Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Magda Żugier,Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Prof. Blikle: zysk nie powinien być celem firmy

9
Podziel się:

W pierwszym odcinku programu "Horyzonty" Patrycjusz Wyżga rozmawiał z prof. Andrzejem Blikle - naukowcem i przedsiębiorcą. Kluczem do sukcesu - jego zdaniem - są uczciwość, autonomia pracowników i robienie rzeczy, które mają sens.

Prof. Blikle: zysk nie powinien być celem firmy
Prof. Andrzej Blikle (YT, -)

Patrycjusz Wyżga wystartował z nowym kanałem na YouTube - "Horyzonty". W pierwszym odcinku gościem był prof. Andrzej Blikle, informatyk, profesor nauk matematycznych, członek Rady Języka Polskiego, który podzielił się swoimi przemyśleniami na temat szczęścia, biznesu i życia. Rozmowa dotyczyła m.in. wartości, które według profesora są fundamentem udanego życia zawodowego i prywatnego.

Według prof. Blikle najważniejsze w życiu jest szczęście. A kluczem do szczęścia jest robienie rzeczy pożytecznych, rozwój i świadomość, że nikomu nie szkodzi się swoim działaniem.

- Ludzie są wtedy szczęśliwi, kiedy mogą być z siebie dumni - podkreślił gość "Horyzontów". Dodał, że na to składa się poczucie, że robią coś, co jest pożyteczne, co nikogo nie krzywdzi i rozwija. W jego ocenie ludzie z natury są innowacyjni, a organizacje powinny dawać im prawo do zmiany i popełniania błędów. Samoorganizacja zespołów i wzajemne zaufanie mają większe znaczenie niż kontrola.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Herosi 2025. Gala pełna wzruszeń, emocji i inspiracji

"Uczciwość, pasja i relacje między ludzkie"

Krytycznie odniósł się do tezy Miltona Friedmana o maksymalizacji zysku jako celu firm. - Celem firmy nie jest żadne prawo ekonomiczne. Celem firmy jest to, co sobie właściciele za cel obiorą. Kropka - zaznaczył. Według niego "sukces finansowy to skutek uboczny dobrze prowadzonego, przyjaznego miejsca pracy".

W rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą podzielił się także własnym doświadczeniem zarządzania rodzinną firmą Blikle po transformacji ustrojowej. Po przekazaniu sterów synowi wrócił do działalności naukowej, w której łączy matematykę z informatyką. Aktualnie pracuje nad projektem nowego języka programowania.

Zaznaczył, że ważne są uczciwość, pasja i relacje międzyludzkie - nie tylko w pracy, ale i w życiu. - Firmy, które źle traktują pracowników, są wylęgarnią nieszczęścia - podsumował, przywołując również zasadę doktora Wedla: "Nie rób produktu, który ci nie smakuje, bo go dobrze nie zrobisz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Heg
4 tyg. temu
Dlatego Chińskie koncerny zdominują ostatecznie świat, bo ile można dawać się oszukiwać zachodnim korporacjom, które korumpując polityków i drenując lokalne zasoby unikają jednocześnie płacenia należnych podatków, to ile to może trwać?
Bohdan T.
4 tyg. temu
Niech Pan to powie firmie Robyg
Konto NORWESK...
4 tyg. temu
Panie profesorze przedsiębiorstwo prowadzi się dla zysku. Jeżeli przedsiębiorstwo nie generuje zysku powinno być zrestrukturyzowane albo zlikwidowane. W czasach socjalizmu naukowego przedsiębiorstwa miały cele społeczne. Dzisiaj przedsiębiorstwo muszą być konkurencyjne a ponieważ są inwestycjami muszą przynosić zysk. Jeżeli jest zysk można go dystrybuować dla pracowników. Jeżeli się realizuje jakieś inne cele a nie zysk, pracownicy również nic z tego nie mają. Ja w pracownicy nic z tego nie mają a nie są pilnowani to kradną. Panie profesorze tu nie ma żadnej filozofii to jest six Sigma.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
ATLANTIS
miesiąc temu
Zgadzam się w 100% ale zaufanie w polskiej mentalności to często bardzo duży problem. Na takie podejście możemy pozwolic sobie kiedy pracujemy w komórce polskiej gałęzi gospodarczej. Większość korporacji w polsce ma zagraniczny kapitał a tam liczą się jak najwyższe słupki na koniec - to czyni z nas niewolników i dlatego w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z bardziej rozwiniętym niewolnictwem aniżeli miało to miejsce w czasach o których uczymy sie jako o czasach niewolnictwa
Kriss68😎
miesiąc temu
Brawo !!! to konstatacja własnego życia , Panie profesorze ?!W przypadku kiedy liczby na koncie są sześciocyfrowe , pełna zgoda ! Szczęśliwy pracownik , brawo , zgadzam się z pana teorią lecz pieniądze szczęścia nie dają , ale pomagają godnie żyć , prawda ?W każdym przypadku .
przedsiębiorc...
miesiąc temu
Brawo.