Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Ocena wykonania budżetu. NIK krytykuje Ministerstwo Finansów

4
Podziel się

W ocenie wykonania budżetu za 2020 rok Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała Ministerstwo Finansów. Chodzi o ponad roczne opóźnienie w publikacji komunikatów o sprzedaży obligacji.

Ocena wykonania budżetu. NIK krytykuje Ministerstwo Finansów
NIK skrytykował Ministerstwo Finansów. (Adobe Stock)
bEqqchYR

Do sprzedaży obligacji w tzw. formule private placement przystąpiono 26 marca 2020 roku. Transakcje zostały zrealizowane z podmiotami, które wyraziły chęć nabycia oferowanych przez Ministerstwo Finansów obligacji skarbowych.

Umowy sprzedaży zostały zawarte z dwoma bankami krajowymi W czym problem? Otóż Minister Finansów był zobowiązany poinformować o zawarciu umów w komunikacie zamieszczonym na stronach Ministerstwa Finansów, wyjaśnia NIK.

bEqqchYT

NIK wskazuje, że do dnia zakończenia kontroli w Ministerstwie (czyli do 9 kwietnia 2021 roku), resort wywiązał się z tego obowiązku jedynie w stosunku do jednej z trzech umów.

Zobacz także: 3 tys. zł płacy minimalnej. Ekspert: To rośnie zbyt mocno, wróci szara strefa

"Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, brak publikacji dwóch komunikatów był niedopełnieniem obowiązku wynikającego z ww. rozporządzenia” – pisze NIK. Chodzi o rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2013 roku w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej.

bEqqchYZ

"Zarówno komunikaty, jak i dane dotyczące emisji skarbowych papierów wartościowych powinny być publikowane bez zbędnej zwłoki. Podkreślenia przy tym wymaga, że w Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych na lata 2020-2023 Rada Ministrów nałożyła na Ministra Finansów zadanie zapewnienia przejrzystości rynku skarbowych papierów wartościowych” – dodaje NIK.

NIK wskazuje, że Minister Finansów opublikował komunikaty dopiero 20 maja 2021 roku, czyli 13 miesięcy po przeprowadzonych transakcjach. Ze sprzedaży obligacji w formule private placement MF pozyskał 49 984,6 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqqchZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Alicja
miesiąc temu
Ale sprawy wychodzą zawsze na światło dzienne, to zawsze dzięki opozycji która również chciałaby by rządzić. Wyborcy mają sobie sztuczki polityczne dobrze zapamiętać i przestać się dawać rozgrywać !!!!
ksiegowy
miesiąc temu
Tak się kantuje ludzi ukrywając transakcje finansowe, które mają wpływ na budżet. Wychodzi na to, że wszystko gra, ale nie na tym instrumencie.
emerytka
miesiąc temu
No przecież samych fachowców mamy tam na górze. Zapomnieli???
bEqqchZv
Mateja
miesiąc temu
Zajmujcie się w końcu tym co ważne dla Polski i polaków P osły . Inflacja szaleje wszystko drożeje , a Glapiński okrada nas z oszczędności . Do roboty , albo rozpisywać wybory .