Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Zmiany w zasiłkach. Zyskają pracownicy, którym firmy ograniczyły etat

10
Podziel się:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem, który zmieniłby przepisy w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla pracowników. Dodatkowym wsparciem mają być objęte osoby, które musiały zmienić umowy o pracę na skutek pandemii.

Zmiany w zasiłkach. Zyskają pracownicy, którym firmy ograniczyły etat
Marlena Maląg (KPRM, Krystian Maj)

Marlena Maląg, szefowa MRPiPS, przypomniała w piątkowej wypowiedzi dla PAP, że przepisy specustawy w sprawie koronawirusa dają pracodawcom, których obroty spadły przez pandemię, możliwość wnioskowania o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy.

Środki te pochodzą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dotyczą zatrudnionych objętych przestojem ekonomicznym lub z obniżonym wymiarem czasu pracy.

Zobacz także: Zobacz też: "Paraliż drogi". Nowe przepisy dotyczące hulajnóg budzą wątpliwości

Maląg zaznaczyła też, że wśród pracowników, którym obniżono wymiar czasu pracy wraz z obniżeniem wynagrodzenia, są tacy, którzy pobierają świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. To z kolei obniża wysokość zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

Zatem zasiłek wypłacany jest w niższej wysokości. Wszytko dlatego, że przy jego wyliczaniu wzięto pod uwagę wysokość wynagrodzenia z obniżonego wymiaru czasu pracy. Dlatego, jak przekonuje Maląg, rząd zajmie się tą sprawą.

Zwłaszcza że są to rozwiązania niekorzystne m.in. dla kobiet pobierających zasiłki macierzyńskie.

- Nie możemy się godzić na taki scenariusz, nie to jest intencją tarczy antykryzysowej. Chcemy, żeby w takich przypadkach podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy. Zależy nam na tym, żeby nowelizacja przepisów weszła w życie jak najszybciej - podkreśliła minister w wypowiedzi dla PAP.

W piątek inicjatywę w tej sprawie przejął Senat i przekazał ją do Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Pracownicy
4 lata temu
Kiedy emerytura stażowa? Dlaczego PiS i Rząd zapomnieli o długoletnich pracownikach! Przy okazji najbliższych wyborów będziemy pamiętać!
Pracownicy Gó...
4 lata temu
Przez 5 miesięcy pracowaliśmy na 0,8 etatu teoretycznie piątki miały być wolne ale ponieważ było dużo zamówień prezes firmy zmuszał nas do pracy w owe piątki za dzień wolny do odebrania strasząc zwolnieniem i wymyślając coraz to śmielsze groźby. Przez 5 miesięcy pracowaliśmy za 1700 zł gdyż podstawa zarobku w firmie wynosi 1800 zł a duża część wypłaty to są premie więc premii nie było i tyle im wychodziło nie dało się za to żyć parę osób nie wytrzymało i się zwolniło inni dorabiali w soboty i niedziele jeszcze inni wpadli w długi a prezes chodzi i się śmieje że tak dobrze to on nigdy nie wyszedł jak za wirusa. Mamy pretensje i żal do naszego rządu do Premiera Mateusza Morawieckiego że zadbali tylko o Przedsiębiorców a o pracownikach zapomniano i wszystko pod przykrywką ratowania miejsc pracy będziemy pamiętać przy najbliższych wyborach!
wawa
4 lata temu
a jaka pomoc dla tych co mimo ze sa w okresie chronionym przed emeryturą np 8 miesiecy a zostały jednak zwolnione co maja robic umrzec z głodu?
Lacasa
4 lata temu
Zasiłek opiekuńczy wszystkim kobietom obniżył pensję i przyszłe dochody nie tylko ciężarnym rząd zawsze wprowadza zamieszanie i werbuję kolejną grupę przyszłych wyborców! Kobiety , które byłyna tym zasilku nie miały nnej możliwości do opieki nad dziećmi.
Porazka
4 lata temu
A gdzie byli, jak wprowadzili te ograniczenia w etatach? Pracodawcy i pracownikom narzucono taki scenariusz. Wtedy nie pomyśleli co bedzie w zasilkach dla ludzi? Dyletanci sie tym zajmowali czy jak to nazwac?