Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Magiczna maszynka VAT się zacięła. W nowelizacji widać ten problem

67
Podziel się:

W 2023 roku deficyt budżetu państwa wyniesie 92 mld zł wobec planowanych w ustawie 68 mld zł - wynika z noweli budżetowej. Według szacunków realne PKB zwiększy się natomiast o 0,9 proc. Rząd zakłada również utrzymanie tarczy antyinflacyjnej w zakresie obniżonych stawek VAT na żywność.

Magiczna maszynka VAT się zacięła. W nowelizacji widać ten problem
Premier Mateusz Morawiecki (KPRM, KPRM Krystian Maj)

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 r. W całym 2023 r. prognozuje się w noweli dochody z podatku VAT na poziomie 272,9 mld zł, tj. mniej o 13,4 mld zł (4,7 proc.) niż przyjęto w ustawie budżetowej na 2023 r.

Niższy VAT

Ogółem dochody podatkowe - zgodnie z nowelą - w 2023 r. wyniosą 536,8 mld zł, to o 8,5 mld zł mniej niż podano w ustawie na ten rok. Realne PKB ma zwiększyć się w bieżącym roku o 0,9 proc.

Przewiduje się, że dochody z podatku akcyzowego w 2023 r. wyniosą 83,8 mld zł, tj. mniej o 4,797 mld zł (5,4 proc.) w porównaniu do ustawy budżetowej na 2023 r. Prognozuje się, że niższe w porównaniu z ustawą budżetową na 2023 r. będą głównie dochody z akcyzy od paliw silnikowych, wyrobów tytoniowych i alkoholu etylowego - napisano w uzasadnieniu.

Dodano, że w tym roku dochody z CIT wyniosą 77,6 mld zł, czyli w porównaniu z ustawą budżetową na 2023 r. będą wyższe o 4 mld zł (5,4 proc.). Z kolei dochody z PIT zostaną wykonane w kwocie 83,57 mld zł, czyli w porównaniu z ustawą budżetową na 2023 r. będą wyższe o 5 mld zł (6,6 proc.).

Obniżony VAT na żywność ma zostać utrzymany

Z uzasadnienia do projektu nowelizacji wynika, że rząd zakłada utrzymanie tarczy antyinflacyjnej w zakresie obniżonych stawek VAT na żywność.

Rada Ministrów przyjęła w ubiegłym tygodniu projekt noweli ustawy budżetowej na rok 2023 wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie projektu nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2023.

Wzrośnie deficyt

Jak napisano we wstępie do uzasadnienia projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 r., przewiduje się, że w 2023 r. deficyt budżetu państwa wyniesie 92 mld zł wobec planowanych w ustawie 68 mld zł (zwiększenia deficytu budżetu państwa o 24 mld zł).

Dochody budżetu państwa w nowelizacji wyniosą 601,4 mld zł (wobec 604,543 mld zł zapisanych w ustawie budżetowej na ten rok), a wydatki 693,4 mld zł (wobec 672,543 mld zł z ustawy budżetowej na 2023 r.).

Gorsze perspektywy

Jak napisano we wstępie do uzasadnienia projektu nowelizacji, "perspektywy dla 2023 roku w zakresie sytuacji makroekonomicznej w wyniku trwającej wojny w Ukrainie, rosnących cen energii napędzających wzrost inflacji oraz skutków zacieśniania polityki monetarnej uległy pogorszeniu zarówno dla Polski, jak i Europy".

Obecnie prognozuje się niższe, niż zakładano w ustawie budżetowej na bieżący rok, realne tempo wzrostu PKB, jak również spodziewany jest niższy wzrost realny spożycia prywatnego. Przewiduje się, że realne PKB zwiększy się w bieżącym roku o 0,9 proc., po wzroście o 5,1 proc. zanotowanym w ubiegłym roku, wobec odpowiednio wzrostu o 1,7 proc. po wzroście o 4,6 proc. zakładanych w ubiegłorocznym uzasadnieniu do ustawy budżetowej na rok 2023 - czytamy.

Jak podano, nieco wyższa niż pierwotnie prognozowana w ustawie budżetowej będzie natomiast inflacja.

Co z dochodami państwa?

"Niemniej jednak aktualizacja scenariusza makroekonomicznego nie wpływa jednoznacznie negatywnie na prognozę dochodów budżetowych" - wskazano.

Podkreślono, że równolegle dokonywana zmiana prognozy dochodów budżetu państwa na 2023 rok wynika z aktualizacji prognoz makroekonomicznych, ale także aktualizacji założeń, co do obowiązujących zmian systemowych, "w tym odnośnie do utrzymania Tarczy antyinflacyjnej w zakresie obniżonych stawek VAT na żywność (tj. utrzymania rozwiązania, które nie było pierwotnie uwzględniane w prognozie dochodów z VAT na 2023 rok), jak również z uwzględnienia najnowszych informacji dotyczących bieżącego wykonania dochodów".

Jak wskazano, po stronie wydatkowej budżetu państwa m.in. zwiększono kwotę na uzupełnienie subwencji ogólnej ws. realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego.

"Zdecydowano także o przekazaniu dodatkowych środków z możliwością ich przeznaczenia dla pracowników państwowej sfery budżetowej na jednorazowe wypłaty wynagrodzeń w 2023 roku (dodatkowe środki będą również skierowane dla nauczycieli) oraz o odmrożeniu od 1 lipca 2023 roku podstaw naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz funduszy socjalnych (o kolejne dwa lata) w stosunku do wielkości zaplanowanej na rok 2023" - napisano w uzasadnieniu noweli.

W projekcie noweli zapisano, że ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
emerytka
rok temu
Stawiam na emerytów i rencistów, w nich PRZYSZŁOŚĆ POLSKI, ROZWÓJ I DOBROBYT NASZYCH DZIECI I WNUKÓW !!!!!
pismafia
rok temu
A od czego jest GLAPA, dodrukuje ile trzeba!!!! Przecież ciemnogród trzeba przekupić PUSTYMI PIENIĘDZMI. No i SWOIM KLAKIEROM na koniec trzeba SYPNĄĆ !!!!
Igor
rok temu
I znowu straszenie ludzi
Walenty
rok temu
Jak ten wat uszczelnili to już więcej nie nakapie a premier i i tak okłamie w danym dniu i potrzeby Powoli mam wrażenie że on uznaje że tvn rządzi i jemu przeszkadza
ciekawe
rok temu
Bo energia,ropa,gaz,węgiel i żywność na giełdach są tańsze niż przed wojna ... sytuacja w kraju to wina nieudaczników z pis
...
Następna strona