Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nowy kierunek studiów w Polsce. Tylko 30 miejsc. Pracę gwarantuje program rządu

67
Podziel się:

Politechnika Wrocławska otwiera nowy kierunek studiów. Uczelnia będzie kształcić specjalistów z zakresu energetyki jądrowej. Została wskazana przez resort edukacji jako jedna z wiodących uczelni mających kształcić specjalistów na potrzeby realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. Na studentów czeka tylko 30 miejsc.

Nowy kierunek studiów w Polsce. Tylko 30 miejsc. Pracę gwarantuje program rządu
Politechnika Wrocławska otwiera nowy kierunek studiów. Uczelnia będzie kształcić specjalistów z zakresu energetyki jądrowej (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Politechnika Wrocławska prowadzi rekrutację na nowy kierunek studiów kształcący specjalistów z zakresu energetyki jądrowej. Rekrutacja już ruszyła.

"Kierunek jest świeży, ale sama tematyka nie jest nowością na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. Już w latach 70. studenci mieli tam zajęcia związane z elektrowniami jądrowymi, a kolejne kursy wprowadzano w ramach nowych specjalności na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Wielu absolwentów pracuje obecnie w sektorze jądrowym m.in. w Kanadzie, USA czy w Korei Południowej. Wydział od lat prowadzi także studia podyplomowe z energetyki jądrowej" – informuje wrocławska uczelnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd założył, że elektrownia atomowa powstanie do 2033 roku. "Musimy chodzić po ziemi"

Na nowy kierunek na studia magisterskie zostanie przyjętych 30 studentów. Studia w całości będą poświęcone energetyce jądrowej. Dr inż. Andrzej Tatarek, prof. uczelni z Zespołu Energetyki Jądrowej w Katedrze Techniki Cieplnej, podkreśla, że nie są to studia wyłącznie dla inżynierów-energetyków.

Zachęcamy do zainteresowania się nimi także absolwentów kierunków mechanicznych, chemicznych, górniczych, elektrycznych i związanych z automatyką - informuje naukowiec, cytowany w komunikacie.

Są to studia II stopnia dla tych, którzy uzyskali już tytuł: inżynier, magister inżynier, inżynier architekt lub magister inżynier architekt. Jeśli chodzi o ukończone kierunki studiów, to nie ma ograniczeń. W rekrutacji liczy się ocena na dyplomie i średnia ważona z przebiegu studiów.

Z kolei dr inż. Wojciech Zacharczuk, koordynator ds. energetyki jądrowej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, wskazuje, że według szacunków przy eksploatacji jednego bloku energetycznego w elektrowni jądrowej pracę może znaleźć od 500 do 700 osób o różnych kompetencjach.

- Kolejne tysiące miejsc pracy będą u kooperantów, czyli przedsiębiorstw i podmiotów administracji publicznej współpracujących z elektrowniami jądrowymi, np. przy serwisowaniu maszyn i urządzeń, aparatury pomiarowej, przy produkcji paliwa do reaktorów, przetwarzaniu i składowaniu odpadów radioaktywnych czy zapewnieniu dozoru i bezpieczeństwa jądrowego - mówi dr Zacharczuk.

Małe reaktory modułowe. Będą potrzebni pracownicy

- Pamiętajmy również o planach budowy reaktorów SMR (małe reaktory modułowe) sygnalizowanych np. przez koncern miedziowy. Już na tym etapie będą potrzebni pracownicy posiadający wiedzę z zakresu budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa elektrowni. W pierwszej kolejności poszukiwani będą specjaliści, którzy pomogą w tłumaczeniu dokumentacji technicznej i przygotowaniu założeń tych inwestycji - wskazuje prof. Tatarek.

W programie studiów nowego kierunku znalazły się kursy m.in. z zakresu budowy nowoczesnych reaktorów jądrowych, mechatroniki i systemów sterowania, przepływów i wymiany ciepła w reaktorach jądrowych, a także jądrowego cyklu paliwowego, zasad ochrony radiologicznej oraz eksploatacji i bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.

Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse i elektrownia powinna stanąć na Pomorzu.

PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Według deklaracji rządu kwestia wyboru technologii i partnera dla drugiej elektrowni w ramach PPEJ jest ciągle otwarta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
Adam N 1973
rok temu
@ Bob. Skąd to oburzenie nazwą Targowica? Czy nie ma do tego solidnych podstaw? Kto donosi na Polskę w Brukseli? Kto ma służalczą POstawę wobec Niemiec a wcześniej także wobec Rosji? Kto rozPOwszechnia kłamstwa o łamaniu w Polsce praworządności i prześladowaniu osób LGBT? Z kolei mnie lemingi wyzywają od patusów, pijakiów czy narkomanów. Czy nie rozumie Pan że nawet jeśli nie głosuje Pan na PO, tylko na PSL, Hołownię czy lewicę, pośrednio głosuje Pan na Platformę, gdyż te partie planują koalicję z PO? I czy nie rozumie Pan, że teraz gdy jest poważny kryzys z którym PiS doskonale sobie radzi, byłoby głupotą oddawać władzę nieudacznikom i aferzystom? W dodatku trwa wojną na Ukrainie. Za cztery lata wojny już nie będzie i obojętnie jak się skończy, minie też kryzys. Wtedy może Pan sobie głosować nawet na PO. A co do cen. W czwartek kupowałem w Żabce chleb za 3,30 zł, który jeszcze w środę kosztował 2,99 zł. Tymczasem Targowica głosi że najtańszy chleb jest za 5 zł
Siewca prawdy...
rok temu
Lepiej w jajca dostać z prądu niż pracować dla pis-rządu! I resztę życia tłumaczyć się z kolaboracji!
Zatroskany
rok temu
Tam powinni pracować ksieza. Oni od lat lubią badać jądra
Skutki uboczn...
rok temu
Ja chciałem pracować w tym zawodzie .Podczas wstępnych badan lekarskich Lekarka pytała czy mam juz dzieci lub zrezygnowałem z potomstwa. Oczywiście uciekłem
Skutki uboczn...
rok temu
Ja chciałem pracować w tym zawodzie .Podczas wstępnych badan lekarskich Lekarka pytała czy mam juz dzieci lub zrezygnowałem z potomstwa. Oczywiście uciekłem
...
Następna strona