Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Odchodzący generał zrobił furorę jednym wywiadem. Zachwycił w USA

Podziel się:

- Najważniejsze jest zwycięstwo Ukrainy, a to, co robimy, przejdzie do historii - mówił w lutym tego roku gen. Rajmund Andrzejczak podczas rozmowy w programie "Morning Joe" w stacji MSNBC. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zrobił wrażenie na widzach.

Odchodzący generał zrobił furorę jednym wywiadem. Zachwycił w USA
Gen. Rajmund Andrzejczak zrobił furorę w amerykańskiej telewizji (PAP, Marcin Obara)

- Ukraina jest ekstremalnie ważna dla Polski i dla całego regionu. Od pierwszego dnia wspieraliśmy Ukrainę na wiele sposobów - mówił 55-letni gen. Andrzejczak w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie.

Prowadzący oraz goście w studio zwrócili uwagę, że Polska jest kluczowa dla Ukrainy, a nasz kraj znalazł się w centrum wydarzeń. Gen. Andrzejczak podkreślił, że "nasza gotowość do przekazania sprzętu była absolutnie kluczowa. Moi polityczni przełożeni przekazali mi bardzo jasno, że przekazujemy, ile możemy i ile potrzebują. A więc na Ukrainę idą setki, tysiące sztuk sprzętu" - wyjaśniał.

Dodał też, że nie chodzi jedynie o wsparcie militarne. Przypomniał, że nasze granice przekroczyło 8 mln osób. Kilka mln uchodźców zostało w Polsce i otrzymało wsparcie socjalne, medyczne, edukacyjne.

Zobacz także: How Poland is leading efforts to help Ukraine

Ze względu na naszą rolę oraz bliskość konfliktu, środek ciężkości NATO i UE przesunął się na wschód. - Liczy się sytuacja strategiczna i położenie geograficzne. Polska zainwestowała w obronę i sprzęt (…). I nie zamierzamy na tym poprzestać. Natomiast najważniejsze pozostaje zwycięstwo Ukrainy - zaznaczał generał.

Dodał, powołując się na słowa Józefa Piłsudskiego, że "nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy".

W komentarzach pod nagraniem wiele osób chwaliło polskiego przedstawiciela Sił Zbrojnych. - Mówi lepiej po angielsku niż 98 proc. ludzi na Florydzie - napisano. Inni zwrócili uwagę, że generał w kilka minut jasno i klarownie przedstawił polski punkt widzenia na wojnę w Ukrainie. Gen. Andrzejczak przestrzegał m.in., żeby nie patrzeć na Rosję z zachodniego punktu widzenia, bo to może być zgubne.

Dymisje w Wojsku Polskim

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny podali się do dymisji. Według informacji "Rzeczpospolitej" generałowie nie zgadzają się m.in. na wykorzystanie wojska i munduru w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości i Mariusza Błaszczaka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl