskonty. Przez pierwsze pół roku od wprowadzenia zakazu sprzedaż w supermarketach wzrosła o 8 proc., choć jak podają sieci, spodziewały się większych wzrostów. Sieci potrafią także dostosować się do rynku i szukać sposób na obejście przepisy dotyczących zakazu handlu. 

Notowany jest także spadek liczby zatrudnionych pracowników najemnych, ponieważ zakaz handlu wymusił zwolnienia i rezygnację z pracy osób, które nie były zatrudnione na pełen etat. Zakaz handlu odbija się także na sieciach usługowych takich jak galerie handlowe, które również notują spadki obrotów. 

Omijanie zakazu handlu — lekarz w Biedronce?

O nowym sposobie na ominięcie zakazu handlu przez Biedronkę poinformowali jej poznańscy pracownicy. "Głos Wielkopolski" dotarł do informacji, według których sieć ma zacząć oferować także usługi medyczne i tym samym móc funkcjonować jako placówka medyczna otwarta również w niedziele. Pracownicy twierdzą, że pod koniec każdego miesiąca otrzymują grafiki na przyszły miesiąc, w których uwzględniane są niedziele niehandlowe. Jak podają, w lipcu w niektórych Biedronkach zaplanowano grafiki na wszystkie niedziele lipca, włącznie z tymi niehandlowymi. Dziennik podaje także, że kwestia przekształcenia Biedronek w placówki medyczne jest znana przedstawicielom związków zawodowych, jednak nieoficjalnie. 

Nie wiadomo jak miałaby wyglądać usługi oferowane w Biedronkach, ponieważ dyskont nie zajął jeszcze oficjalnego stanowiska i nie poinformował o swoich planach. Warto jednak pamiętać o tym, że placówki medyczne są zobowiązane do tego, by spełniać wymagania sanitarne oraz ogólnobudowlane określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 25 marca 2019 roku. Regulacje dotyczą m.in. utrzymania aseptyki i zapewnienia możliwości mycia i dezynfekcji obiektu, w tym mebli i podłóg. Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałyby placówki medyczne zlokalizowane w sieci supermarketów, jednak nowy obszar działalności może zostać wykorzystany instrumentalnie, jedynie do ominięcia obowiązującego zakazu handlu. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
porady
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Czarna88
miesiąc temu
Pracownicy pozwalniają się i będzie siedziało na kasie szefostwo. Jest wiele pracy za granicą naszego popapranego kraju. Może Ukraina im pomoże prowadzić handel w niedzielę! Ja miałam dość i zwolniłam się z Biedronki to nie praca to orka po której mam przepuklinę kręgosłupa.
Niestety
miesiąc temu
Nie ma prawdziwych kar, dlatego się nie boją. Jakby tak musieli zapłacić 2 miliony kary od otwartego punktu, to inaczej by myśleli a tak widać gdzie mają przepisy i prawo.
Ehhhh
miesiąc temu
No prdl takie rzeczy tylko w Polsce. Wszędzie w Europie dają ludziom odetchnąć w niedzielę, tylko w zacofanej Polsce feudalista musi drugiego człowieka wydymać do cna. Kiedy skończy się ta mentalność wyzyskiwacza? Kasa to nie wszystko, a ludzie to nie niewolnicy. Czytelnia w Biedronce jego mać, żeby się chociaż nie zes.ali.
Pio144
miesiąc temu
A ja jestem za zakazem. Pracuje w handlu i chce mieć ten 1 dzień na weekendzie wolne dla rodziny.
Rebeliant80
miesiąc temu
To jest pierwszy akt oskarzenia dla tej polskiej zaglady