Koszyk tych samych produktów w czerwcu 2022 r. kosztował o 18 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z badania UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych. "Wciąż najmocniej tłuszcze, jednak zamiast olejów teraz liderem wzrostu jest masło – droższe 48 proc. w stosunku do czerwca 2021. Co więcej, wiele wskazuje, że to nie koniec" - czytamy.
Rząd zdecydował się na przedłużenie okresu obowiązywania zerowej stawki podatku VAT na żywność. Projekt jest już przedmiotem prac sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inflacja najwyższa od lat
Mimo zerowego VAT-u na żywność, inflacja jest najwyższa od ponad 20 lat. - Rząd nie miał wyjścia, teraz podniesienie VAT byłoby impulsem, wielu producentów podniosłoby ceny jeszcze mocniej, a inflacja eksplodowałaby - twierdzi szef jednej z dużych sieci handlowych, cytowany anonimowo przez dziennik.
Koszt obniżonej stawki VAT dla budżetu to 3 mld zł do końca lipca, a przedłużenie tylko do października to dodatkowe 1,5 mld zł. Rozmówcy "Rz" nie spodziewają się, aby rząd przywrócił VAT na żywność przed końcem roku.
- Na koniec października ceny będą dalej znacznie rosły, zwłaszcza przez energię. Wtedy będzie prawdziwy skok po powrocie 5-proc. VAT. To przynajmniej dodatkowe 10 proc. do inflacji - mówi gazecie jeden z ekonomistów.
Mamy obecnie rekordową inflację, mimo obniżonych stawek VAT i akcyzy – powrót do wyższych stawek podatków pośrednich spowodowałby skokowy wzrost inflacji w ujęciu rok do roku, co byłoby problemem ekonomicznym i politycznym – mówi Jacek Tomkiewicz z Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego.
- Wydatki na żywność to niecałe 30 proc. wydatków Polaków, więc podwyżki w tej kategorii od razu zostaną zauważone w mediach i w dyskursie politycznym - dodaje naukowiec.