Patrycjusz Wyżga wystartował z nowym kanałem na YouTube - "Horyzonty". W pierwszym odcinku gościem był prof. Andrzej Blikle, informatyk, profesor nauk matematycznych, członek Rady Języka Polskiego, który podzielił się swoimi przemyśleniami na temat szczęścia, biznesu i życia. Rozmowa dotyczyła m.in. wartości, które według profesora są fundamentem udanego życia zawodowego i prywatnego.
Według prof. Blikle najważniejsze w życiu jest szczęście. A kluczem do szczęścia jest robienie rzeczy pożytecznych, rozwój i świadomość, że nikomu nie szkodzi się swoim działaniem.
- Ludzie są wtedy szczęśliwi, kiedy mogą być z siebie dumni - podkreślił gość "Horyzontów". Dodał, że na to składa się poczucie, że robią coś, co jest pożyteczne, co nikogo nie krzywdzi i rozwija. W jego ocenie ludzie z natury są innowacyjni, a organizacje powinny dawać im prawo do zmiany i popełniania błędów. Samoorganizacja zespołów i wzajemne zaufanie mają większe znaczenie niż kontrola.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Uczciwość, pasja i relacje między ludzkie"
Krytycznie odniósł się do tezy Miltona Friedmana o maksymalizacji zysku jako celu firm. - Celem firmy nie jest żadne prawo ekonomiczne. Celem firmy jest to, co sobie właściciele za cel obiorą. Kropka - zaznaczył. Według niego "sukces finansowy to skutek uboczny dobrze prowadzonego, przyjaznego miejsca pracy".
W rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą podzielił się także własnym doświadczeniem zarządzania rodzinną firmą Blikle po transformacji ustrojowej. Po przekazaniu sterów synowi wrócił do działalności naukowej, w której łączy matematykę z informatyką. Aktualnie pracuje nad projektem nowego języka programowania.
Zaznaczył, że ważne są uczciwość, pasja i relacje międzyludzkie - nie tylko w pracy, ale i w życiu. - Firmy, które źle traktują pracowników, są wylęgarnią nieszczęścia - podsumował, przywołując również zasadę doktora Wedla: "Nie rób produktu, który ci nie smakuje, bo go dobrze nie zrobisz".