Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy podatek na horyzoncie. Tym razem od odpadów plastikowych

O tym, że otacza nas góra śmieci, w tym śmieci plastikowych, nie trzeba nikogo przekonywać. Tym bardziej unijny pomysł wprowadzenia nowej daniny wydaje trudny do uniknięcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Grzegorz Michałowski)

Kształt podatku plastikowego poznamy najpewniej w nadchodzących miesiącach podczas rund negocjacji budżetowych, czytamy w "Pulsie Biznesu".

W podatku od plastiku UE dostrzega nowe źródło wpływów. Jak pisaliśmy, chodzi o opłatę od nieutylizowanych opakowań plastikowych: im mniejszy recykling, tym większa wpłata do budżetu. Średnio w UE recyklinguje się 42 proc. plastiku, w Polsce ten wskaźnik wynosi ok. 35 proc.

Pomysłów, jak miałby wyglądać, było kilka. Pierwotnie, jak pisze "Puls Biznesu", Komisja Europejska zakładała wprowadzenie daniny w wysokości 0,8 EUR za każdy kilogram odpadów z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi. Jednak, jak podawało Politico, pojawiła się propozycja ulg dla 17 krajów członkowskich, w tym Polski.

Obejrzyj także: Wywóz śmieci drożeje na potęgę. "Winne wszystkie rządy i media"

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przekonał się do systemu kaucyjnego.
Podatek od opakowań. Minister wyznacza kierunek, ale wciąż wiele niewiadomych

Mimo ulgi, Polska byłaby piątym największym płatnikiem podatku plastikowego - czytamy w "Pulsie Biznesu". Płacilibyśmy do unijnego budżetu ok. 430 mln EUR rocznie, czyli ok. 1,85 mld zł.

Butelki plastikowe będą objęte kaucją. To zapowiedź premiera Morawieckiego z wtorkowego expose
Kaucja na butelki plastikowe. Premier zapowiada zmiany

Walkę z plastikiem kraje, w tym Polska, wprowadzają na różnych frontach. Sama segregacja to za mało, chodzi o przekonanie ludzi do tego, by mniej go zużywali. - Wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe i szereg programów redukujących zużycie plastiku - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: recykling, śmieci, plastik, ue, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2020

rafaa jak mamy zwiększyć procent recyklingu gdy rząd walczy z firmami zajmującymi się tym procesem ? Od 5 marca starostwa wygaszają pozwolenia na … Czytaj całość

10-03-2020

ObserwatorOpakowania zwrotne jak na zachodziw i niech się sieci martwią.

10-03-2020

asusNIech producenci mniej plastiku używają.Anie za każdy problem ma płaqcić normalny człowiek.Od producentów już nic nie można wymagać!!!!!!

Rozwiń komentarze (75)