Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Obniżki cen mieszkań. Trójmiasto na czele. w Krakowie nie licz na upust

108
Podziel się:

Kupujący mieszkania w Trójmieście mogą liczyć na dwucyfrowe obniżki, w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu upusty sięgają tylko kilku procent, w Łodzi i Krakowie nie ma co na nie liczyć - wynika z raportu CBRE. Promocje cenowe w trzecim kwartale 2022 r. dotyczyły jednak tylko co czwartej inwestycji. - Dla klienta kluczowe znaczenie ma cena za metr kwadratowy, a ta uporczywie nie chce spadać - ocenia ekspert rynku mieszkaniowego Agnieszka Mikulska.

Obniżki cen mieszkań. Trójmiasto na czele. w Krakowie nie licz na upust
Deweloperzy, mimo że nie ma kolejki chętnych do zakupu mieszkań, nie są skorzy do hojnych obniżek (Adobe Stock)

Eksperci firmy CBRE w swojej analizie zestawili ze sobą dane dotyczące sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Ceny ofertowe mieszkań porównano z cenami transakcyjnymi podawanymi co kwartał przez NBP.

- Upusty co prawda są, ale zaledwie kilkuprocentowe. Deweloperzy, mimo że nie ma kolejki chętnych do zakupu mieszkań, nie są skorzy do obniżek. Tak wynika z analiz CBRE, gdzie porównano ceny ofertowe mieszkań sprzedanych i ceny transakcyjne - poinformowało w czwartkowej informacji prasowej CBRE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Zdaniem CBRE, widać różnice w poszczególnych regionach. - Łódź i Kraków to miasta, w których nie ma żadnych obniżek, w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu można liczyć na kilka procent. Jedynie Trójmiasto oferuje dwucyfrowe obniżki - wskazano.

Z analizy CBRE wynika, że w Warszawie w trzecim kwartale 2022 r. cena ofertowa mieszkań sprzedanych według Rednet Consulting to 13 286 zł za mkw., a ceny transakcyjne NBP są na poziomie 12 742 zł za mkw.

Jak wyliczają eksperci, to oznacza, że aktualnie upusty kształtują się przeciętnie na poziomie 4,1 proc. Warto jednak odnotować, że w stolicy deweloperzy już od połowy 2018 roku byli skłonni udzielać nabywcom niewielkich upustów i obecnie nie widać istotnego ich wzrostu.

"W tym mieście największe promocje można było uzyskać podpisując umowę podczas pierwszego lockdownu (drugi kwartał 2020 r.), bo wtedy upusty cenowe sięgały przeciętnie nawet 9 proc." - czytamy w komentarzu.

Na podobny poziom obniżek, jak w Warszawie, mogą liczyć szukający mieszkań w Poznaniu. Tutaj cena ofertowa mieszkań sprzedanych w trzecim kwartale br. wyniosła 10 213 zł za mkw., a ceny transakcyjne NBP są na poziomie 9 804 zł za mkw. To daje upust na poziomie 4 proc.

W Trójmieście mieszkania kupowali klienci z grubym portfelem

We Wrocławiu cena ofertowa mieszkań sprzedanych w trzecim kwartale 2022 r. to 11 250 zł za mkw., a ceny transakcyjne NBP są na poziomie 10 520 zł za mkw. To daje upust o wartości 6,5 proc.

W Trójmieście nabywcami w trzecim kwartale br. były osoby zamożne, kupujące mieszkania w celach inwestycyjnych lub jako domy wakacyjne.

- O ile jednak kupili w trzecim kwartale br. mieszkania wyjściowo droższe nawet niż nabywcy w Warszawie, to zestawienie danych pokazuje, że w skala upustów była znacznie wyższa niż w stolicy i mogła przekraczać nawet 11 proc. - wskazało CBRE. Jak dodano, chociaż cena ofertowa mieszkań sprzedanych wyniosła w Trójmieście 13 485 zł za mkw. to już ceny transakcyjne NBP dla Gdańska wynoszą 11 599 zł za mkw., a dla Gdyni 11 908 zł za mkw. To oznacza upusty rzędu 12-14 proc.

Promocji jak na lekarstwo. "W najbliższej przyszłości bez zmian"

W przypadku Krakowa i Łodzi nabywcy niemal nie mogli liczyć na obniżki, co oznacza, że klientom najpewniej oferowano inne, niefinansowe zachęty. Jeżeli chodzi o stolicę Małopolski cena ofertowa mieszkań sprzedanych w trzecim kwartale 2022 r. wyniosła 11 776 zł za mkw., a ceny transakcyjne NBP są na poziomie 11 669 zł za mkw.

To daje upust o zaledwie 0,9 proc. W Łodzi cena ofertowa mieszkań sprzedanych w trzecim kwartale 2022 r. i cena transakcyjna NBP były na tym samym poziomie – 8 475 zł za mkw. Badanie rynku deweloperskiego wykazało, że promocje cenowe w trzecim kwartale 2022 r. dotyczyły co czwartej inwestycji.

- To oznacza, że nadal w przypadku zdecydowanej większości sprzedawanych mieszkań takich promocji nie było - informuje ekspert rynku mieszkaniowego CBRE Agnieszka Mikulska. Jak dodała, dla klienta kluczowe znaczenie ma cena za metr kwadratowy, "a ta uporczywie nie chce spadać i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to istotnie zmienić".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(108)
Kacpeerrr
2 miesiące temu
Obecnie to, co się dzieje, jest bardzo niepokojące i niestety nie zanosi się na poprawę. Bardzo się cieszę, że w ubiegłym roku zdecydowałem się na zakup mieszkania od dewelopera SuperKrak. Jestem bardzo zadowolony z podjętej decyzji. Pierwotnie mieszkanie miało pójść pod wynajem, ale finalnie zdecydowałem się w nim zamieszkać i wynająć stare. Inwestycja szybko się zwraca.
PERONIARZE
2 miesiące temu
porzućcie wszelką nadzieję. W przyszłym roku zbawca narodu Jarosław krótki zapowiedział dwie podwyżki płacy minimalnej. Jedyną szansą będzie zakup mieszkania z rynku wtórnego od osoby, która z kredytem załadowała się pod korek i jeszcze w nim nie mieszka. W przeciwnym razie zęby w ścianę i płacenie rat, a nie sprzedawanie mieszkania z upustem !!! Owszem będą okazje mieszkań do remontu po dziadkach na zadupiu. Inaczej dalej mieszkanie u MAMUSI.
cbas
2 miesiące temu
Uwaga na właśnie procedowaną ustawę o planowaniu przestrzennym. Ministerstwo rozwoju, władze wciskają nas do powszechnej betonozy. Zgodnie z propozycją tylko 25% działki może pozostać czynną powierzchnią biologicznie do tego można zaliczyć zieleń na dachach i tarasach! Reszta beton. Ciekawe , alejka spacerowa , ławki na dachu? Najbliższa zieleń publiczna oddalona o 1500m, nie wiadomo jak duża. Pokrętne przepisy. Ciasna zabudowa z dostępem słońca 3h lub tylko 1,5 na dobę w śródmieściu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak bardzo nasłonecznienie dogrzewa pomieszczenia i obniża rachunki za ogrzewanie. Niebezpieczną nowością jest możliwość uchwalenia zintegrowanego planu zagospodarowania tzn. przychodzi inwestor z kasą i własnym planem zagospodarowania do samorządu i wywraca to co mieszkańcy dla swojego zdrowia i komfortu zamieszkania wywalczyli od lat.. Np. kolejna galeria 6m od bloku lub wysoki blok pośrodku osiedla jednorodzinnego przysłaniający fotowoltanikę... Oczywiście władza nie zamieszka w takich patowrunkach. Polskie prawo nie zapewnia brania pod uwagę przez samorząd zdania obywateli w procesie planistycznym/ szczególnie co do sąsiedniej zabudowy. Dyktatura? Od władz zależy co pozostawimy przyszłym pokoleniom. Takiej władzy chcemy? Czy nasze dzieci/wnuki zasługują na smród asfaltu i wieczną patobetonozę? Wybory nie długo...
belmondo
2 miesiące temu
Dwucyfrowe to góra 99 zł. Trzeba myśleć co się pisze.
groteska
2 miesiące temu
obniżka 0,99 zł, też jest 2-cyfrowa
...
Następna strona