Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|
Partner materiału: Bank Pekao S.A.

Nowy ranking kont osobistych. W którym banku najbardziej opłaca się założyć konto?

5
Podziel się:

Wysoka inflacja sprawia, że kilka razy oglądamy każdą złotówkę, zanim ją wydamy. A gdyby tak w łatwy sposób poprawić swoją finansową sytuację za pomocą banku? Nie mówimy o kredycie, ale o umiejętnym wykorzystaniu konta osobistego, które odpowiednio wybrane sprawi, że ograniczymy wydatki na bankowanie i dodatkowo zarobimy, otrzymując premię za aktywność oraz zysk z pieniędzy ulokowanych na koncie oszczędnościowym.

Nowy ranking kont osobistych. W którym banku najbardziej opłaca się założyć konto?
Ranking kont osobistych (Pexels)

Większość Polaków ma konto osobiste, ale wielu z nas kieruje się przyzwyczajeniami. Raz założony rachunek potrafimy mieć przez lata, bo jego zmiana kojarzy się nam z niepotrzebnymi formalnościami i zmarnowanym czasem.

Teraz jednak rosnące ceny zmuszają nas do tego, aby rozsądnie zarządzać swoim domowym budżetem. Warto więc mieć takie konto, za które nie tylko nie będziemy musieli płacić, ale także takie, które w duecie z rachunkiem oszczędnościowym da nam realne korzyści.

Przeanalizowaliśmy 15 kont osobistych dostępnych w największych bankach w Polsce i wiemy, które z nich najbardziej opłaca się założyć.

Każdy bank mógł otrzymać 25 punktów za:

·      5 pkt – za darmowe prowadzenie konta (przy zapewnionych wpływach w kwocie 1 000 zł miesięcznie),

·      5 pkt – za bezpłatną kartę do konta (przy pięciu transakcjach miesięcznie na łączną kwotę 500 zł),

·      5 pkt – za darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, 4 pkt, gdy były limitowane (np. bezpłatne tylko od danej kwoty wypłaty), 3 pkt za wypłatę bez prowizji z wybranych urządzeń i 1 pkt za taką możliwość tylko z bankomatów własnych banku,

·      5 pkt – za darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów za granicą, 3 pkt, gdy bezpłatne były tylko wybrane urządzenia lub trzeba zapłacić abonament oraz 1 pkt, jeśli wypłaty były płatne.

·      1 pkt – za obecność programu poleceń,

·      1 pkt – za bezwarunkowo darmowe prowadzenie konta,

·      1 pkt – za dostępność opcji wielowalutowej w karcie debetowej,

·      1 pkt maksymalnie – za jak najwyższą premię za otwarcie i aktywność na koncie (1 pkt otrzymał w bank z największą premią w stawce, a pozostałe proporcjonalnie mniejszy ułamek punktu),

·      1 pkt maksymalnie – za jak najwyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego dla posiadaczy ROR (1 pkt otrzymał w bank z najwyższym oprocentowaniem w stawce, a pozostałe proporcjonalnie mniejszy ułamek punktu).

I miejsce – Konto Przekorzystne w Banku Pekao S.A. (24,36 pkt)

Zwycięzcą rankingu jest Konto Przekorzystne, które można otworzyć w Banku Pekao S.A. Prowadzenie rachunku jest bezwarunkowo darmowe oraz wypłaty z bankomatów banku. Karta także może być za 0 zł, jeśli spełnisz naprawdę proste warunki. Wystarczy zapewnić miesięcznie wpływy w jednorazowo w kwocie min. 500 zł i raz zapłacić kartą do konta.Taka aktywność sprawi, że otrzymasz również możliwość darmowego wypłacania środków ze wszystkich bankomatów za granicą i dwie pierwsze wypłaty z obcych bankomatów w kraju.

Wraz z Kontem Przekorzystnym można otworzyć również Konto Oszczędnościowe, które będzie oprocentowane najwyższą stawką wśród wszystkich banków, czyli 8 proc. Na promocyjnych warunkach można ulokować aż 200 tys. zł na 183 dni.

Bank Pekao S.A. pozwala zyskiwać podwójnie, bo za otwarcie rachunku na selfie do 9.01.2023 r. otrzymasz 50 zł, a za min. 5 transakcji kartą lub aplikacją PeoPay co miesiąc przez 3 miesiące dostaniesz łącznie 150 zł. Nie zapomnij o zalogowaniu się min. raz w miesiącu do aplikacji PeoPay.

II miejsce – Konto Millennium 360o w Banku Millennium (24,00 pkt)

Drugie miejsce zajmuje Konto Millennium 360o, które jak sama nazwa wskazuje, pozostaje w ofercie Banku Millennium. Prowadzenie rachunku jest bezwarunkowo darmowe, a wystarczy spełnić tylko jeden warunek, czyli min. 5 razy w miesiącu zapłacić kartą lub BLIKIEM, aby nie płacić za kartę do konta i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

Podobnie jak w Banku Pekao S.A. posiadacze rachunku ROR mogą skorzystać z podwyższonego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, które wynosi również 8 proc. w skali roku. Ta stawka obowiązuje do kwoty aż 400 tys. zł, ale tylko przez 100 dni.

Bank Millennium przegrał z Bankiem Pekao S.A. w kategorii premii za otwarcie i aktywność na rachunku, ponieważ obecnie nie oferuje żadnej tego typu promocji.

III miejsce – eKonto osobiste w mBanku (22,81 pkt)

Trzecie miejsce należy do mBanku i jego eKonta osobistego. Podobnie jak w wyżej opisanych bankach prowadzenie rachunku jest darmowe. Aby uniknąć opłaty za kartę, to trzeba płacić nią na sumę min. 350 zł miesięcznie.

Wypłaty z bankomatów za granicą są darmowe, natomiast te z krajowych urządzeń są bezpłatne pod warunkiem wypłacania min. 100 zł jednorazowo.

Do 8.02.2023 roku można przystąpić do promocji, w której jest do zyskania aż 450 zł za:

·      150 zł za otwarcie konta przez aplikację, jednorazowy wpływ na nie w wysokości min. 1 000 zł w ciągu tygodnia od podpisania umowy o konto i łącznie min. 8 transakcji kartą lub BLIKIEM w dwóch pierwszych miesiącach po otwarciu rachunku,

·      Łącznie 200 zł za powtórzenie warunku dotyczącego wpływów i transakcji bezgotówkowych w pierwszym, drugim i trzecim miesiącu pod założeniu konta,

·      100 zł za założenie konta dla dziecka, które ma mniej niż 18 lat.

mBank oferuje również 8 proc. na koncie oszczędnościowym, ale nie jest to klasyczny rachunek, a autooszczędzanie. Polega to na tym, że można ustawić procent od każdej transakcji, który będzie automatycznie przelewany na rachunek oszczędnościowy. Aby zyskać 8 proc., należy co miesiąc oszczędzić w ten sposób min. 100 zł, a konto otworzyć za pomocą selfie lub e-dowodu.

Ranking kont osobistych – jak wypadły pozostałe banki?

Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych rachunków.

Miejsce

Bank

Opłata za prowadzenie konta

Opłata za kartę

Dostępna opcja wielowalutowa na karcie

Możliwa premia za otwarcie i aktywność na koncie

Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym dla posiadaczy ROR

Darmowe wypłaty z bankomatów kraju

Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą

Program poleceń

1 (24,36 pkt)

Bank Pekao S.A. Konto Przekorzystne

0 zł

0 zł

tak

200 zł

8%

nie tylko z bankomatów pekao

wszystkie

tak

2 (24,00 pkt)

Bank Millennium Konto Millennium 360

0 zł

0 zł

tak

0 zł

8%

wszystkie

wszystkie

tak

3 (22,81 pkt)

mBank eKonto osobiste

0 zł

0 zł

nie

450 zł

8%

wszystkie od 100 zł

wszystkie

tak

4 (22,45 pkt)

Credit Agricole Konto dla Ciebie

0 zł

0 zł

tak

555 zł

3,59%

wszystkie

wybrane

tak

5 (20,30 pkt)

PKO Bank Polski PKO Konto za Zero

0 zł

0 zł

tak

200 zł

7,50%

wszystkie

własne

tak

6 (19,90 pkt)

BOŚ Bank EKOkonto bez Kosztów

0 zł

0 zł

nie

0 zł

7,20%

wszystkie od 100 zł

wszystkie

nie

7 (19,36 pkt)

ING Bank Śląski Konto Direct

0 zł

0 zł

tak

200 zł

8%

wybrane

jedna w miesiącu

nie

8 (19,29 pkt)

Citi Handlowy CitiKonto

0 zł

0 zł

tak

300 zł

6%

wybrane

wybrane

nie

9 (18,52 pkt)

BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie

0 zł

0 zł

nie

400 zł

6%

wybrane

wybrane

nie

10 (17,60 pkt)

Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę

0 zł

tak

400 zł

7%

własne

płatne (7 zł - abonament)

tak

Źródło: Opracowanie własne direct.money.pl

Wydawałoby się, że konta osobiste są do siebie bardzo podobne i nie ma wielkiego znaczenia, gdzie trzymamy pieniądze. Jednak jak pokazuje nasze porównanie, oferty są naprawdę różnorodne i jeden bank pozwala sporo zyskać, zaś w innym można nawet stracić. Mamy jednak nadzieję, że przygotowany przez nas ranking podpowie ci, które konto jest obecnie najkorzystniejsze.

Partner materiału: Bank Pekao S.A.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
luksusowy
rok temu
mam bnp od 3 lat i jestem bardzo zadowolony. Świetna apka
xyz
rok temu
Najlepiej oszczędności trzymać w Monako.
qqqq
rok temu
aliora nie ma
Max
rok temu
Tylko PKO. Moje konto z opłatą 9 zł zamienili mi extra na premium - 50 zł na miesiąc. Ale dowiedziałem się ze jak mam wpływy >2k miesięcznie to mogę mieć za darmo. No to chcę tę opcję. Ok ale musimy pobrać 100 zł za zmianę planu taryfowego🤣 mówię tak - jutro widzę oba zwroty na zielono albo idę i tu padła nazwa banku na M*. 2 dni później 150 zł wróciło na konto. Takie czasy
Jerzy
rok temu
Najbezpiecziejsz a jest domowa skarpeta.