Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obniżka VAT nie jest przesądzona. Ekonomiści o planach ministerstwa finansów

22
Podziel się:

W 2022 roku stawki VAT mają obniżyć się z 23 do 22 proc. i z 8 do 7 proc. Ekonomiści radzą, by nie przywiązywać się do planów ministerstwa finansów. – Po drodze wiele może się wydarzyć – komentują eksperci.

W 2022 roku stawki VAT mają obniżyć się z 23 do 22 proc. i z 8 do 7 proc.
W 2022 roku stawki VAT mają obniżyć się z 23 do 22 proc. i z 8 do 7 proc. (East News, STANISLAW KOWALCZUK)
bETlnUiJ

"Dług publiczny w relacji do PKB będzie się stopniowo obniżać. W 2022 roku wyniesie 40,6 procent" – podało ministerstwo finansów w Aktualizacji Planu Konwergencji. Wtedy stawki podatku VAT mają automatycznie spaść z 23 na 22 proc. i z 8 na 7 proc.

- To decyzja polityczna. Co prawda obniżka wynikałaby z automatu, ale to mechanizm, który można ustawowo zmienić. Ja akurat bym się to tego tak bardzo nie przywiązywał - powiedział Polskiej Agencji Prasowej główny ekonomista Societe Genrale, Jarosław Janecki.

I dodał:- Widzimy, że w tym roku dochody z VAT nie rosną tak, jak powinny wzrastać po pierwszym kwartale.

bETlnUiL
Zobacz także: Obejrzyj: Batalia o nowe stawki VAT. "Najpopularniejsze soki podrożałyby"

Według Marty Petki-Zagajewskiej z PKO BP, nie ma pewności, czy obniżka VAT-u stanie się faktem, ponieważ po drodze wiele może się wydarzyć.

- Jest to scenariusz, który nie zakłada, jakiś mocno negatywnych wydarzeń na globalnej arenie gospodarczej czy w krajowej gospodarce - oceniła ekonomistka.

bETlnUiR

Jak zaznaczyła:- Aby zrealizowała się ścieżka, którą nakreśliło Ministerstwo Finansów, musi zostać spełnionych wiele warunków, w tym utrzymanie relatywnie silnego wzrostu gospodarczego.

Ekonomista z banku Santander Grzegorz Ogonek uważa, że jest duże prawdopodobieństwo, że scenariusz ministerstwa zrealizuje się.

- Zakładamy jednak trochę inną ścieżkę deficytu i przez to też wolniejsze od założonego w planie tempo schodzenia długu publicznego względem PKB – wyjaśnił ekspert.

bETlnUiS

Resort finansów szacuje, że zmiana wysokości VAT-u będzie kosztować budżet w 2022 roku około 9 miliardów 300 milionów złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETlnUjm
KOMENTARZE
(22)
Ok
3 lata temu
Bo socjalne tez wiazace...
kraina podatk...
3 lata temu
Vat w Rumunii od 2010 zmalał z 24% do 19% obecnie , podatek pit dla małych firm z obrotem do 100tys euro wynosi 1% , vat na żywość wynosi 9%,wpływy do budzetu nie zmalały , pytam pisowców się da, czy sie nie da?
ZK590
3 lata temu
Polaka z wynagrodzeniem 1700 złotych nie stać aby w Polsce wprowadzić euro. Stać go natomiast na płacenie m.in. 23% VAT.
bETlnUjn
Thierry
3 lata temu
Resortswojeamurzyniryhajamorawieckiego
Pol
3 lata temu
Przeca toco wymislil pis w tym pseudo dokumencie to pobozne rzyczenia a nie ocena ryzyka m inn
...
Następna strona